Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 11-09-2020 15:57   Güncelleme : 11-09-2020 16:05

Gölbaşı’nda eğitimde ‘Final Akademi Okulları ’ farkı

Gölbaşı Aktif Haber Gazetesi olarak başlattığımız röportaj serisinin ikincisini Final Akademi Okulları Gölbaşı Kurucu Koordinatörü İsmail Çullu ile gerçekleştirdik.

Gölbaşı’nda  eğitimde ‘Final Akademi Okulları ’ farkı

İsmail Çullu ile yakında açılacak olan yüz yüze eğitim için alınan Covid-19 tedbirleri ve Gölbaş Final Akademi Okulları gösterdiği başarı üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Dünya çapında tüm sektörleri etkileyen Covid-19 virüsü Türkiye’deki eğitim-öğretim sektörünü de etkisi altına aldı.

Bizde Gölbaşı Aktif Haber Gazetesi olarak bu anlamda Gölbaşı’nda  başarılı eğitim sistemi ile dikkatleri üzerine çeken Gölbaş Final Akademi Okulları ile alınan tedbirler ve uygulaması ile Final Akademi Okullarının başarısı ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

Gölbaşı Final Eğitim Kurumlarından bahseder misiniz?

Final Eğitim Kurumları 1980 yılında öncelikli olarak dershane olarak kurulmuş, yayınları ile kendisini kabul ettirmiş, sonrasında 2006 yılından itibaren açtığı okullar ile ülkemizde eğitime ciddi anlamda katkıda bulunmuştur. Gölbaşı Final Eğitim Kurumları, kendi branşlarında uzmanlaşmış ve eğitim sektöründe özellikle Ankara ve Türkiye genelinde kendisini ispatlamış, tecrübeli yönetim ve öğretmen kadrosunun birleşerek oluşturduğu bir eğitim kurumudur. Gölbaşı Final Eğitim Kurumları ilçemizden farklı bölgelere daha iyi bir eğitim için giden öğrencilerimizin yolda geçirdikleri zaman kaybını en aza indirmek ve Gölbaşı’mızda daha kaliteli ve iyi bir eğitim sunmak için açılmıştır. Kendisini eğitim sektöründe ispat eden ve ‘’İYİ BİR EĞİTİM HERKESİN HAKKIDIR’’ anlayışıyla kurulmuş olan Final Eğitim Kurumlarını Gölbaşı’na kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz. 

Gölbaşı’nda eğitim alanında kaçıncı yılınız? Bu süreçte nasıl bir gelişim gösterdiniz?

Gölbaşı’nda 3. Eğitim-öğretim yılımız. İlk yıl kurs olarak faaliyet gösterdik, yoğun talep üzerine 2. Eğitim öğretim yılımızda kursumuza ilave olarak Final Akademi okullarını da (Anadolu Lisesi ve ortaokul) açtık. 3. Eğitim öğretim yılımızda da kurs ve okul olarak eğitim ve öğretimimize devam ediyoruz.

Final Eğitim Kurumları olarak bu yıl sınavlarda nasıl bir başarı tablosu ortaya koydunuz?

18 öğrencimiz Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi

8 öğrencimiz Eczacılık Fakültesi

12 öğrencimiz Hemşirelik Ebelik ve Veterinerlik Fakültesi

8 Öğrencimiz ODTÜ Mühendislik ve Mimarlık

22 Öğrencimiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

5 Öğrencimiz Hukuk Fakültesi

9 Öğrencimiz Öğretmenlik Eğitim ve PDR Fakültesi

137 Öğrencimiz Diğer Bölümleri kazanmıştır.

LGS’de ise

3 öğrencimiz Fen Lisesi

5 öğrencimiz Atatürk Anadolu Lisesi

1 öğrencimiz Kabataş Erkek Lisesi

3 öğrencimiz Rıdvan Binnaz Ege Anadolu Lisesi

10 öğrencimiz Anadolu Lisesi

2 öğrencimiz Sosyal Bilimler Lisesi kazanmıştır.

2020- 2021 Eğitim yılı planlarımız hakkında bilgi verir misiniz?

Her zaman her ortamda eğitim verme amacıyla yola çıktık ve hem yüz yüze hem de online eğitimde gerekli tüm hazırlıklarımızı yaparak öğrencilerimize eğitim vermeye başladık. Bu Eğitim Öğretim Yılında pandeminin olumsuz etkilerini en aza indirerek öğrencilerimizin eğitim öğretime ulaşmasını planladık.

Final Eğitim Kurumlarının Diğerlerine göre farkı nedir?

Ülkemizdeki eğitim kurumları, düzenli olmanın yanı sıra, bir de akademik başarı elde etmiş,  yıl içerisindeki sınavlarda öğrencileri iyi veya üzeri performans sağlamış, liselere ve üniversiteye giriş sınavlarında öne çıkan bir başarı grafiği çizmiştir. Kurumumuz bu iki özelliği ile diğerlerinden öne çıkan, başarılı bir okul olarak nitelendirilir. Biz Final olarak “Yaşam Başarısı” gibi üçüncü bir kriteri de önümüze hedef olarak koyuyoruz. Bizi diğer kurumlardan ayıran en önemli özelliklerimizden biri de taklitçi olmamamız, kendimizi sürekli yenileyip, geliştirmemizdir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ne tür tedbirler aldınız ?

MEB’in yayınlamış olduğu Hijyen Şartları Enfeksiyon Önleme Kılavuzu doğrultusunda tüm tedbirlerimiz alınmıştır. Hiçbir ziyaretçimizin ve öğrencilerimizin ateşleri ölçülmeden, dezenfektan kullanmadan ve maskelerini takmadan kurumlarımıza girişine izin verilmemektedir. Okulumuzun her bölümünde uyarıcı tabelalarımız bulunmaktadır. Okulumuz her gün oksijen bazlı dezenfektan kullanılarak ULV cihazı ile düzenli şekilde dezenfekte yapılmaktadır.

Covid-19 süreci eğitim alanında büyük aksaklıklar yaşattı bu süreçte maddi manevi ne tür zorluklar yaşadınız?

Covid-19 kapsamında malumunuz tüm Dünya ile birlikte Türkiye olarak da zorlu zamanlar geçiriyoruz fakat devletimizin aldığı önlemler sayesinde, çok şükür ki Türkiye bu durumdan diğer dünya ülkeleri kadar etkilenmedi  fakat özellikle yüz yüze eğitime ara verilmesi, online eğitime geçilmesi gerek öğrenciler gerekse öğretmenler açısından motivasyon ve odaklanma konusunda zorluklar yaşatmıştır. Bununla birlikte öğretmen kadromuzun öğrencilerle kurduğu ikili diyaloglar ve etkileşimler sayesinde bu durumları beklediğimiz düzeyde yaşamayıp  öngörümüz üstünde bir başarıyla önceki eğitim yılını sonlandırmış bulunmaktayız.

İçinde bulunduğumuz eğitim yılına ilişkin tüm önlemler, bilgilendirmeler ve incelemeler özenle uygulanmakta ve yaşanan pandemi sürecinin gençlerimizin geleceğine ve eğitimlerine sekte vurmaması için bir cerrah hassasiyetinde çalışılmaktadır.

Kurum girişinde ve ders giriş çıkışlarında, yığılma ve kalabalıkların olmaması için ne tür tedbirler aldınız?

Kurum girişlerinde öncelikle her öğrenci, öğretmen ve tüm personelin ateş ölçümü yapılıyor ve sosyal mesafe kurallarına göre kuruma girişler yapılıyor. Özellikle ders çıkışlarında, öğretmenlerimiz belirli bir düzene göre, öğrencilerin kendi sınıflarını ivedilikle terk etmesi için gerekli çalışmaları yapmakla birlikte, bu düzenin sağlanması için refakat etmekte ve bu konuya azami dikkat göstermektedir.

Öğrencilerin gruplar halinde durmamaları gerektiği ve açık havada bulunmanın öneminden bahsedilmiştir.

Kuruma gelen ziyaretçilerle ve çalışan personele ilişkin ne tür tedbirler aldınız?

Öncelikle kurumda, durumun vahametini, alınacak önlemlerin, temizliğin, sosyal mesafenin ve maske takmanın önemini ve alınacak tedbirleri anlatan bilgilendirme yazıları asıldı. Ardından belirtiler ve acil durum halinde yapılması gerekenler tüm personele bildirilerek farkındalık yaratılması sağlandı. Gelen ziyaretçilerle ilgili olarak kurum girişinde ateş ölçümü, maske kontrolleri yapılması, dezenfektan kullanılması ve taahhütname imzalatılması gibi işlemler yapılmaktadır. Personellerin okul haricinde de gerek kendilerinin gerekse kurumun sağlık durumunun kontrol altında tutulması adına, gidecekleri yerleri sınırlamaları, zorunlu olmadıkça ev ve kurum hariç başka yerlerde pandemi sürdüğü sürece bulunmamaları ve alması gereken önlemler itinayla defalarca bildirildi ve kontrolleri sağlandı.

Ayrıca kurum içerisinde kalabalık gruplar oluşturulmasına izin verilmemekte, yönetim-veli görüşmeleri de sosyal mesafe, maske ve dezenfektan kurallarına uyularak minimum sürede tamamlanmaktadır.

Malumunuz kurumumuzdan yayılacak bir Covid vakası, geleceğimiz olan çocuklarımızı ve velilerimizi tehlikeye atacağından  bu konuda bizzat özel dikkati tüm yöneticiler olarak gösterdik. 

Son olarak ekleme yapmak istediğiniz başka bir konu var mıdır?

Final Akademi Okulları olarak misyonumuz, deneyimli yönetim ve Eğitim öğretim kadromuzla toplumun gelecekteki beklentilerine cevap verebilecek, modern dünyanın gelişmelerine açık, milli ve manevi değerlere sahip, sorumluluk sahibi, kendine ve ülkesine güvenen bilgili ve erdemli gençler yetiştirmektir.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA