Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 29-05-2020 15:01

Başkan Şimşek’in çalışmalarına destek vermek gerekiyor

Bayram Türkmez'in Yazısı

Başkan Şimşek’in çalışmalarına destek vermek gerekiyor

Gölbaşı’nda sosyal ve kültürel çalışmalarda koronovirüs tedbirleri yüzünden askıya alındı ancak bu durum başka fırsatlarda sunuyor.

En azından yapılması düşünülen sosyal ve kültürel faaliyetlerin altyapısı için güzel ortam var. Bu faaliyetler için de Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü başta olmak üzere Basın ve Halkla İlişkiler birimi var. Bu birimlerin yoğun çabaları da var ancak daha da iyileştirilebilir.

Dün belediye Başkanı, Başkan Yardımcılarının yanısıra bazı müdürler ile birlikte yakın tanıdığım personelleri de ziyaret ettim. Belediye çalışmaları konusunda sohbetlerimizde oldu. Gerek yöneticilerden gerek personelden edindiğim intiba tek noktada birleşti.

“Belediye’nin çok güzel çalışmaları var ancak bunu kamuoyuna anlatmakta bir sorun yaşanıyor”…

Bu ve buna benzer söylemi Gölbaşı’nın bazı STK temsilcileri ile siyasilerinden de duydum. Ve dünkü görüşmelerimde böyle bir eksiklik olduğuna ben de inandım.

Bu tamamlanabilir bir eksiklik olup, sadece doğru bir yöntem belirlemek gerekiyor. Belediye yöneticilerinin gayret ve çabalarının toplumun her kesimine anlaşılır olmasının yanında etkili şekilde yansıtılması önemlidir.

Basit dokunuşlarla ancak etkisi hissettirilebilecek şekilde, temelinde halkında yönetime katılmasını hedefleyen, belediye yöneticileri ile halkı bütünleştiren birkaç düşünce var. Gölbaşı’na yapılacak hizmetlerin ötelenmemesi gerekiyor.

Ben, Belediye’nin halkımızla bütünleşen yüzünün, gülen yüzünün Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü faaliyetlerinden geçtiğine inanıyorum. Bunu tamamlayan birim ise Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü'dür...

Belediye yönetimi bu konu da şanslı, yöneticiler hep genç ve heyecanlı olup, heyecanını kaybetmiş personel zaten yorgun personeldir. Hevesi kırılmış personel zaten yorgun personeldir. Muhalif siyaset yapan personel zaten hizmet üretmeyen personeldir.

Ve bunları aşmak için, personelin sosyal profili çıkarılmasından işe başlamak gerekiyor. Bu konularda pek bir çalışma olmamış ancak basit ve zaman almayacak yöntemlerle hemen aşılabilir. Gölbaşı yerel gazetelerin hemen hemen hepsi belediye basın bürosundan geçen haberleri virgülüne bile dokunmadan yazıyor. Bu da, desteklendiği anlamına gelir ki, bu bir güçtür. Sıkıntı şurada, basına geçilecek haberlerin içeriği, niteliği ve güncelliği ile saha çalışmaları burada önem taşıyor.

Belediyenin gülen yüzünü anlatırken, sert yüzünü de (kanun-yönetmelik uygulama)anlatmak, şefkatini gösterirken, hizmetini de anlatmak, duygusunu yaşatırken saygısını da göstermek…gibi birçok faktörleri de gözönünde bulundurmak gerekiyor. Yani, bazı asılan afişlere yazıldığı gibi ruhsuz her türlü çalışmalardan uzak durmak gerekiyor. Burada azda olsa bir eksiklik var ancak çok kolay çözülebilir.

Halkla İlişkiler birimi de zaten bu birimlerin tamamlayıcısı olup, bütün halinde düşünmek gerekiyor.

Bunların hepsinin küçük dokunuşlarla aşılabileceğini dünkü görüşmelerimden ortaya çıkardım.

Mesela, 6 ay önce de bir araştırmacının bilgisinden yola çıkarak yazdığım, söylediğim ve Çayırlı’da Milli Mücadele/Sakarya Muharebesi dönemindeki sahra hastanesi ve bu hastane de cepheden gelen yaralıların ölümü sonucu oluşan 300 kişilik şehit mezarları…http://www.golbasininsesi.com/haber-cayIrlI-da-300-den-fazl…

Bu Gölbaşı’nın Milli Mücadele Şehitleri (tarihi) ile bağlantısını tesciller ki çok önemli ve heyecanlandırıyor beni…Bu heyecanı ilk başta paylaştığım Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’te yaşamıştı ve hemen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne talimat verip araştırılıp konunun günyüzüne çıkarılmasını istemişti.

Dün, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Rasim Yanık’la da ayak üstü görüştüm, sağolsun bu konu da bana bilgi verdi. “Bu konuyu araştırdım, sahra hastanesinin yerini tespit ettim, o dönemle ilgili başka konularda ortaya çıktı. Bunu da ilgili kurumdan gidip öğrendim..”dedi.

Ben, kendi adıma sevindim ancak yine de buruk kaldım. Çünkü, aradan 6 ay geçmiş halen gündemde yok ve halen sonuçlanmadı.

Milli konular beni heyecanlandırıyor. Hele ki ilçemizle ilgili böyle bağlantıları da çok önemsiyorum çünkü tarihimizi gelecekte kalıcı olarak böyle taşıyacağız… Bu çalışmaların ötelenmesi filan olmaz bana göre, hatta akan sular durur! misali önemsiyorum. Valla bir ben, bir de Başkan heyecan duyuyor sanırım!

Bir de Mehmet Atak!

Mehmet Atak nereden çıktı? Demeyin. İlçemizin 30 yıldan beri siyasetinin içinde olduğu ülkücü kökenli hep sağ partilerde yer almış aktif bir siyasetçi. İlçemizde siyasetçilerin hemen hemen hepsi seçimden seçime ortaya çıkar. Ancak, Mehmet Atak seçimden seçimin yanısıra seçimlerden sonra da hep saha da…Birşekilde siyasi çalışmalarını gerçekleştiriyor, Gölbaşı’na kendi yolunda birşeyler yapma çabasıyla heyecanını kaybetmeden hareket ediyor. Sosyal medya yı çok iyi kullanıyor, yerel basınla da ilişkilerini iyi tutuyor. Şimdi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Gölbaşı’ndaki temsilcisi gibi o kadar etkili çalışmalar yapıyor. Kendisine sunulan belli çalışmaların tanıtımını, anlatımını öyle bir etkileşimle yapıyor ki, bu durum karşısında durmak isteyenleri bile hareketlendiriyor. Sonucun da etkisini gösteriyor. Ben buradayım diyor. Gölbaşı’na yine hizmet ediyoruz eski siyasetçilerden benden başka ortada başka kimse yok! olduğunu da gösteriyor. Bu siyasetçi 30 yıldan beri belediye başkan adayı oldu, meclis üyesi oldu, ilçe başkanı oldu vs. vs. hep siyasetin içindeydi ve hiçbir zaman pes etmedi. Bir şekilde gündemini korudu. İşte, heyecan böyle olmalı, yaptığı işi severken, bir de o heyecanı duymalı…Mehmet Atak, Caddeler de TIR kamyonu ile ilaçlama yaparken sosyal medya dan kameraya çekeceğim diye o sıkılan ilaçların ortasında kalması da onu olumsuz etkilemiyor. Çünkü, severek yapıyor, heyecanını duyuyor ve birde ilçemize hizmet yapılmasına vesile oluyorum diye gurur duyuyor…Ancak, Başkan Mansur Yavaş'ı ilçemizde güçlendirmek için çalışıyor...

İşte, Mevcut Belediye içinde,Mehmet Atak gibi heyecanını yaşayacak, başkanının tanıtımını, anlatımını yapacak insanlar lazım. Seçim zamanı Cumhur ittifakının o kadar çok aday adayı, meclis üyesi adayı ve yöneticileri var dı ki, bugün hiçbirinin sesi çıkmıyor. O seçimlerde sesi çıkan siyasetçlier, sosyal insanların şimdi niye sesi çıkmıyor! Bu insanlar Gölbaşını o zaman seviyorlardı da, ilçenin sevdalılarıydı da, şimdi bu sevdaları yok mu oldu!

 

Benim bu konu da bir tezim var. Başkan Ramazan Şimşek’in şu anda resmi siyasetin dışında 2 büyük muhalefeti var. Bunlardan birincisi hain fetöcü kriptolar diğeri de etnikçilik yapan ırkçılardır. Ramazan Başkanı iktidarda görmek istemeyen bu iki hain gurup gerek içeriden, gerek dışarıdan var ancak halen kuşatamadılar. Halen çabalıyorlar. Başkan bunlarla da ayrı bir mücadele halinde olup, en azından bu hainlere fırsat vermemek için Başkan Şimşek’in çalışmalarına destek vermek gerekiyor. Artık diğer muhalefetlerini söylemiyorum.

Ramazan Şimşek’i boşuna Cumhur ittifakının adayı yapmadılar. Tabi ki, genel merkezlerinden tutunda yerel teşkilatlarına kadar her konu da raporlar alınıyor, veriliyor. Ancak ilk 1-2 yıl çok önemli olup, bu 1-2 yılda özel çalışmalarını halkımıza anlatması toplumsal bakış geleceğine de pozitif yansıyacaktır.

Ve bunların belli guruplar tarafından yapılan çalışmalar olduğuna inanıyorum!

Onun için de tekrar diyorum ki, Gölbaşı hepimizin, Belediye de hepimizin, hizmetlerden yine Gölbaşı halkı yararlanıyor, yararlanacak. Yapılması düşünülenlerin ötelenmesine, yok olmasına fırsat vermeyin!

Bu yerel hizmeti verirken ülkeni de, milletin geleceğini de düşün ve birliğimize, dirliğimize katkı sunanları desteklerken o heyecanı da yaşayalım…

Saygılarımla

BAYRAM TÜRKMEZ YAZDI

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
163. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA