Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 18-07-2020 12:56   Güncelleme : 18-07-2020 18:25

Mehmet Emin Ayaz “Büyükşehir bir yılda 3 milyar TL borçlanma talep etti”

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisinin temmuz ayı toplantısı, Mansur Yavaş başkanlığında Belediye Konferans Salonu'nda sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapıldı.

Mehmet Emin Ayaz “Büyükşehir bir yılda 3 milyar TL borçlanma talep etti”

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisinin temmuz ayı toplantısı, Mansur Yavaş başkanlığında Belediye Konferans Salonu'nda sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapıldı.

Toplantı belediyenin sosyal medya hesaplarından da canlı yayımlandı.

Toplantıda bir konuşma yapan AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Ayaz, büyükşehir belediyesinin borçlanma taleplerini eleştirdi.

Büyükşehir  Belediyesinin borçlanması hakkında konuşan Ayaz “Borç mevzusu çok konuşuluyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi 16 şubat 1924’te  kuruldu.  Bu meclis Ankara Büyükşehir Belediyesinin 100 yılını kutlayacağız inşallah. Yüzüncü yılını kutlayacağımız Ankara Büyükşehir Belediyesinin 1924’ten  bu güne kadar 8.5 Buçuk Katrilyonluk borcu vardı. Daha sonra metrolardan dolayı EGO’nun borçlarını yüklendiği için bu borç 11 Milyar TL oldu.  Yüz yılda Ankara’nın borcu 11 Milyar TL’dir” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mahsur Yavaş, döneminde büyükşehir belediye meclisine gelen borçlanma miktarını eleştiren AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Ayaz, "Bakın arkadaşlar bize borç vermediniz diyorsunuz biraz insaflı olun. 1 milyar yüz milyon bütçe denkliği acısından, eğer biz bunu vermesek EGO ve ASKİ Ankara büyükşehir belediyesinden borç alamazdı. EGO’nun  bütçesini denklemek için 1 milyar 100 milyon borç verdik mi? Verdik. 472 milyon ASKİ’nin bütçe denkliği için borç yetkisi verdik mi verdik. 60 milyon borç verdik mi verdik. Peki Mansur beyin bugüne kadar istediği borç miktarı ne kadar 3 milyar TL’dir. Bir yılda istenilen borç miktarı 3 milyar TL 2019 yılı için sadece. 100 yılda yapılan borç 11 milyar bir yılda gelen borç teklifi  3 milyar TL dikkatinizi çekerim” ifadelerini kullandı.

CHP ve İYİ Parti Meclis Üyelerini de eleştiren Ayaz, İyi parti ve CHP grubunun AK parti ve MHP encümen üyelerine oy vermediğine dikkat çekerek, “ Seçileceğini bildiğiniz halde siz bizim encümen üyelerimize oy vermediniz. Demek ki muhalefet olmak böyle bir şeydir. ” dedi.

Yenimahalle ve Çankaya ilçelerine daha önceki dönemlerde asfalt desteği almadığı iddiasını da yalanlayan Mehmet Emin Ayaz “ İddia edilen dönemde Yenimahalle ve Çankaya  muhalefet partisinde oldukları için bir kürek asfalt almadıklarını söylediler.  2014 ve 2018 yılları arasında en çok asfalt alan ilçeler birinci sıra Yenimahalle ikinci ilçe ise Çankaya’dır. Değerli arkadaşlar doğru. Yenimahalle bir kürek asfalt almamış. 2 milyon 780 bin ton asfalt almış. Çankaya ise 2 milyon 414 bin ton asfalt almış. Hani biz ayrım yapıyoruz muhalefet ilçelerine asfalt atmıyoruz ya bu rakamlar Büyükşehir’in kendi rakamlarıdır. Şimdi soruyorum size 2019 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi size bir kürek asfalt verdi mi?

Ayaz, daha sonra ise Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinin 2014 ve 2018 yılları arasında aldığı yatırımları anlatarak iki İlçe’nin yatırımlarda o dönemde de ilk iki sırayı aldığına dikkat çekerek,  yatırım yapılmadığı iddialarını yalanladı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA