Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 09-05-2020 15:22   Güncelleme : 09-05-2020 16:08

Murat Ilıkan: “Diğer konuları erteleyip bunu açmak etik olmadı”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Tatlar Arıtma Tesisi ile 13 ilçedeki eskiyen su borularının yenilenmesi için kredi talebi AKP ve MHP oyları ile ertelenmesi tartışmaya neden oldu.

Murat Ilıkan: “Diğer konuları erteleyip bunu açmak etik olmadı”

Karara tepki gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eleştirilerine mecliste yanıt veren Ankara Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, “Biz bu milletin sırtına faiz yükü binmesin dedikçe siz işi farklı bir yere çekiyorsunuz.” diyerek eleştirilere cevap verdi.

“Bu konuyu grup başkanvekilleri ile konuştuğumuzda ertelenmesine hep beraber karar verdik. Zaten bu konu Temmuz’da görüşülecek bir konuydu. Diğer konuları erteleyip bunu burada açmak çok da etik olmadı. Burada siyaset yapıp birbirimizle polemiğe girmek gibi bir niyetim yok. Sözlerimizi manipüle etmeye de gerek yok. Geçen yıl bu konu gündeme geldiğinde yine aynı tonda kayıtlara geçsin diye dediniz ki ‘siz vermeseniz de ben yapacağım.” Bir yıldır niye yapmadınız. Biz vermeyelim demiyoruz. Buradaki malzemenin temini ile ilgili gerekli ihtiyacı karşılayalım. Gereken kısmı da ASKİ Genel Müdürlüğü kendi personeli kabiliyeti ile yapsın diyoruz. Yapılmasın diye bir cümlemiz yok, bir öneri var. Borçlanmalarla alakalı konuda da sizin belediyenizin şeffaflık ve hesap verebilirlik diye bir sayfanız var. Sayfanızda 3 aylık mali durumunuzu gösteriyor. Burada görünüyor ki belediyenin kasasında 668 milyon 444 bin TL paranız var. Takip de bekleyen 689 milyon alacağınız var. Tasarruf adı altında bir şeyler sunuyorsunuz. Geçen ayki mecliste sizin ilk mecliste zarar ediyor kapatacağım dediğiniz şirketlerden 140 bin TL sermaye artırımı yaptık. Kesin hesabınızda görünüyor ki geçtiğimiz yıl 173 milyon faiz ödemişsiniz. Biz bu milletin sırtına faiz yükü binmesin dedikçe siz işi farklı bir yere çekiyorsunuz. Sizin bütçeniz var, kasada da paranız var. Lazım olur diye 100 milyon TL daha para veriyoruz hala siz bunu kabul etmek istemiyorsunuz. Biz size ne zaman bir şey versek mutsuz oluyorsunuz. Biz desteklemeye çalışıyoruz. Bu sorun hepimizin sorunu, insanlığın sorunu. Elimizden geldiğince de burada bu süreci birlikte atlatmaya çalışıyoruz. Durduk yere buradan bir siyaset üretmek gibi maksadımız yok. Biz bu meclis çatısı altında beraberiz. 3 ay sonra bu para bitti derseniz yine konuşuruz. Elimizden geleni yaparız. ”dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA