Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 14-05-2020 15:38   Güncelleme : 14-05-2020 15:52

MOGAN GÖLÜ’NE 35 BİN SAZAN YAVRUSU

TARIM ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nce yürütülen proje kapsamında ilk olarak 35 bin sazan yavrusu, Ankara'da bulunan Mogan Gölü'ne bırakıldı.

MOGAN GÖLÜ’NE 35 BİN SAZAN YAVRUSU

TARIM ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nce yürütülen proje kapsamında ilk olarak 35 bin sazan yavrusu, Ankara'da bulunan Mogan Gölü'ne bırakıldı.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü 'Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi' kapsamında, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tesislerinde, 5 milyon sazan yavrusu üretildi. Üretilen balıklar, 28 Mayıs'a kadar 63 ildeki 766 su kaynağına bırakılacak.

Balıkların göle bırakıldığı törene Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Tarım Orman Bakanlığı Balıkçılık Genel Müdürü Altuğ Atalay, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek katıldı.

Mogan gölünde yapılan törende konuşan Tarım Orman Bakanlığı Balıkçılık Genel Müdürü Altuğ Atalay “Biz Bakanlık olarak her yıl belirli miktarda balığı bütün ülke çapında bırakıyoruz. Bunların en başından sazan balığı geliyor. Bugün  başlattığımız kampanya ile 63 ilde yaklaşık 5 Milyon civarında balık bırakacağız. Ama bakanlık olarak yıl içerisinde bıraktığımız balık sayısı 40 Milyonu geçiyor.  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bize belirlediği hedefte 2023 yılına kadar 100 milyon balığı bırakmak. Bıraktığımız balıklar içerisinde dünyada çok nadir yetişen Lahoz Balığı, Kalkan gibi balıklarda var” dedi. 

Mogan gölüne yavru sazan balığı bıraktıklarını ifade eden Altuğ Atalay “Vatandaşlarımıza da şunu belirtmek istiyorum eğer kendileri balıklandırma yapmak isterlerse ki buna bazen rastlıyoruz. Bu son derece riskli hem ekosistemi zarara uğratıyor hem de hastalık taşıyor. Dolayısıyla devletimizin de buna karşı yaptırımı var. İzin alınmadan kişisel olarak balıklandırma yapılırsa 10 bin TL’ye kadar cezası var. Eğer bu kurumsal olarak vakıf veya dernekler aracılığı ile yapılırsa da  20 bin TL’ye kadar ceza verilebiliyor. Ekosistemi ve sağlığı korumak için dikkatli olmak gerekiyor ve izinsiz balıklandırmayı yapmamak lazım. Önümüzde ki dönemlerde çocuklarla birlikte bu tür etkinliklerimize devam edeceğiz”  ifadelerini kullandı.

Tarım Orman Bakanlığı Balıkçılık Genel Müdürü Altuğ Atalay, son olarak “ Bu balıklar yaklaşık bir yaşındadır. Kampanya kapsamında tüm Türkiye’de bırakılan balıklar Antalya, Kepez’de  yumurtadan çıkartıldı. Her aşaması kontrol altında bir sene bakıldı. Ve artık doğaya adapte olacak büyüklüğe getirildikten sonrada  ülke genelinde 766 su kaynağına bırakılacaktır” diye konuştu.  

Projenin her yıl hayata geçirildiğini aktaran Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “Her yıl yavru sazanları Gölbaşımızın suları ile buluşturuyoruz. Bugün Bakanlığımıza ek olarak 10 bin yavru sazanımızı biz de Mogan ile buluşturduk. Toplamda Yağlıpınar’a 20 bin, Dikilitaş’a 20 bin Mogan’a 45 bin yavru sazan bırakmış olduk. Bu salgın süreci bizlere birçok şeyin kıymetini daha da anlamamıza sebep oldu. Hem sularımızın temizliği hem de doğanın korunması noktasındaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.    

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
169. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA