Advert
Pursaklar
Giriş Tarihi : 08-03-2020 11:06

Bayat ekmeklerle yemek yarışması yapıldı

Pursaklar'da israfa dikkat çekmek ve yöresel yemekleri hatırlatmak amacıyla geleneksel olarak yapılan Yöresel Yemek ve Bayat Ekmekten Yapılan Taze Lezzetler Yarışması’nın beşincisi düzenlendi.

Bayat ekmeklerle yemek yarışması yapıldı

Pursaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen Yöresel Yemek ve Bayat Ekmekten Yapılan Taze Lezzetler Yarışması’nda kadınlar tarafından yapılan Türkiye’nin farklı yörelerine ait yemekler jürinin beğenisine sunuldu. Yarışmada ayrıca bayat ekmeklerin değerlendirildiği kategoride de israfın önlenmesine yönelik yemekler ortaya çıkarıldı.

Yarışmanın koordinatörlerinden Ankara Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Mahmut Dolmacı, 144 kadın yarışmacının yemeklerini sergilediğini ifade ederek, “Bunu aslında insanları yarıştırmanın ötesinde sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Bayat ekmeklerin geridönüşümünü nasıl sağlarız, bunları yapıyoruz. Yöresel yemeklerde annelerimizin, bacılarımızın çok güzel yemekler yaptığını biliyoruz. Kaybolmuş yemeklerin ortaya çıkması için ve bunları Türk mutfağına kazandıralım diye çaba gösteriyoruz. Ödüller veriyoruz ama ödüller aslında insanları cezbetsin diye. Ama bana göre hepsi şampiyon, buraya gelmeleri büyük cesaret, burada 144 tane şampiyonumuz var.” dedi.

Yarışmanın jüri üyelerinden Şef Emre Geyikçi de yapılan etkinlikle Türk mutfağı ve kültürünün önplana çıkarıldığını ve kaybolmuş yemeklerin günyüzüne çıkarıldığını söyledi. Geyikçi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden aşçı ve şeflerin, otellerin şeflerinin ve konsoloslukların aşçıbaşlarının da yarışmada jüri olarak görev yaptığını aktardı.

Yöresel Yemek ve Bayat Ekmekten Yapılan Taze Lezzetler Yarışması’nı Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin de ziyaret ederek yarışmacı kadınların yaptığı yemekleri tattı, başarı ve tebrik dileklerini iletti.

Bayat ekmeklerden yapılan yemek ve tatlıları denediğini ifade eden Çetin, çocukların yapılan tatlıları çok seveceğini söyledi.

Beşincisi düzenlenen ve geleneksel hale getirilen yemek yarışmasında esas amacın ekmek israfına dikkat çekmek ve yöresel yemekleri yaşatmak olduğunu belirten Başkan Ertuğrul Çetin, “Evlerimizdeki bayat ekmeklerimizin taze lezzetlere dönüşmesini sağlamak istiyoruz. Her yıl giderek çeşitlilik anlamında da ilgi anlamında da artarak devam ediyor. Bu yıl dört kategoride yarışmamız düzenleniyor. Bugün sabahtan başladı, tüm gün devam edecek. Yarın da ödül törenini yapacağız. Çok ünlü şeflerimiz burada jüri üyelerimizi oluşturuyor. Bayat ekmek bizim tarihimizde, kültürümüzde kutsaldır. Hatta ekmek kutsaldır. Bizler Anadolu insanları ekmeğin bir küçük parçasını bile israf etmeyi hiç düşünmezdik. Bu da zaten bugünlere taşıdı bizi. Annelerimizin bize kutsal olarak öğrettiği ekmeğin bugün biz kuşaklara da kutsal olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bu tür organizasyonları arttırarak devam ettireceğiz.” diye konuştu.

Yarışmaya Kahramankazan ilçesinden katılan Efes Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Özlem Atik ise engelli insanlara yönelik bir farkındalık oluşturmak amacıyla yarışmaya katıldığını söyledi. Engelli birey Özlem Atik yarışmaya bayat ekmeklerden omaç köftesi yaparak katıldığını ve iddialı olduğunu da ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA