Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 13-07-2020 12:11

Gölbaşı sokak hayvanları için mama odakları ile donatıldı

Gölbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü koordinasyonuyla Gölbaşı Belediyesi, Gölbaşı Kaymakamlığı ve hayırsever vatandaşlardan alınan desteklerle ilçenin çeşitli noktalarına sokak hayvanları için su kabı ve mama kabı monte edildi.

Gölbaşı sokak hayvanları için mama odakları ile donatıldı

Gölbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü koordinasyonuyla Gölbaşı Belediyesi, Gölbaşı Kaymakamlığı ve hayırsever vatandaşlardan alınan desteklerle ilçenin çeşitli noktalarına sokak hayvanları için su kabı ve mama kabı monte edildi.

Gölbaşı Kaymakamlığı, Gölbaşı Belediyesi, Gölbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü  yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için ilçenin farklı noktalarını mama odakları ile donatarak anlamlı bir işbirliğine imza attılar.

Gölbaşı İlçe Tarım Müdürlüğü koordinasyonuyla gerçekleşen proje kapsamından Gölbaşı Belediyesi ve hayırsever vatandaşlardan alınana destek ile su borularından sokak hayvanları için  mama ve su kabı üretildi. 

Üretilen mama ve su kapları ilçenin farklı bölgelerine yerleştirilerek  sahipsiz sokak hayvanlarının bunlardan beslenmeleri sağlanıyor.

“Sokak hayvanlarını besleme vefa grubu kurduk”

Gölbaşı  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Ekici, Pandemi süresince Gölbaşı Kaymakamlığı bünyesinde   sokak hayvanlarını besleme vefa grubu oluşturduklarını söyledi.

Yavuz Ekici , “Tarım ve Orman Bakanlığının taşra teşkilatı olarak Kaymakamlığımız öncülüğünde pandemi süresince sokak hayvanlarını besleme vefa grubu oluşturduk. Sokak hayvanlarını besleyen gönüllülerimizle  ortak bir platformda buluşarak sahada onların yaptığı faaliyetlere katıldık.  İlçe tarım ve orman müdürlüğü olarak gönüllülerimizle birlikte sahada hayvanların beslenme ve onların sağlıkları ve kısırlaştırılmalarıyla alakalı durumlarda gönüllülerimize yardımcı olduk” dedi.

Sokak hayvanları için sulama ve beslenme ünitesi

Üretilen mama ve su kapları hayvansever gönüllülere dağıtıldığını belirten Gölbaşı  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Ekici, “Başta Gölbaşı Belediyesi olmak üzere hayırseverlerinin katkılarıyla sokak hayvanları için üretmiş olduğumuz besleme ve sulama ünitelerini hayvansever gönüllülerimize taktim ettik. İlçemizde yüze yakın gönüllülerimizle buluşarak 200-250 arası sulama ve besleme ünitelerini onlara hediye ederek, besleme noktalarına dağıtımlarını sağladık”

 “Gölbaşı’nda sokak hayvanlarının beslenme haritası çıkartacağız”

Gölbaşı’nda sokak hayvanlarının besleme haritası çıkartacaklarını belirten Ekici, “Dağıtımları yaparken gönüllülerimizden adresleri tek tek alarak ilçemizin besleme haritasını çıkaracağız. bu haritayı çıkardıktan hangi gönüllümüz nerede besleme yapıyor, nasıl besleme yapıyor bunu toplu bir şekilde sosyal mecralarda gönüllülerinizle paylaşarak bir koordinasyon sağlayarak düzenli bir besleme programı planlıyoruz”  

Gölbaşılı çiftçilerde destek verdi

Besleme ünitesi projesinin çiftçilerden tam not aldığını aktaran Gölbaşı  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Ekici, “Bütün çiftçilerimiz ve işletmecilerimiz de  projeye destek vermek istediklerini söylediler. Hatta bazıları mama ve sulama ünitelerinden yaptırarak gönüllülerimize vermeye başladılar. Bu şekilde bir farkındalık ortaya koyduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Projeye  destek veren Gölbaşı Kaymakamına, Gölbaşı Belediye Başkanına ve hayvanserver gönüllü vatandaşlara teşekkür eden Yavuz  Ekici, hayırsever vatandaşlardan bundan sonra sokak hayvanları için mama desteği beklediklerini belirtti.

Hayvensever gönüllü  Melek Ayaz, Devlet desteğinin kendilerinin mutlu ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“ Beslemeler sırasında kendi yöntemlerimiz var. bu borulardan mama ve su odakları da yapan gönüllüler var. ancak bunların üzerinde bir yerel yönetim stickerlerinin  olması halkın bilgilenmesi ve farkındalığını artması ve bilinçlenmesi acısında çok değerli önemlidir. Dolayısıyla bu odakları görenler bizden bağımsız olaraktan insanlar mama ve su koyabilecekler. Bu yaz sıcaklığında su veya mama koyduğunuzda güneşten de çok etkilenmeyecektir”

Bir diğer gönüllü hayvensever Berrak Yağmur Düzgöz ise “ Gönüllüler olarak sokak hayvanlarını koruma ve beslemede bireysel aktif bir mücadelenin içerisindeydik. Son dönemde Gölbaşı Kaymakamlığı, Gölbaşı Belediyesi ve İlçe Tarım ile kolektif olarak hareket ettiğimiz zaman bu işi daha sitemli, düzenli ve daha verimli yaptığımızı fark ettik. Üniteler uzun vadede işimizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu durumun diğer ilçelere de örnek olmasını istiyoruz. Ama bizim için önemli bir durumda devamlılığı olmasıdır. Biz bu mücadeleyi seve seve yapıyoruz. Bizim biraz manevi desteğe ihtiyacımız var. bu anlamda devletin gücünü arkamızda hissetmeye ihtiyacımız var” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA