Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 02-02-2021 16:35

Ali İhsan Güçlü, “Türkiye kendi iş makinesini üretiyor”

Gazetemiz imtiyaz sahibi Soner Aksakal’ın hazırlayıp sunduğu Başkanlar Konuşuyor Programı’nın bu hafta ki konuğu ATO Meclis Üyesi ve Doğaltaş Mermer ve Hazır Beton Komitesi Başkan Ali İhsan Güçlü oldu.

Ali İhsan Güçlü, “Türkiye kendi iş makinesini üretiyor”

Kanal 5’de ekranlarından canlı yayınlanan programda ATO Meclis Üyesi ve Doğaltaş Mermer ve Hazır Beton Komitesi Başkan Ali İhsan Güçlü,  Soner Aksakal’ın sorularını yanıtladı.

“Rezervde Dünyada İkinciyiz”

Türkiye’nin Maden Doğallaş ve Mermer çeşitliği hakkında bilgi veren ATO Meclis Üyesi ve Doğaltaş Mermer ve Hazır Beton Komitesi Başkan Ali İhsan Güçlü,   

“ Dünya’da bilinen ve işlenen 90 çeşit maden türü vardır. Ülkemizde 90 çeşit maden türünün yaklaşık 80 tanesi bulunmaktadır.  Doğaltaşta 150 çeşit taşımız ve mermerde ise 650 renk ve desende mermerimiz var. Dünyada ki doğal taş ve mermer rezervinin yüze 40 bizim ülkemizdedir. Bu sektörlerde dünyada rezerv olarak 2. Üretici olarak ise 3. Sıradayız. Ülkemizde maden olarak ise stratejik olarak birçok maden türü bulunmaktadır” dedi.

Türkiye’nin Maden Doğallaş ve Mermer rezervindeki çeşitliliği tam olarak kullanamadığının altını çizen Ali İhsan Güçlü, Bunu en büyük nedeni ise Kurumsallaşma ve Markalaşma yolunda gerekli adımların atılamaması olduğunu söyledi.

“Sektör Olarak Pandemi Sürecinden Çok Fazla Etkilenmedik”

Maden Doğallaş ve Mermer sektörlerin Pandemi sürecinden çok fazla etkilenmediğini belirten Güçlü, “ Bizim sektör olarak çok ciddi bir sorun yaşanmadı. 2021 yılı içerisinde de biz gerekli altyapı yatırımlarını yapabilirsek sektörün dünya pazarında aldığı pay noktasında çok büyük bir gelişim gösterecektir.  Çünkü şuanda üretim kapasitesi ve üretim hacmi acısından Avrupa’nın birçok ülkesinden daha avantajlı bir noktadayız.  Ülkemizin genç nüfusu ve üreticilerin girişimci ruhunun hem genel ekonomimizi ve sektörümüzü daha üst seviyeye getirecektir”

“Türkiye kendi iş makinesini üretiyor”

Madencilik sektöründe İş Makinalarının önemine değinen Güçlü, İş Makinası Sektörü ile Madencilik Sektörü bir biri ile bağlantılı bir şekilde geliştiğini vurguladı.

Türkiye’nin son dönemde kendi yerli İş Makinaları üretiminde büyük bir ivme kazandığını söyleyen ATO Meclis Üyesi ve Doğaltaş Mermer ve Hazır Beton Komitesi Başkan Ali İhsan Güçlü “ Bugün bizim yerli İş Makinaları üreten markalarımız dünyanın dört bir yanında aranan ve bilinen markalar haline gelmiştir”

İşte programın tamamı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
184. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA