Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 04-04-2020 12:25

Murat Ilıkan “Mevzuata uygun hale getirilmeli”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, defin ücretlerinin 30 bin TL’yi bulduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gölbaşı Mezarlığı’nda, musalla taşı ve mescit olmamasına tepki gösterdi.

Murat Ilıkan “Mevzuata uygun hale getirilmeli”

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, defin ücretlerinin 30 bin TL’yi bulduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gölbaşı Mezarlığı’nda, musalla taşı ve mescit olmamasına  tepki gösterdi.

 

Ankara’da defin için en çok talep edilen mezarlıkların başında gelen Gölbaşı Mezarlığı’nda defin ücreti 30 bin TL’yi buluyor. Defin ücretlerinin 30 bin TL olduğu Gölbaşı Mezarlığı’nda musalla taşının yanı sıra, vatandaşların cenaze namazlarını kılabilecekleri alan ve vakit namazlarını kılabileceği bir  camii de bulunmuyor.

 

Gölbaşı Mezarlığı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi  MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan Gölbaşı Mezarlığı’ndaki eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

 

Ilıkan, tepkisini şu sözlerle ifade etti;

 

“Gölbaşı Mezarlığı’nda yakınlarını defin ettirmek isteyen vatandaşlarımız  30 bin TL’yi ödemek zorunda. Ancak 30 bin TL ücret ödeyen vatandaşlarımız,  defin işleminin dışında herhangi bir hizmet alamıyorlar. Ne cenaze namazı kılabilecekleri bir alan var ne de abdest alabilecekleri bir yer var. Sadece cenazelerin yıkandığı bir gasilhane ve derme çatma yapılmış bir konteyner tuvalet var. İnsanlar en acılı günlerinde namazı başka bir adreste kılıp, defin için başka bir adrese intikal etmek zorunda kalıyor. Ne Gölbaşı halkı ne de Başkentliler bunu haketmiyor.” dedi.

 

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında camilerde cenaze namazı kılınmadığına dikkat çeken Ilıkan “ Özellikle bu süreçte Gölbaşı Mezarlığı’ndaki dikkat çektiğimiz eksiklikler vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Gölbaşı Mezarlığı’na, Karşıyaka Mezarlığı’nda olduğu gibi yaz-kış kullanabilecek, üzeri açıp kapanabilen cenaze namazlarının kılınabileceği bir alanın yanı sıra,  vakit namazlarının da kılınabileceği bir camii yapılmalıdır.” diye konuştu.

 

MEVZUATA UYGUN HALE GETİRİLMELİ

 

Ilıkan, Resmi Gazete’de yer alan ‘Mezarlık Yerlerinin İnşaası İle Cenaze Nakil Ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmeliği’nin 12. Maddesi’nde mezarlıklarda olması gereken şartların belirtildiğini ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gölbaşı Mezarlığı’nı yönetmeliğe uygun haline getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA