Advert
Mamak
Giriş Tarihi : 12-03-2020 12:36

İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıl dönümü

-İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıl dönümü

İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıl dönümü

Mamak Belediyesi, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında program düzenledi.

Mamak Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına Mamak Kaymakamı Ziya Polat, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özel, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı'nın, 99 yıl önce yazılmasına rağmen milli ruhu, vatan millet aşkını diri tutan ve geleceğimizi şekillendirecek kadar yenilikçi bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Mamak Kaymakamı Ziya Polat, “Milletimizin milli mücadeledeki azmini ve kahramanlığını anlatmak için yazılan en büyük eser İstiklal Marşı'dır. İstiklal Marşı'nın dizelerinde de vurgulandığı gibi Türk milleti ezelden beri hür yaşamış ve daima hür yaşayacaktır" dedi.

Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci de, “ İstiklal Marşı, bir dava adamının, düşünce adamının gönlünden gelenlerin kaleme yansımasıdır. Biz tarihimizden aldığımız güç ile geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Milletin ruhunu yansıtan İstiklal Marşımızın mısraları, milletimizin ortak sesidir. Akif’in dediği gibi ‘Asım’ın nesli’ bugün burada toplandı. Bu millet şanlı tarihinde çok büyük badireler atlattı. İstiklal Marşı Türkiye Cumhuriyeti’nin kahramanlık öyküsüdür. İstiklal Marşı’nın yazılmasına sebep olan zorlu günlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Mehmet Akif Ersoy’ un hayatını ve düşüncelerini konu alan kısa film sunumu ile devam ederken, öğrencilerin hazırlamış olduğu oratoryo gösterisinin ardından; şiirler okunarak sona erdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA