Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 29-06-2020 14:05   Güncelleme : 29-06-2020 17:01

AASKF Başkan Adayı Halil Turhan’ın özel röportajı

Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (AASKF) Başkan Adayı Halil Turhan, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu seçimlerinde seçilmesi durumunda yapacağı çalışmalar ile ilgili özel açıklamalarda bulundu.

AASKF Başkan Adayı Halil Turhan’ın özel röportajı

İşte Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (AASKF) Başkan Adayı Halil Turhan’ın özel röportajı

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

“1969 Rize doğumluyum. Ama soranlara Rize doğumlu, Ankaralıyım diyorum. Çünkü 47 yıldır Ankara’ da yaşıyorum. 2 İlimizle de gurur duyuyorum. İlk, orta ve lise tahsilimi Ankara’ da yaptım. Gazi Üniversitesi İşletme bölümünü ‘de ön lisansımı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünü tamamladım. Şu anda Kapadokya Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Yüksek Lisans Eğitimime devam etmekteyim.20 yıldır Pursaklarda ikamet etmekteyim. Mali Müşavirlik Danışmanlık firmasının ortaklarındanım. Pursaklar Esnaflar Derneği’ nin kurucu başkanıyım. Pursaklar Halk Eğitim merkezinin 3 dönem Okul Aile Birliği Başkanlığı’nı yaptım.  2014-2019 döneminde Ak Parti Pursaklar Meclis üyeliği yaptım. Ak Parti ilçe teşkilatında ilçe başkan yardımcılığı dâhil birçok görevlerde bulundum. Yaklaşık 10 yıldır Pursaklar Belediye Spor Kulübü başkanlığı yapmaktayım. Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda yönetim ve icra kurulu üyeliği yaptım. Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nda mevcut Disiplin Kurulu üyesiyim.  Evli ve 1’i erkek 3 kız olmak üzere 4 çocuk babasıyım”

 

Pursaklar Belediye Spor Kulübü hakkında bilgi verir misiniz?

“Pursaklar Belediye Spor Kulübümüz 1993 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Şu anda, 1 adet Kapalı Spor salonu, 2 adet Sentetik yüzeyli futbol sahası ve kapalı yüzme havuzunda faaliyet göstermektedir. Kapalı Spor Salonumuzun içerisinde 1 adet Cimnastik Salonu, 1 adet Fitness Salonu, Basketbol, Voleybol, Tenis, Hokey, Taekwondo ve Bedminton saha alanlarımız mevcuttur. Son 1 yılda Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Başkanımızın istekleri doğrultusunda branşlarımızı Pursaklardaki çocuklarımızın sporla daha da iç içe olmasını sağlamak için branş sayımızda ciddi bir artış yaparak futbol, basketbol, cimnastik, halter, Taekwondo, hokey, rakbi, bilek güreşi, bedminton, wushu, voleybol ve yüzme olmak üzere 12 branşımız aktif haldedir. Branş sayımızı 16 çıkartma çalışmalarımız devam ederken, Corona Virüs dolayısıyla 4 branşımızı pandemi sonrasına ertelemek zorunda kaldık. İnşallah yakın zamanda okçuluk, halk oyunları, satranç ve masa tenisi branşlarımızı da faaliyete geçireceğiz. Kulübümüze bağlı, 1300 lisanslı sporcumuz olmakla beraber Corona Virüs nedeniyle 740 lisansa hazır sporcumuzun işlemleri beklemektedir. Toplamda 2040 sporcumuz mevcuttur. 21 hocamızla da faaliyetlerimize devam ediyoruz”

Kulübünüzde başarılı sporcular yetiştirebiliyor musunuz?

Kulübümüzün alt yapısından çıkan futbol olsun, halter olsun, Taekwondo olsun başarılı sporcularımız mevcuttur. Örnek olarak halterde Avrupa ve Türkiye Şampiyonlarımız vardır. Taekwondo da dallarında Türkiye şampiyonlarımız vardır. Keza Wushu da Türkiye Şampiyonlarımız vardır. Avrupa’da dereceye girmiş sporcularımız vardır. Futbol da ise Ankara’mızın güzide kulüpleri olan Ankara Gücümüz’ e, Gençler Birliğimiz’ e, Hacettepe’mize ve daha birçok profesyonel spor kulüplerimize futbolcu kardeşlerimize profesyonel olma imkânı sağladık. Tabi ki bu faaliyetlerin yapılmasında, çocuklarımızın önlerinin açılması için ve bu başarıları elde etmemizde bize bu imkânları sunan Ertuğrul Başkanımın katkısı, desteği ve emeği çok fazladır. Kulübümüzün en büyük şanslarından bir tanesi de sporu seven, çocuklara çok değer veren, her zaman sporcularımızın yanında duran, branşlarımızın antrenmanı sürekli ziyaret eden kendisi de yüzme hocası olan sportmen bir belediye başkanımızın olmasıdır. Tekrardan buradan kendisine teşekkür ediyorum.

 

Kulübümüzdeki kurslar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Futbol, Taekwondo, Halter, Hokey, Bedminton, Bilek Güreşi, Basketbol, cimnastik, Rakbi, Wushu, Voleybol, Okçuluk ve yüzme branşlarında yılın 12 ayı devam eden kurslarımız mevcuttur. Bu kurslarımıza hemşerilerimiz tarafından gösterilen ilgiden ziyadesiyle memnunuz. Bu vesile ile çok değerli velilerimize kulübümüze göstermiş oldukları ilgiden ve güvenden ötürü teşekkür etmek isterim. Tabi ki bu kurslarımız ve kulübümüzün diğer faaliyetleri pandemi sebebiyle Bilim Kurulu’nun genelgesi sonucu durdurulmuştur. Kulübümüz tarafından uygulamamız gereken güvenlik ve sağlık tedbirleri Ertuğrul başkanımızın talimatıyla ve belediyemizin katkılarıyla sağlanmıştır. Bilim Kurulu’ nun izin verdiği anda faaliyetlerimize kaldığımız yerden hızlı bir şekilde tekrar başlayacağız. Yeri gelmişken Korona Virüs salgınından bir an önce Türkiye’mizin ve bütün dünya insanlarının kurtulması için bu salgının yok olması için rabbime her gün dua etmekteyiz. Devletimizin, Hükümetimizin ve Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları için teşekkür ediyorum. Büyük devlet olduğumuzu bütün dünyaya Pandemi sürecinde gösterdiğimizi inanıyorum.

 

Sizin Ankara Amatör Spor Kulüpleri federasyonu başkan adayı olduğunuzu biliyoruz niçin federasyon başkanlığına aday oldunuz?

Ankara amatör sporunun durumu camiasında herkes tarafından bilinmektedir. Kısaca söylemek gerekirse kulüplerimizin ve sporcularımızın tesis anlamında nakdi, ayni yardımlar ve ulaşım, eğitim konusunda büyük sıkıntıları olduğu gibi Ankara’da ki kulüp sayımızın, lisanslı sporcu sayımızın diğer illere kıyasla az olması ve Ankara amatör spor camiasının birbirinden kopukluğunu gidermek için birlik beraberliği sağlamak kulüplerimizin sorunlarını giderecek olan kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yerel yönetimlerle, TFF, TASKK ile daha iyi ilişkiler kurarak en üst seviyeye taşımak için arkadaşlarımızla istişare sonucunda aday olmaya karar verdim.

Kongrede seçilirseniz hayata geçireceğiniz projeler nelerdir?

Adem bey, her toplantımızda veya her basına verdiğimiz demeçle, TV programlarımızda anakaramızın iki ana problemi olduğunu diğer sorunların çok ciddi olduğunu fakat bunların tali sorunlar olduğunu belirterek öncelikle bu iki ana problemi çözmemiz gerektiğini altını kalın çizgi ile çizerek söylemekteyiz. Siz de bilirsiniz ki yönetim işi ekip işidir. Biz ekip olarak göreve geldiğimizde öncelikle yapacağımız işte bu iki sorunu çözmek olacaktır. Diyeceksiniz ki bu kadar önemli olan iki sorun nedir? Az önce de söylediğim gibi en önemli sorunlarımızdan bir tanesi Ankara amatör spor camiamız da uzun süredir bir bölünmüşlük görünmektedir.  Bu bölünmüşlüğü göreve geldiğimiz gün ekip olarak ortadan kaldıracağız. Peki, nasıl olacak bu derseniz? Bizler hiçbir kulübümüzü, yöneticimizi, hocamızı, taban birliklerimizi ayırt etmeden siyasi düşüncesine bakmadan, memleketini, mezhebini gözetmeksizin, bize oy vermiş vermemiş bunu dikkate almadan ve daha önemlisi bu camiayı bir başkan 20 yönetim kurulu üyesi ile yönetmeyerek 265 kulübümüzü paydaş kabul ederek, yapacağımız veyahut da yapılması gereken projeleri bütün paydaşlarımızın fikirlerini alarak toplu beyin fırtınası yaparak hayata geçirmeye çalışacağımızı birçok kez dile getirdik ve bundan başka da bir yolun olmadığı bilincindeyiz. Dolayısıyla Ankara amatör spor camiası 265 kulüp bir bütün olarak yönetilerek hızlı bir şekilde yükselişe geçeceğine inancımız tamdır.  2.sorunumuz ise mevcut yönetimin, bu camia için çok önemli olan kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yerel yönetimlerle, tff ve taskk ile ilişkilerinin zayıf olduğunu düşünmekte ve görmekteyiz. Biz göreve geldiğimiz zaman bu kuruluşlarla ilişkilerimizi çok kısa sürede en üst seviyeye getireceğimize inancımız tamdır. Bu kurum ve kuruluşların Ankara amatör spor ve spor kulüplerimizin sorunlarının çözümü için desteklerinin elzem olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Mevcut bu iki sorunu çözdüğümüzde ki ekip olarak inanıyoruz göreve geldiğimiz de bu problemleri bu konuları açılmamak üzere bir daha konuşmayacağız, her kesimde kurumsal ve ikili ilişkilerimiz en üst seviyede olacaktır. Sonrasında tesis yapımı olsun, nakdi ve ayni yardımlar, ulaşım, eğitim, Türkiye şampiyonasına gidecek genç takımlarımızın konaklama ve genel giderleri zamanla alakalı konulardır. Kimisi kısa vadeli, kimisi orta, kimisi de uzun vadeli konulardır. Kulüplerimizin bu konularda rahat olmalarını söylemek isterim. Yetkililerle devamlı istişare ve görüşmeler yapmaktayız. Göreve geldiğimiz günden itibaren hızlı bir şekilde birçok şey düzelecektir. 

 

Halil başkanım çok iddialı söylemlerde bulundunuz? Bu söyledikleriniz seçim vaatleri midir? seçimi kazanma şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Adem bey, güzel bir noktaya değindiniz teşekkür ediyorum. Ben Ankara amatör spor camiasının 12 yıldır içerisindeyim. 10 yıldır da kulüp başkanlığı yapmaktayım. Bu süreç içerisinde benimle çalışanlar hocalarımız olsun, sporcularımız olsun, personelimiz olsun, tanıdığımız kulüp başkanlarımız olsun kısaca beni tanıyan herkes şunu çok iyi bilir ki bizim söylediğimiz hiçbir söz havada kalmaz yerine getirilir çünkü bir söz verdiğimizde öncesinde bunun alt yapısını hazırlarız ondan sonra sözümüzü veririz. Muhakkak ki hatalarımız olmuştur ama Allah’ıma hamd olsun ki bugüne kadar verdiğimiz hiçbir sözü yerine getirememezlik yapmadık. Dolayısıyla bu söylediklerim seçim vaadi değil ekip olarak yapacaklarımızdır. Tabi ki çok daha fazlası var fakat kongre tarihi yaklaştıkça projelerimizi açıklamaya devam edeceğiz.  Seçim sonucu hakkındaki düşüncelerimize gelince bizler hiçbir kulübümüze veya delegemize bize oy verin demiyoruz. Peki, ne istiyorsunuz derseniz. Kulüplerimiz zaten Ankara’nın sorunlarını çok iyi bilmekteler. Çünkü bu sorunlar kendilerini ilgilendiriyor. Sebeplerinin ne olduğunu da biliyorlar delegelerimize seçimler de üç adayın yarışacağını bunların bir tanesinin yaklaşık 8 yıldır federasyon başkanı olan Sn. Murat Kandazoğlu, ikincisinin Kalecik Belediye Spor Hocası Sn. İbrahim Doğan ve üçüncü adayın ise Pursaklar Belediye Spor Kulüp Başkanı Sn. Halil Turhan olduğunu ve bu adaylarında herkes tarafından tanındığını söylüyoruz. Tabi adayların birer ekiplerinin olduğunu hatırlatarak mevcut önümüzde biriken camiamızın sorunlarını hangi başkan adayı ve ekibinin çözebileceğine inanıyorsanız ona oy vermelerini söylüyoruz. Bizler ekip olarak yapacaklarımızı bu sorunlarımızı nasıl aşacağımızı ve Ankara’mızı zirveye doğru hep birlikte yükselişe geçeceğini anlatmaktayız. Takdir kulüp başkanlarımızın ve delegelerimizindir. Ankara spor insanlarımız nasıl karar verirse biz buna saygı gösteririz.   Bu demokratik yarışta temennimiz seviyeli, camiamıza yakışan bir propaganda dönemi yaşamaktır. Şunu net br şekilde söylemek isterim bizim kimsenin kişiliği ile ilgili bir sorunumuz yoktur. Zaten hepsi bizim arkadaşlarımızdır. Dün nasıl beraber sohbet edip çay içtiysek yarın da yine aynısını yapacağız. Kanımca bütün adaylar Ankara amatör spor camiasına hizmet etmek için talip olmuştur. Yalnızca ekip olarak biz diyoruz ki sıkıntıların, sorunların kaynağının ne olduğunu çok net biliyoruz. Çözümün ne olduğunu biliyoruz. Katılımcı bir yönetim şeklimiz olacak. Ankara amatör spor camiası 3 5 kişi ile değil 265 kulüple beraber yönetilmelidir diyoruz. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
169. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA