Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 29-05-2020 14:17

1 Haziran’da yasaklar kalkıyor mu? İşte merak edilenler…

1 Haziran itibariyle Türkiye normal hayatına dönüyor. Sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu için son kez uygulanacak.

1 Haziran’da yasaklar kalkıyor mu? İşte merak edilenler…

1 Haziran itibariyle Türkiye normal hayatına dönüyor. Sokağa çıkma yasağı bu hafta sonu için son kez uygulanacak. Ancak 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma yasağı uygulaması 18 yaşa indirilirken,  65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasının da devam edeceği açıklandı.

 

1 HAZİRAN'DA NERELER AÇILACAK?

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’nde video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası alınan yeni gevşetme kararlarını açıkladı.

 

- Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılıyor. Ancak olumsuz bir durum görülmesi halinde yeniden getirebilir.

 

- 1 Haziran itibarıyla idari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemindeki kamu personeli normal mesaiye başlayacak.

 

- Kronik hastalığı bulunan kamu hastalarının durumları çalıştıkları kurumlar tarafından değerlendirilecek.

 

- 65 yaş üzerindekilerin sokağa çıkma sınırlandırılması ve bu kısıtlamanın Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek. Ancak işletme sahibi 65 yaş üstü kişiler maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak dışarı çıkabilecek.

 

- 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indiriliyor. 0-18 yaş grubu Çarşamba ve Cuma günleri saat 14.00-20.00 arasında çıkmaya tabi olmayacak.

 

- 1 Haziran itibariyle restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri, yüzme havuzu ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet verecek. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışında tutulacak.

 

- Turizm tesisleri saat sınırlamasına tabi olmayacak. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsam ve saat ayrıca değerlendirecek.

 

- Hayvan satış yerleri 1 Haziran açılıyor.

 

- Hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılıyor.

 

- Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran'dan itibaren şartlar dahilinde açılıyor. Açık havada düzenlenen konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek. Detaylı açıklamalar yapılacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
184. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA