Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 21-08-2020 16:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıklayacağını duyurduğu 'müjde'ye kilitlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini açıkladı.

Erdoğan, "Doğalgazın yüzeye çıkarılması ve aktarılması ile 2023 yılında Karadeniz gazını, milletin kullanımına sunmaktır." dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde;

"DOĞU AKDENİZ'DE OYNANAN OYUNLARIN GERİSİNDE DE ENERJİ PAYLAŞIMI VAR"

Petrol sahaları için milyonlarca insanı canının hiçe sayıldığı bir düzen vardır. Petrolü, insan canından daha kıymetli gören düzen, hala devam etmektedir. Biz mağdurların ve mazlumların yanına giderken, birileri petrol kuyularına gitti. Aynı durumla Libya’da da karşılaştık. Doğu Akdeniz’de oynanan oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı vardır. Biz, hep önce insan ve mazlumlar, mağdurlar dedik. Hak, hukuk, adalet dedik. Petrol onlarda, insanlık bizde kalmış olabilir dedik. Ancak rabbim bize, bambaşka bir kapı açtı. Bugünlere kolay gelmedik. Ülkemizde uzun yıllardan bu yana petrol ve doğalgaz arama çalışmaları, kiralama yöntemi ile yapıldı.

"TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK DOĞALGAZ KEŞFİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ"

Arama faaliyetleri sonrası yıllardan bu yana elimize 1-2 sayfalık rapordan başka bir şey geçmedi. Biz, bu yolla işin yürüyemeyeceğini anladık ve aramaların milli yolarla yürütülmesi gerektiğini kararlaştırdık. O dönemde Enerji Bakanımız Berat Albayrak ve yeni bakanımız Fatih Dönmez, bu çalışmaları titizlikle yürüttüler. Ardından, 3 sondaj gemimiz, Fatih, Yavuz ve Kanuni gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis ile bu filoyu güçlendirdik. Bu gemilerimiz, sadece kendi ekipmanları ve kendi personeli ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların birim maliyeti de son derece küçüktür. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna 1 sondajında 320 milyar küp doğalgaz keşfetti.

"DAHA BÜYÜK BİR REZERVİN HABERCİSİ"

Kendisini boğazdan uğurladığım günü hatırlıyorum ve netice keşfe ulaşmış oldu. İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Karadeniz’e uğurladığımız Fatih sondaj gemimiz, ismine yakışır bir keşfe ulaştı. Bu alanı Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz alanda, gerekli tüm çalışmalar tamamlandı. Kuyudan elde edilen bilgiler, diğer doğalgaz rezervlerinin olduğuna işaret ediyor. İnşallah devamı da gelecektir. Bu rezerv, daha büyük bir rezervin habercisidir. Maddi ve manevi sıkıntılar yaşamış bir ülke olarak, artık geleceğimize daha iyi bakıyoruz. Doğalgazın yüzeye çıkarılması ve aktarılması ile 2023 yılında Karadeniz gazını, milletin kullanımına sunmaktır. Böylece, bunca yıl sabırla ve adeta ilmik ilmik dokuyarak büyüttüğümüz çalışmanın, meyvesini almış oluyoruz. Bugüne kadar 9 derin sondaj gerçekleştirdik ve 9’ncu sondajda bulduk. Akdeniz’den de aynı haberleri bekliyoruz ve Akdeniz’de de faaliyetlerimizi artıracağız.

"ENERJİ MESELESİNİ KÖKTEN ÇÖZMEYE KARARLIYIZ"

Her arayan bulamaz ama bulanlar, arayanlardır. Evet, biz de arayacağız ve inşallah bulacağız. Sakarya Gaz Sahası ile bismillah diyeceğiz ve devamı gelecek. Biz, bu yolun divanesiyiz. Sadece denizlerde değil, kendi topraklarımızdaki aramaları da sıkı ve bilinçli şekilde yürütüyoruz. Aziz milletim, ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Türkiye, yıllarda bu sorunun sıkıntısı çekmiştir ve cari açığımızın en önemli kısmı da enerji nedeniyle oluşmuştur. Hala, enerjide büyük oranda ithalatçı konumundayız. Enerjide, net ihracatçı konumuna gelene kadar yürüyüşümüze devam edeceğiz. Türkiye artık hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınma ihtiyacı duymadan, kendi gücü üzerinde hareket edebilecek iradeye sahiptir. Kimsenin hakkına göz dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden yolumuza devam edeceğiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA