Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 07-08-2020 14:07   Güncelleme : 07-08-2020 17:31

Tulumtaş Mağarası Projesi’nin ayrıntıları belli oldu

Gölbaşı’nda 1992 yılında çevre yolunun yapımı sırasında bulunan ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Tulumtaş Mağarası, turizme kazandırılacak.

Tulumtaş Mağarası Projesi’nin ayrıntıları belli oldu

Gölbaşı’nda 1992 yılında çevre yolunun yapımı sırasında bulunan ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Tulumtaş Mağarası, turizme kazandırılacak.

Gölbaşı Belediye Başkanı  Ramazan Şimşek, Ağustos Ayı Meclis Toplantısı'nda Tulumtaş Mağarası Projesi'ni meclis üyelerine tanıttı.

Şimşek, “Şehrimize ve bölgemize büyük ölçüde sosyal ve ekonomik fayda sağlayacak bu projeyi en kısa zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Tulumtaş Mağarası’nda  yapılacak rekreasyon çalışması için Ankara Valiliği, Gölbaşı Kaymakamlığı ve Gölbaşı Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı.

İmzalanan protokol çerçevesinde hazırlanan projenin ayrıntılarını  mecliste paylaşan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, meclis üyelerine projenin tamamlandığını söyleyerek, projenin yakında yapım ihalesine  çıkacağını söyledi.  

Hazırlanan proje ile ilgili en dikkat çeken ayrıntı ise tüm masrafların Kültür Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Valiliği tarafından karşılanacak olmasıdır. Ayrıca işletmesi  Gölbaşı Belediyesinde olacak.

Konu ile ilgili konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “ Proje bitti. Yakında yapım ihalesi yapılacak. Gölbaşı turizmine çok büyük bir katkı sağlayacak.  Yapılacak olan yapının tüm masrafı Kültür Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ankara Valiliği tarafından karşılanacak ve işletmesini de biz alacağız. Sonuçta Gölbaşı kazanmış olacak” dedi.

Hazırlanan proje hakkında da bilgi veren Başkan Şimşek “Yapılan projenin tasarımı tamamen mağaraya uygun bir şekilde hazırlandı. Tulumtaş Mağarasına yapılması planlanan toplam 467 metrekare yapı alanına sahip Ziyaretçi Merkezi  kafe, hediyelik eşya, sinevizyon, bilet gişesi, mescit ve tuvaletten oluşmaktadır. Alanın girişinde oluşturulan otopark alanı yaklaşık 500 metrekare büyüklüğünde ve 2 otobüs, 9 otomobil park edebilecek kapasitededir. Mağaranın içine uzanan yürüyüş yolu, mağara yapısına bağlı olarak dallanmıştır ve mağara oluşumunun izin verdiği alanlarda yürüyüş aksı genişleyerek seyir alanlarına dönüşmüştür. Ana akstan çıkan iki koldan oluşmuş bu yol mağaranın içinde toplamda 91.5 m uzunluğundadır ” dedi.

Başkan Şimşek son olarak projenin hazır olduğunu ve Koruma Kurulundan geçtikten sonra projenin yapımına başlayacaklarını söyledi.

Tulumtaş Mağarası

Gölbaşı ilçesindeki Tulumtaş Mahallesi'nde bulunan Tulumtaş Mağarası, 1992 yılında Ankara Çevre Yolu'nun yapımı sırasında taş ocağı olarak kullanılan alanda dinamitle yapılan patlatma sonucu ortaya çıktı. Uzunluğu 5 kilometre, genişliği 1,5 kilometre olan mağaranın yüksekliği ise yer yer 30-40 metreye ulaşıyor. Oluşumu 1 milyon yıl öncesine dayanan, sarkıt, dikit ve sütunların yer aldığı mağara, görenleri büyülüyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
184. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA