Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 04-09-2020 14:27

Özel Gölbaşı Amerikan Kültür Yabancı Dil Okulları’nın Covid-19 tedbirleri

Gölbaşı Aktif Haber Gazetesi olarak başlattığımız röportaj serisinin ilkini Özel Gölbaşı Amerikan Kültür Yabancı Dil Okulları Kurum Müdürü Nesrin Bayram Aksakal ile gerçekleştirdik.

Özel Gölbaşı Amerikan Kültür Yabancı Dil Okulları’nın Covid-19 tedbirleri

Gölbaşı Aktif Haber Gazetesi olarak başlattığımız röportaj serisinin ilkini Özel Gölbaşı Amerikan Kültür Yabancı Dil Okulları Kurum Müdürü Nesrin Bayram Aksakal ile gerçekleştirdik. Kurum Müdürü Nesrin Bayram Aksakal , yakında açılacak olan yüz yüze eğitim için kurumda alınan Covid-19 tedbirlerine ilişkin sorularımızı cevaplandırdı.

Dünya çapında tüm sektörleri etkileyen Covid-19 virüsü Türkiye’deki eğitim-öğretim sektörünü de etkisi altına almıştır. Tüm dünyada olduğu gibi devletler tarafından bu salgına karşı alınan tedbirlerin sözleşmeler üzerinde birtakım etkileri oluşmuştur.

Ülkemizde de bu tedbirler kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı (“MEB”) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 16.03.2020 tarih ve 556022 sayılı yazısı ile örgün eğitim-öğretime 16.04.2020 tarihi itibariyle ara vermişti. Bu noktada, MEB uzaktan eğitim metodunu benimsemiş ve uygulamaya koymuştu. MEB yeni eğitim öğretim döneminde ise özel okullarda yüz yüze eğitime başlana bileceğini ama bu kapsamda özel okullarda bir takım önlemler alınması gerektiği belirtilerek bu önlemleri yakın bir zaman içinde açıklamıştı.

Bizde Gölbaşı Aktif Haber Gazetesi olarak bu anlamda Gölbaşı’nda yabancı dil eğitimi üzerine 9 yıldır eğitim veren Gölbaşı Özel Amerine Dil Okulları ile alınan tedbirler ve uygulaması ile yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Amerikan Kültür Yabancı Dil Okullarından/Kurslarından  Biraz Bahseder Misiniz?

Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları/Okulları olarak yabancı dil eğitiminde 107. yılımızı geride bırakmanın mutluluğunu ve gururunu yaşamaktayız. Türkiye genelinde 250 şubemiz ile Dil Eğitimi vermekteyiz. Türkiye genelinde ve yurtdışında temsilciliklerimiz, her yıl başarıyla eğitimlerini tamamladığımız 1.000.000 civarı öğrencimizle, Türkiye’nin ve Dünya’nın en yaygın dil kursuyuz. Kurumlarımız, uygulanan yüksek kalite standartları sayesinde; 2011 Yılı Avrupa Birliği Kalite Ödülünü, 2010-2011(2 Ödül)-2012 Yılları, üç yıl üst üste, Tüketici Kalite Ödüllerini almaya hak kazanmış ilk ve tek dil okuludur.

Gölbaşı’nda 9 yıldır Dil Eğitimi alanında faaliyette bulunuyorsunuz. 9 yıldır Amerikan Kültür Dil Okulları olarak nasıl bir gelişim gösterdiniz.?

Evet. Bu yıl Gölbaşı’nda 9. Yılımız 9.sezon Eğitim-Öğretime başlıyoruz. Özel Gölbaşı Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursu olarak Gölbaşı Halkı bizlere her daim güvendi . ilkokul ortaokul lise ve yetişkin Genel İngilizce sınıflarımızda eğitim kalitemizden ödün vermediğimizi dil eğitimi konusunda tek ve marka bir kuruluş olduğumuzu bizler verdiğimiz eğitimler ile kanıtladık Gölbaşı ‘da bunu gördü ve her sene eğitim öğretim dönemimizde bizleri yalnız bırakmadılar tek tercihleri her zaman Özel Gölbaşı Amerikan Kültür Yabancı Dil Okulu oldu.2020-2021 yılı Eğitim-Öğretim Yılı için de kayıtlarımız ve kontenjanlarımız dolmak üzere bu süreçte bile bizlere güvenleri hep aynı kaldı .İyi ki Gölbaşı’nda böyle bir Dil Okulu açtık ve çok mutluyuz.

Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de Covid 19 süreci yaşandı ve hala yaşanıyor bu süreçte Eğitim Kurumu olarak yaşadığınız maddi manevi zorluklar var mıdır?

Tabi ki bu süreçte maddi manevi birçok zorluk yaşadık ve hala yaşıyoruz. Bilindiği üzere 18 Mart itibariyle tüm  eğitim kurumlarının faaliyetleri durduruldu. Bizler Amerikan Kültür Yabancı Dil Kursları olarak İngilizce Eğitimleri verirken programlarımızı seviyelere ayırıyoruz. Eylül 2019 itibariyle başladığımız eğitimlerimiz normalde Haziran 2020 tarihinde tamamlanacaktı. Fakat Covid 19 Salgını sebebiyle 18 Mart tarihinde ara vermek zorunda kaldık. Bu süreçte  öğrencilerimizden uzak kalmadık.  Gerek online eğitim ile gerek etkinlikler yaparak onlarla sık sık iletişime geçtik. 26 Eylül 2020 tarihinde öğrencilerimiz ile  yüz yüze eğitime başlıyoruz. Bu süreçte en zor olanı Bir Öğretmen olarak Öğrencilerimizden bir anda ayrılmaktır. Tek dileğim tekrardan öğrencilerimiz ile bir arada olmak.

Tabi ki bu dönemde yaşadığımız maddi zorluklar da vardı. Tüm ülke olarak yaşadığımız bu salgın süreci herkesi maddi manevi etkilemişti. Bizler de öğrencilerimizden- velilerimizden ücret talebinde olabildiğince bulunmadık. Ayrıca Esnaf olan Velilerimizi arayıp ödemelerini erteledik. Tüm Dünya ve Ülkemiz için tek temennim bu sürecin  bir an önce normalleşmesi ve kontrollü yaşama alışmamız.

2020-2021 Eğitim –Öğretim yılında Planlarınız Nedir? Eğitimleriniz Yüz yüze mi? Online mı olacak?

2020-2021 yılı İngilizce Eğitimlerimize Bakanlık kararı sonrasında 1 Haziran’dan itibaren telefi eğitimlerimize başlamıştık. Yeni dönemde de 26 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başlayacağız. Bununla ilgili kurumumuzda tüm önlemleri aldık.

Kurumunuzda  sosyal mesafe düzenine dikkat ediliyor mu? Sınıf Sayılarında Nasıl bir düzenleme Yaptınız?

Elbette Sağlık Bakanlığının açıkladığı kurallar çerçevesinde, Sınıflarımızda  sosyal mesafe kuralı dikkate alınarak yeniden düzenlendi. Aynı anda eğitim alan öğrenci sayısı en azami şekilde ayarlandı. Okullumuzda  her alanda sosyal mesafe kuralına dikkat ediliyor. Sosyal mesafe kuralı ile ilgili yönlendirme ve işaretleme gereken alanlar tespit edilerek işaretlendi. Kısaca bu konuda bakanlığımızın açıkladığı kurallara harfiyen uyuluyor.

 Eller ile sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, aydınlatma düğmeleri gibi) ve ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavaboların temizliği düzenli olarak yapılıyor mu ?

Kursta sürekli ve düzenli aralıklarla temizlik, dezenfeksiyon, havalandırma işlemleri yapılmaktadır. Kurs girişinde ve içerisinde uygun noktalara el dezenfektanları yerleştirildi. Düzenli kontrolleri yapılarak sürekli dolu olmaları sağlanmaktadır. Gün sonunda tüm yüzeylerin ve masa üstlerinin temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır. Sınıflar hem gece hem gündüz düzenli olarak havalandırılıyor. Sınıflara, günlük temizlik ve dezenfekte işlemleri öğrenciler gelmeden uygulanıyor. Öğrencilerin ortak kullanımında ki  alanlarında sürekli temizliği yapılıyor. Bu konuda velilerimizin için rahat olsun. Kursumuzda gerekli tüm önlemler alınmıştır. 

 Kuruma gelen  ziyaretçilerle ilgili ne tür önlemler aldınız ?

Kursa gelen tüm  ziyaretçilerin maske takması zorunludur. maskesiz ziyaretçi alınmıyor. Gün içinde kuruma giriş yapan ziyaretçilerin ateş ölçümü yapılıyor. Ayrıca kursa girişte tüm ziyaretçilere dezenfektan ve kolonya sunuluyor. Ayrıca kursa  giriş/çıkış saatlerinde öğrenciler, veliler tarafından kursun dışında teslim alınıyor.  Kursumuzda ,  Maske, ateş ölçer, dezenfektan ve sosyal mesafe gibi uygulamalar her alanda, kesintisiz uygulanıyor.

 Okulunuzda çalışan Personele ilişkin  ne tür tedbirler  aldınız ?

Amerikan Kültür Dil Okulları olarak, Öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlarımızı COVID-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilendiriyoruz sürekli,  tüm Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlarımız maske takıyor. Zaten Gölbaşı Özel Amerikan Kültür Dil Okullu olarak kendi maskelerimizi hazırladık. Ücretsiz olarak öğrencilerimize ve tüm çalışanlarımıza dağıtacağız. Bununla birlikte Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı olan öğretmen ve diğer çalışanların tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanıyor.

 Kurum girişinde ve ders giriş çıkışlarında, yığılma ve kalabalıkların olmaması için ne tür tedbirler aldınız?

Ders giriş çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için sınıflarınızın derslere giriş ve çıkış saatlerini ayrı ayrı planladık. Giriş ve çıkış saatlerinde öğrenciler, veliler tarafından okul dışında teslim alınıp, teslim ediliyor.

Son olarak benim unuttuğum siz eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Elbette var. öncelikle Covid- 19 nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Öğrencilerimizi ve ders vermeyi çok özledik.  Buradan tüm velilerimize seslenmek istiyorum. Biz kursumuzda gerekli tüm tedbirleri aldık. Zaten öğrencilerimizin sağlığı bizim için her şeyin önündedir. Velilerimizin içi rahat olsun. yüz yüze eğitimin başlaması ve tekrardan öğrencilerimize kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şunu da eklemek istiyorum sevgili öğrenciler değerli veliler kurs okul dershane buralara şuan için göndermekte tedirginlik korku yaşıyor olabilirsiniz gayet tabi bu konuda sizlere hak veriyoruz fakat çocuklarımızın sağlığı bizler için önemli biz sizler ve çocuklarımız için alınabilecek tüm önlemleri aldık alıyoruz  ve her gün yeni tedbirler ekliyoruz. Şunu da unutmayalım  bundan sonraki süreçte günlerde yeni normalde tedbirli kontrollü yaşamaya alışarak hayatımızı devam ettirmeliyiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA