Advert
Mamak
Giriş Tarihi : 20-01-2020 12:29

Başkan Köse, Mamak’ın 2019 yılını değerlendirdi

- Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Mamak’ın 2019 yılı faaliyetlerini anlattı.

Başkan Köse, Mamak’ın 2019 yılını değerlendirdi

- Mamak’ın 2019 yılını değerlendiren Belediye Başkanı Murat Köse, “Şehri imar ederken gönülleri de ihmal etmemeye gayret ediyoruz. Gönül belediyeciliğinin en güzel uygulamalarını Mamak’ta yapmaya çalışıyoruz” dedi.

- Mamak’ın 2019 yılını değerlendiren Belediye Başkanı Murat Köse, “Mamak halkının büyükşehirden 25 milyon alacağı var” dedi.

Mamak Belediyesi tarafından bir kafede düzenlenen 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısında Başkan Murat Köse, 9 ayda yapılan faaliyetleri anlattı.

Şeffaf ve dinamik bir hizmet anlayışıyla hareket ettiklerini belirten Köse, “Şehri imar ederken insanların gönüllerini de ihmal etmemenin önemini biliyoruz. Gönül belediyeciliğinin en güzel uygulamalarını Mamak’ta yapıyoruz.” dedi.

9 aylık süreçte Mobil Ekip, Gönül Çarşısı, Ekolojik Köy, Başkanla Kahvaltı, Tam Açık Kapı uygulamalarının hayat geçirildiğini aktaran Mamak Belediye Başkanı Murat Köse şöyle konuştu:

“Biz 24 saat şehrimizi, şehrimizden haberdar olma gibi bir anlayışa sahibiz. Dolayısıyla gelir gelmez, özellikle gündüz zaten ekiplerimiz sahada, geceleri de sahada olmak için bir çalışma başlattık. Mamak’ı 6 bölgeye ayırdık, zabıta ve güvenlik görevlilerimizden oluşan 6 tane mobil ekip kurduk. Bunlar akşam sekizde başlıyorlar, sabaha kadar Mamak’ın her tarafını geziyorlar. Bir Gönül Kartımız var, kredi kartı gibi. Ona puan yüklüyoruz ve ihtiyaç sahiplerine Gönül Kartını teslim ediyoruz. O istediği zaman gidiyor oradan neye ihtiyacı varsa onu alıyor. En temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir kredi oluşturuyoruz. Böyle bir uygulamamız var. Gönül çarşısında para geçmez. Milletimizin kendi kredisi geçer. Artık şehirde insanlar betondan, asfalttan bıktılar. Doğaya dönmek istiyorlar. Biz de güzel Mamak’ımızın bu yönünü ön plana çıkartmak ve turizme güzel bir mekân oluşturmak üzere Gökçeyurt’ta ekolojik köy sözü vermiştik. 400 tane meyve ağacının dikimini gerçekleştirdik. Birinci etaba başladık, temmuz ağustos aylarında kalan bölümler tamamlanacak. Bir anlamda tarım parkı da olacak orası. Yaklaşık bir aydır ‘Başkanla Kahvaltı’ diye özel bir program yapıyoruz. Pazar günleri vatandaşlarımızı evlerinden alıyoruz, kahvaltıya davet ediyoruz. Aynı zamanda bir form veriyoruz, bize söylemek istediğiniz bir şey var mı diye. Mesele vatandaşlarımızla daha çok bir araya gelmek, onların dertlerini dinlemek. Tam Açık Kapı dediğimiz bir uygulama başlattık. Bir gün öncesinden akşam sosyal medya hesabımızdan yayınlıyoruz, diyoruz ki saat 11-12 arası belediyedeyiz. Bizimle görüşmek isteyen varsa mazeret yok buyrun diyoruz. Haftada bir veya iki defa bu uygulamayı yapıyoruz. Ulaşılabilir olmak bizim için en temel, en önemli konulardan bir tanesi.”

Musiki Muhallim Mektebinin restorasyon çalışmalarına başlandığını ifade eden Köse, müzik dinletileri, söyleşiler, edebiyat ve felsefe sohbetleri ile burada kültürel faaliyetlerin yürütüleceğini söyledi.

“10 milyon liralık bir tasarruf sağladık”

 

Mamak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün daha önce kiralık araçlarla hizmet verdiğini vurgulayan Başkan Köse, “Fen işlerinde 52 tane araç satın aldık. Bir hesaplama yaptık, aylık neredeyse 10 milyon liralık bir tasarruf sağladık. Bizim bütçemiz 380 milyon civarında, dolayısıyla büyük tasarruf sağlamış olduk. Kullandığımız kendi araçlarımızın da hepsini bir kademe aşağı indirdik, modelleri düşürdük.” şeklinde konuştu.

 

Elektrik giderleri güneş enerjisi ile karşılanacak

 

Mamak Belediyesi’nin faaliyetlerini aktaran Başkan Köse, gençlere ve kadınlara yönelik hazırlanan projelerle ilgili de bilgi verdi. Beldiyenin elektrik giderlerinin güneş enerjisi ile karşılanması için çalışma başlattıklarını ifade eden Köse, “Gençlerimizin spor yapması konusunda teşvik ediyoruz. Bu anlamda olağanüstü bir çalışma yürütüyoruz. Her branşta çalışma yapıyoruz, sporu çok önemsiyoruz. Ekin Mahallesinde de bir yüzme havuzu yapmak için projeyi tamamladık, önümüzdeki ay da ihaleye çıkıyor. Sadece havuz değil, bir taraftan hamamı ve saunası da olacak. Kadınların ticarete dâhil edilmesi, kadın istihdamına yönelik bir kadın kooperatifi kurduk. Kadınların ürettiği geleneksel ürünlerimizi doğal ürünlerin satılacağı yerlerde hazır hale getirmeye başlıyoruz. Güneş enerji sistemi konusunda bir çalışma başlattık. Yer tahsisini yaptık, projemizi hazırlıyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren projemizi uygulamaya başlayacağız. Yaklaşık 550-600 bin lira civarında elektrik giderimiz var. Bu elektrik giderinin tamamını karşılayacak şekilde güneş enerjisini kullanacağız.” diye konuştu.

 

2019 yılında Mamak Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Murat Köse, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilçe belediyeleri ile koordineli çalışması gerektiğine de dikkat çekti.

 

“‘Kırmızı Bayrak’ uygulamasına geçiyoruz”

 

Köse, “Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mamak Belediyesi ve tüm ilçe belediyeleri olarak hepimiz milletimizin hizmetindeyiz aslında. Bunları yaparken işbirliği içerisinde yapmamız gerekiyor. Altyapı çalışmaları ASKİ sorumluluğundadır. Vatandaşımızdan tepkiler geliyor. Burada bir yol çalışması var, üç ayı geçti bu çalışma. Biz yapmıyoruz, büyükşehir yapıyor bu çalışmayı. Bundan sonra ‘kırmızı bayrak’ uygulamasına geçiyoruz. Büyükşehir nerede çalışma yapıyorsa oraya bir kırmızı bayrak asacağız ve diyeceğiz ki Ankara Büyükşehir Belediyesi burada çalışıyor. Daha önce büyükşehir belediyesi ve Mamak Belediyesi aynı partiye mensup olunca bu tür şeylerde çok ayrım yapılmıyordu. Sürecin içerisinde uyumlu bir şekilde gidiliyordu. Şimdi bize zaten nereyi kazacaklarını, ne yapacaklarını söylemiyorlar. Giriyorlar, kazmaya başlıyorlar ama devam eden süreçte vatandaşımız bunu bilmiyor.”

 

“Mamak halkının büyükşehirden 25 milyon alacağı var”

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından asfalt parasının ödenmediğini söyleyen Köse, “İlçenin veya büyükşehirin sorumluluğunda asfalt nereye atılırsa atılırsan asfalt parası büyükşehire ilgili firma tarafından yatırılıyor. Biz diyelim sokakta ASKİ’nin kazdığı bir yere asfalt atacağız, bu parayı bizim almamız gerekir ki oraya asfalt atalım. Bu konuda bir rakam vereceğim. Yaklaşık 25 milyon lira Mamak Belediyesi’ne verilmek üzere büyükşehirin kasasında para var. 2019 yılı içerisinde Mamak halkının büyükşehirden 25 milyon alacağı var. Eskiden yine bu şekilde büyükşehire paralar yatıyordu ama bunun karşılığında büyükşehir asfalt veriyordu ve sene sonunda mahsuplaşma oluyordu. Bugüne kadar ne bir kuruş para ne de bir kürek asfalt büyükşehir tarafından bize verilmedi.” ifadelerini kullandı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
169. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA