Advert
Pursaklar
Giriş Tarihi : 29-07-2020 17:54   Güncelleme : 29-07-2020 18:04

Pursaklar’da Ayasofya-İ Kebir Camii için kurban kesilecek

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin , Kurban Bayramı öncesi modern kurban satış ve kesim alanında incelemelerde bulunarak, görevlilere kurban bayramı öncesi prova yaptırdı.

Pursaklar’da Ayasofya-İ Kebir Camii için kurban kesilecek

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin , Kurban Bayramı öncesi modern kurban satış ve kesim alanında incelemelerde bulunarak, görevlilere kurban bayramı öncesi prova yaptırdı.

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, Ayasofya’nın cami olarak açılması dolayısıyla kurban keseceklerini söyledi.

Bayram boyunca vatandaşların sağlıklı ve hijyenik bir ortamda ibadetlerini yerine getirecekleri bir tesis hazırladıklarını ifade eden Çetin, ilk kurbandan son kurbana kadar olan bütün süreçte  Pandemi kurallarını uygulayacaklarını söyledi.

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin “Bütün dünyayı etkisi altına alan bir Pandemi süreci yaşıyoruz. Bizde Pursaklar Belediyesi olarak bunun tedbirlerini almak zorundaydık. Tesisi pandemi kurallarına göre dizayn ettik.  Bütün tedbirleri aldık. Baştan aşağı titizlikle düşündüğümüz bir tesis burası. İnsanlar buraya nasıl gelecekler, arabalarını nereye park edecekler, vekaletlerini nasıl verecekler her türlü detayı düşünerek vatandaşlarımızın ibadetlerini en güzel şekilde yerine getirecekleri bir tesis hazırladık. Hazırlıklarımız son ana kadar sürecek ve ilk kurbandan son kurbana kadar bütün pandemi kurallarını uygulayacağız” dedi.

Yaşlı ve hasta vatandaşlar için kamera sistemi

Yaşlı ve hasta vatandaşların kurban kesim alanına gelmeden de ibadetlerini yerine getirmeleri için kamera sistemi kurduklarını ifade eden Başkan Ertuğrul Çetin “Tesisin farklı noktalarına 13 tane kamera yerleştirdik. Vatandaşlarımız evlerinde kurbanlarının kesimlerini takip edebilecekler. Kurban sahipleri aldıkları numara ile seyret.pursaklar.bel.tr  den kurbanlarının kesiminin ilk anından son anına kadar izleyebilecekler”  

Tesiste her hangi bir aksaklık yaşanmaması için gerek tüm tedbirleri aldıklarını da ifade eden Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin “ Bugün bizim prova günümüz yaklaşık 70 tane personelimiz burada olacak. Veterinerlerimiz, güvenlik ve zabıta ekiplerimiz kurban bayramı boyunca burada olacaklar”

Pursaklar belediyesi tarafından hazırlanan modern kurban satış ve kesim alanı hakkında da bilgi veren Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin

Arife günü alınan kurbanları ‘adak alanı’ yerimizde numaralı bir şekilde toplayacağız. Daha sonra Kesim sırası geldiğinde vekâletini verecek. Tesisin kesim alanının hemen yanında hazırladığımız et arabası yolu olacak. Kurbanı kesilmeye başlayan vatandaş bu arabayla kurbanını takip edecek. Kurban parçalarının koyulması için belediye olarak poşet de yaptırdık. Tesis saatte 40 hayvanı bütün işlemlerden geçirerek teslim ediyor. Ayrıca kurulan ses sistemi ile de sürekli tekbirler okunarak vatandaşların ibadetlerinin manevi duygularına kavuşmaları sağlanacak. Atıklar ise yer altında toplanarak belediye ekiplerince anlık olarak çöp toplama noktalarına aktarılacak. Pursaklar Belediyesi tarafından hazır tutulan veteriner ekibi ise hayvanların ilk günden son güne kadar tüm kontrollerini yaparak vatandaşların sağlıklı bir ortamda kurbanlarını kesmeleri için yardımcı olacak” diye konuştu.

Ayasofya-İ Kebir Camii için kurban kesilecek

Başkan Çetin, Ayasofya’nın cami olarak açılması dolayısıyla kurban keseceklerini belirterek “ Her yıl ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için kurban kesiyoruz. Ama bu yıl ekstra Ayasofya içinde kurban keseceğiz. Tüm İslam dünyasını sevince boğan bir açılış oldu. Ayasofya’nın camiye dönüştürülerek tekrar açılması bizde bunu atlamayacağız ve bunu için kurban keseceğiz inşallah”

Başkan Çetin daha sonra kurban satış çadırlarını gezerek, bayramda ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere kesilecek kurbanlıklar aldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA