Advert
Pursaklar
Giriş Tarihi : 16-07-2020 14:25

Pursaklar'da 15 Temmuz’un yıldönümünde şehitler anıldı

Pursaklar’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Pursaklar'da 15 Temmuz’un yıldönümünde şehitler anıldı

Pursaklar Belediyesi tarafından organize edilen15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Şehitler için okunan Kuran tilaveti okundu.

Pursaklar Belediyesinin bahçesinde düzenlenen  15 Temmuz anma programına, Pursaklar Kaymakamı Mehmet Yıldız, Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, Şehit aileleri ve gaziler katıldı.

 Programda koronavirüs tedbirleri en üst düzeyde alındı. Program alanına gelenlerin ateşleri ölçüldü. Dezenfektan verildi ve maske kontrolü yapıldı. Ayrıca oturma düzeni de sosyal mesafe kurallarına göre hazırlandı.

Program kapsamında Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin ve Pursaklar Kaymakamı Mehmet Yıldız,  gazi ve şehit ailelerine hediye taktim etti.

 Programda Hayati İnanç , Talha Bora Öge konferans verdi. Program sanatçı Ahmet Şafak’ın konseri ile sona erdi.

Programda bir konuşma yapan Pursaklar Kaymakamı Mehmet Yıldız “Mevlam bize böyle bir acı bir daha yaşatmasın, bizi hep uyanık kılsın, 15 Temmuz’u unutmayalım unutturmayalım. Düşman her zaman her yerde uyanık olalım. Vatanın bekasına ve demokrasiye kast etmek isteyecek birileri varsa bundan böyle bu ülkede, bu ülkenin bağrından daha nice Ömer Halis Demir’ler olduğunu hiç aklından çıkarmasın. Bu ülkenin her ferdi vatanı için şehit olmaya, gazi olmaya hazırdır. Hiç kimse Türk milletinin kahramanlığını sınamamalıdır. 15 temmuz bunu göstermiştir” dedi.

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin ise  programın sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yapıldığını söyledi.

Ertuğrul Çetin “15 Temmuz bizim için olmazsa olmaz bir gün haline geldi. Ülkeyi tehdit eden bir virüs var. fakat sosyal mesefeve hijyen kurallarına nasıl uyacağımızı günlerce tartıştık.  Kaymakamlık, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile birlikte böyle bir alan oluşturmayı uygun gördük. Bu alanın özelliği şu  etrafı kontrol altına alınmış sandalyelerin birbirine olan mesafesi standartla göre ayarlanmış  ve girişte ateş ölçümü, dezenfektan ve maske kurallarına uyarak yaptık” dedi.

Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin sözlerine şöyle devam etti;

“ 15 Temmuz’un dördüncü yılı, dört yıldır ilk günkü heyecanla biz sokaktayız. Sabah başlayan programlarla birlikte bütün gece nöbetimiz devam edecek.  Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. 2016’da yaşanan 15 Temmuz’u unutmayacağız ve gelecek kuşaklara da aktaracağız.  Çünkü unutursak, gençlere o günün önemini anlatamazsak, bu topraklar üzerinde kötü niyetleri olanlara fırsat vermiş oluruz. Buna izin veremeyiz”

 

15 Temmuz’da Eşini şehit veren ve oğlu da gazi olan Sevgi Lezgi “ Hain darbe girişiminde Külliyede eşim şehit, oğlum gazi oldu.  Vatana millete feda olsun. Sabaha kadar direndiler.  Sabaha kadar mücadele edip darbecilere izin vermediler.  Aradan dört yıl geçti. Ama daha dün olmuş gibi inşallah onların kanı yerde kalmayacak.  Bizi unutmayarak program hazırlayan belediye başkanından ve büyüklerimizden Allah razı olsun” dedi.

2005 yılında Güneydoğuda Gazi olan Mehmet Eğim ise şunları söyledi; “ 2016 yılında 15 Temmuz’da milletimiz büyük bir fedakarlık göstererek, demokrasiye yumruğuyla beraber sahip çıkmıştır.  Bugünde 15 Temmuz’u yad ediyoruz. Milletimizin  en özel birliği vatanıdır. O gün vatanımız için milletimiz birlik olarak savundu” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA