Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2020 13:02   Güncelleme : 23-06-2020 00:10

Nesibe Aydın’dan YKS İçin son tüyolar

Nesibe Aydın’dan YKS İçin son tüyolar

Nesibe Aydın’dan  YKS İçin son tüyolar

36 yıllık tecrübesi ve uyguladığı dershane+okul eğitim modeli ile binlerce öğrencinin ulusal ve uluslararası en prestijli üniversitelere yerleşmesini sağlayan Nesibe Aydın Okullarının Eğitim Uzmanları, YKS’ye sayılı günler kala, milyonlarca öğrencinin ter dökeceği sınav için adaylara önemli tavsiyelerde bulundular.

Adaylar, 27 Haziran Cumartesi saat 10.15’te TYT’ye (Temel Yeterlilik Testi), 28 Haziran Pazar saat 10.15’te  AYT’ye (Alan Yeterlilik Testi), öğleden sonra da saat 15.45’te YDT’ye (Yabancı Dil) girecekler.

Pandemi döneminde eğitimlerine online olarak evde devam eden öğrencilerin, hedeflerine ulaşmaları için en önemli unsurun, sınav motivasyonlarını kaybetmemeleri olduğunun altını çizen uzmanlar, öğrenci ve velilerin en çok merak ettikleri soruların yanıtlarını verdi.

İşte o sorular ve yanıtları:

1) Bugünden itibaren neler yapmalıyım?

a) Önündeki, Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde, seni zorlayan TYT ve AYT konularını tekrar etmelisin. Ancak hiç bilmediğin ya da yetersiz olduğun konular varsa, o konulara çalışmayı artık bırakmalısın.

b) Her gün, süreli olarak bir adet deneme sınavı uygulamalısın (TYT, AYT veya YDT).

c) Akşamları en geç, 23.00’de yatmalı, sabahları da 07.00’de kalkmalısın.

d) Her sabah kahvaltı yapmalı, öğünlerini atlamadan, sağlıklı besinler tüketmelisin.

e) Her gün temiz havada kısa yürüyüşler ile birlikte fiziksel hareketler yapmalısın.

f) Covid-19 nedeniyle, hijyen tedbirlerine ve sosyal mesafe kuralına uymalı, dışarı çıkarken maske takmalısın.

g) Sınav gününden önce, sınava gireceğin okulu görmeli, sınav sabahı okula giderken kullanacağın güzergahı belirlemelisin.

2) Sınavdan bir gün önce neler yapmalıyım?

a) Cuma günü çalışmayıp dinlenebilirsin.

b) Beslenme alışkanlıklarının dışına çıkmamalı, dışarıda yemek yememeli, metabolizmanın tepki vermesine sebep olacak yağlı ve ağır yiyecekler tüketmemelisin.

c) Gün içerisinde temiz havada 1 - 1,5 saat kadar yürüyüş yapmalısın.

d) Sınav günü giyeceğin kıyafeti hazırlamalı, eşofman tarzı rahat ve pamuklu kıyafetler seçmeli, sıcaktan rahatsız olduğunda, rahatça çıkarabileceğin ikili üst kıyafetler tercih etmelisin.

e) Uyumadan önce, sıcak ıhlamur, melisa çayı veya ada çayı içmek ve sıcak bir duş almak, bünyeni dinlendirip, gece rahat uyumanı sağlayacaktır.

f) Sınav günü yanında götüreceklerini hazırlamalısın.

3) Sınav günü yanımda götüreceklerim nelerdir?

a) T.C Kimlik Kartı veya pasaport

b) TYT, AYT ve YDT Giriş Belgesi (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden, kendi şifreni ve TC kimlik numaranı girerek renkli veya renksiz çıktı almalısın.)

c) Küçük pet şişe su (şeffaf, jelatini çıkartılmış olsun)

d) Maske, şeffaf şişede küçük dezenfektan ve peçete

DİKKAT! Sınava giderken, kıyafetlerinde ve ayakkabında metal aksesuarlar bulunmasın. Yanında çanta, saat, cep telefonu ve elektronik cihazlar, metal para, metal takı, yüzük, künye, toka bulunmasın. Saçını toplamak için lastik toka veya saçına takmak için plastik toka kullanabilirsin.

4) Sınav sabahı nasıl hazırlanmalıyım?

a) Sabah 07.00’de kalkıp elini yüzünü bol soğuk su ile yıkamalısın.

b) Sınavda yanında götüreceklerini bir kez daha kontrol etmelisin.

c) İyi bir kahvaltı yapmalı, kahvaltıda her zaman alışık olduğun yiyecekleri yemelisin.

 

d) Şayet kahvaltı yapamıyorsan, sınav yerine geldiğinde, binaya girmeden önce, evde hazırladığın sandviçi yiyebilirsin.

e) Heyecanlı ve stresli olman çok normaldir. Biraz adrenalin senin sınava daha iyi konsantre olmanı sağlayacaktır.

f) Sınav salonuna geçmeden önce lavabo ihtiyacını gidermelisin. Sınav başladıktan sonra, çıkışa izin verilmeyecektir.

5) Sınavda nelere dikkat etmeliyim?

a) Sınav başlamadan önce, salon görevlileri tarafından size bir poşet içerisinde; 2 adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, şeker, maske verilecek ve elinize dezenfektan sıkılacaktır.

b) İçme suyunu sıranın alt gözüne bırakabilirsin (bir aksilik olup da cevap kâğıdına dökülmemesi için).

c) Sizlere ilk önce, üzerinde resminiz olan, ad - soyad ve T.C kimlik numaranızın yazılı olduğu OPTİK KÂĞIDINIZ  dağıtılacaktır.

★ Optik kâğıdının sağ üst kısmındaki boş alanı, küçük harflerle doldurup (ad, soyad, baba adı, doğum tarihi) imzalamalısın.

★ Optik kâğıdına, TC Kimlik Numaranı kodlamalısın.

d) Sonra, salon görevlileri tarafından poşetlerden çıkarılarak, SORU KİTAPÇIĞINIZ dağıtılacaktır. 

★ Soru kitapçığının kapağına tüm bilgilerini yazmalı ve imzalamalısın.

★ Optik kâğıdına, Soru Kitapçık Numaranı kodladıktan sonra, hemen altında yer alan “Soru kitapçık numarasını doğru kodladım” bölümünü imzalamayı unutma.

e) Sınav başladığında, maskeni istersen çıkarabilirsin.

f) Soru kitapçığını ve cevap kâğıdını başkası görmeyecek biçimde tedbirini almalısın (sınavlarda kopya çeken de çektiren de aynı cezayı alır).

g) Sınava başladığında veya sınavın ortalarında soruları algılayamadığını veya sorunun sonuna geldiğinde, başını unuttuğunu hissedersen, bunun normal olduğunu aklından çıkarma. Hemen gözlerini 1-2 dakika kadar kapatıp derin derin nefes al, büyük ölçüde rahatlayacak ve sorun kalmadığını fark edeceksin.

h) Çözemediğin soruyla inatlaşmamak ve işaret koyarak diğer soruya geçmek, zamanı iyi kullanman için altın kuraldır. Vaktin kalırsa dönüp tekrar o soruya bakabilirsin.

i) Sınav esnasında yaşanabilecek hiçbir olumsuz durumun seni etkilemesine izin vermemeli ve başarının en büyük anahtarının “öz güven” olduğunu bilmelisin. Unutma; çok çalıştın ve başaracaksın!

 

     Pandemi döneminde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen uzaktan eğitim faaliyetlerinin, dünyanın önde gelen ülkelerine dahi örnek olduğunu belirten Nesibe Aydın Okulları Eğitim Uzmanları, öğrencilerin eğitimden geri kaldıkları endişesi taşımamalarını ve öz güvenli bir şekilde sınava girmelerini tavsiye etti.

 

     Nesibe Aydın Okulları olarak tüm adaylara, sağlıklı ve başarılı bir sınav geçirmelerini diliyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA