Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 27-08-2020 14:48

AMASIZ , FAKATSIZ ve LÂKİNSİZ ....

Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Ali İhsan Güçlü'nün köşe yazısı

AMASIZ , FAKATSIZ  ve LÂKİNSİZ ....

Genellikle öncesinde iltifat, takdir, beğeni, karşımızdaki insanın davranış biçimini, hal ve hareketlerini olumlayan cümlelerden sonra kullandığımız bu kelimeler son yıllarda çokça kullanılır oldu. Kabullerimizi sunduktan sonra çekinceler, eklemeler, itirazlar, reddiyeler , derken, hakaretler vesaire vesaire devam edip gidiyor. Dolayısıylada amadan, fakattan ve lâkinden öncesinin hiçbir kıymeti harbiyesi kalmıyor. İlk cümlede karşıdaki insanın gardını düşürtmek için kullanılmış oluyor. Buda sözün samimiyetini, ruhunu ve özünü kaybettiriyor.Doğruya doğru yanlışa yanlış diyemeyen bloklaşmaların arasına sıkışmış kitleyi artırıyor. Akıl ve ruh sağlığı bozuk düşünce ve duygularını ifade edemeyen insan tipini öne çıkarıyor. Cemiyetcilik yapıp ta

"Bir doğrunun imanı bin eğriyi düzeltir" demeyen herhalde yoktur. Bazılarımızda "Emronulduğun gibi dosdoğru ol" diyerek başlarız. Kimiside "Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz" der. Bu örnekleri onlarca çoğaltabiliriz.

        Oysa ki fikrini açık ve  net söyleyemeyen insanların ne kendine ne de topluma bir fayda sağlaması mümkün değildir. Ancak olsa olsa mevcut konumunu tahkim etmeye çalışmaktan, birilerine şirin gözükmekten öteye geçmeyen eylemler sergilemekten başka bir iş yapmamış olur. Gelin her işimizde açık olalım, şeffaf olalım, kafamızın içinde başka dilimizden dökülen sözlerde farklılık yaratmayalım. Amalı, fakatlı, lakinli cümleler kurarak önce söylediğimizle tezat düşecek söylemler içine girmeyelim. Duru ve net düşünmek bunu da açık ve şeffaf söz ve cümlelerle ifade etmek her zaman sağlıklı bir etkileşime kapı aralayacaktır. Yunus'un çağlar öncesinden söylediği gibi "Söz ola kese savaşı/ Söz ola kestire başı/ Söz ola ağulu aşı/ Yağ ile bal ede bir söz."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA