Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 03-11-2020 13:17   Güncelleme : 03-11-2020 14:22

Nevzat Dulkadir “Neden ve Niçin 29 Ekim?”

Gölbaşı Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı, meclis toplantı salonunda yapıldı.

Nevzat Dulkadir “Neden ve Niçin 29 Ekim?”

Gölbaşı Belediyesi  Kasım Ayı Meclis Toplantısı, meclis toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Gölbaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Tanrıverdi başkanlık yaptı.

Mecliste görüşülen tüm maddeler incelenmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi.

Mecliste gündem dışı söz alan MHP Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Nevzat Dulkadir, sözlerine  İzmir'de meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, Yaralanan vatandaşlara acil şifalar dileyerek başladı. 

MHP Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Nevzat Dulkadir, ayrıca geçtiğimiz günlerde hayatlarını kaybeden MHP’li eski bakan Osman Durmuş, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, Eski AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu ve Kovid- 19 sebebiyle hayatını kaybeden belediye personeli Atilla Aygören’ e Allahtan rahmet ve ailelerine baş sağlığı diledi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir konuşma yapan MHP Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Nevzat Dulkadir, Cumhuriyetin,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından neden 29 Ekim’de ilan edildiğini açıkladı.

Dulkadir “Atatürk Cumhuriyet ilanı için 29 Ekim tarihini seçmesinin özel nedenini böyle anlatır. Atatürk 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi ile her anlamda teslimiyet içine girmiş kendi tabiri ile esarete uğramış milletin kaç yıl bu esaret altında kaldığı sorusuna 5 yıl cevabı vermek istemez. O nedenle 4 yıl 364 gün sonra Cumhuriyeti ilan ederek bir ifadeyi kesinleştirmek istemiştir. Mustafa Kemal Atatürk mağrur ve galip devletlere ben 30 Ekim’i, Mondros’u tanımıyorum sizden bir gün öndeyim siz 29 Ekim’i tanıyacaksınız demiştir” dedi.

MHP Gölbaşı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Nevzat Dulkadir’in konuşmasının tamamı

Neden ve Niçin 29 Ekim?

Her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet’i kutluyoruz da acaba hiç niçin Cumhuriyet 29 Ekim’de ilan edildi diye merak ettiniz mi? Cumhuriyetin ilanı için 29 Ekim’in seçilmesinin çok anlamlı bir nedeni var.

Cumhuriyetin ilanından 2 yıl sonra yani Ekim 1925’te Fahrettin Altay Paşa Çankaya’da Atatürk’ün misafiridir. Zihnini hep meşgul eden bir soru vardır. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti neden 29 Ekim’de ilan etmiştir. Neden 27 Ekim veya 1 Kasım değil?

Çankaya kökünde yemek sonrası Atatürk’ün yanına gider ve “Paşam benim dikkatimi çekmiştir. Cumhuriyetimizin ilanının 29 Ekim gecesine denk gelmesi acaba bir tesadüf müdür? 3 gün evvel veya 5 gün sonra da olabilirdi” der. Bunun üzerine Atatürk şunları söyler;

Mütarekenin ilk günlerini hatırlarsın. Mütareke 30 Ekim 1918’de imzalandı. Vatan parçalanmış, istilaya uğramıştı. Peki 30 Ekim 1918’den bizim İzmir’e girdiğimiz tarih olan 9 Eylül 1922’ye kadar kaç yıl geçti? 4 yıl. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettik. Bu mazlum millet kendisinin hakkı olan yere ulkaşmıştur. Çektiğimiz acıların, sıkıntıların en büyük mükafatı işte budur. Bütün dünya bunu görmüştür. Sen benim 30 Ekim 1918 sonrası günlerdeki çektiğim azabı bilirsin. Mondros 30 Ekim’dir, Cumhuriyet 29 Ekim. İşte bu da, Mazlum bir milletin ahıdır. Sanırım o zamanki devletler bunu anlamışlardır.”

 

Atatürk bir an durur elini masanın üzerine koyar ve “ Deyiniz ki bu tarihten silinmek istenilen bir milletin öcüdür” Atatürk Cumhuriyet ilanı için 29 Ekim tarihini seçmesinin özel nedenini böyle anlatır. Atatürk 30 Ekim 1918’de imzalanan mondros mütarekesi ile her anlamda teslimiyet içine girmiş kendi tabiri ile esarete uğramış milletin kaç yıl bu esaret altında kaldığı sorusuna 5 yıl cevabı vermek istemez. O nedenle 4 yıl 364 gün sonra Cumhuriyeti ilan ederek bir ifadeyi kesinleştirmek istemiştir. Mustafa Kemal Atatürk mağrur ve galip devletlere ben 30 Ekim’i, Mondrosu tanımıyorum sizden bir gün öndeyim siz 29 Ekim’i tanıyacaksınız demiştir. Buradan başta Atatürk olmak üzere ve silah arkadaşlarına vatanın bölünmez bütünlüğü için şehit olan güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet dilerken Gazilerimizde acil şifalar diliyorum. Cumhuriyetimizin 97’nci yılı kutlu olsun...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
176. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA