Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 30-06-2020 13:53   Güncelleme : 30-06-2020 17:48

Gölbaşı’nın gençleri ‘Masal Kasabası’ projesi ile Ankara’yı tanıttı

Gölbaşı Ahmet Alper Dinçer Anadolu Lisesi öğrencileri ''The Fairy Tale Town (Masal Kasabası)” adlı proje ile Ankara’yı Dünya’ya tanıttı.

Gölbaşı’nın gençleri ‘Masal Kasabası’ projesi ile Ankara’yı  tanıttı

Gölbaşı Ahmet Alper Dinçer Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Eylem Kılıç Sarışın ve Romanya Braila’dan Liceul Pedagogic ‘‘D.P.Perpessicius” okulundan Mirela Iordache’nun kurucusu olduğu projede İngilizce öğretmeni Şeyda Foşkanlı ve lise öğrencileri görev aldı.

Proje’ye Romanya (Brăila), Slovakya (Rožňava), Hırvatistan (Vinkovci), Yunanistan (Papagou), İspanya (Leon) ve Türkiye’den Çanakkale, Kilis, Adıyaman ve Ankara’dan okullar katılım sağlamıştır.

Toplam 9 okul, 16 öğretmen ve 131 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen projede öğrenciler kendi yaşadıkları illeri ve kültürleri paylaşırken diğer şehirler ve kültürler hakkında da bilgi sahibi olmuşlardır.

Çok uluslu bir projenin işbirliği ile yapılabilmesi için öğrenciler kendilerini diğer okul öğrencilerine tanıtmış, bulundukları şehir ve kasabalarının hafızalarda canlanabilmesi için çizdikleri resimler, çektikleri fotoğraflar ve hazırladıkları afişler ile kasabalarının renklerini ortaya çıkarmışlardır. Öğrencilerin yaşadıkları kasabalar ve kasabalarında olmasını bekledikleri özellikler ile ilgili anket çalışması yapılarak etraflarını daha gerçekçi bakış açısıyla görmeleri hedeflenmiştir.

Bunun yanında The Fairy Tale Town Projesi öğrencilerin içinde yaşadığı kasabaların tarihi, kültür, bilimsel ve ekonomik ihtiyaçları ile Avrupa kültürel mirası ve değerleri konusunda farkındalık yaratma misyonunu yüklenmiş bu kapsamda öğrenciler bir kentin temellerinin ne olduğu ile Kentleşme ve Kentlerin Geleceği konularını da ele alarak görüş bildirip sorunlara çözüm bulmaya çalışmışlardır. Karışık ülke takımı ile oluşturulan öğrenci grubu ise şehirlerinin tanıtımlarını The Fairy Tale Towns Under The Magical Wings of the Swallow (Kırlangıcın Büyülü Kanatları Altındaki Masal Kasabaları) başlığı altında hikayeleştirerek sesli kitap (audio book) ve E-kitap hazırlayıp bir ortak ürün çıkarmışlardır.

Ülkemizde Covid-19 salgınının başladığı sıralarda hayata geçen The Fairy Tale Town projesi uzaktan eğitimin bir parçası olarak eğitim çalışmalarına entegreli bir şekilde yürütülmüştür.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA