Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 31-12-2019 14:03   Güncelleme : 31-12-2019 14:23

"Türkiye'den hammadde olarak giden taşlar, işlenmiş halde piyasada 10 katı fiyatına satılıyor"

ATO'da Türkiye’de lokomotif sektörlerin başından gelen Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton sektörünün sorunlarının ele alındığı bir toplantı gerçekleştirildi.

ATO Duatepe Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya ATO Başkanı Gürsel Baran, Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Gölbaşılı iş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi’nin sektörel sorunlarının ele alındığı 2019 yılı değerlendirmesi yapıldı.

Sorunların çözümü ile ilgili olarak gerekli girişimlere başlandı. 2020 yılı hedefleri belirlendi. Toplantıda sektörün sorunlarının başında gelen nitelikli ara elaman eksikliğinin üretime olumsuz etkileri tartışıldı.

Toplantıda ayrıca konu ile ilgili kurumsal girişimlerde bulunulması ve sorunun çözümüne yönelik adımların atılacağı yol haritası belirlendi.

Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü ise yaptığı konuşmada sektörel sorunlarının başında 'eğitim' ve 'nitelikli iş gücü' konularının geldiğini söyledi.

Güçlü, "Türkiye’de 4.6 milyon işsiz varken 400 bin nitelikli iş gücü açığımız bulunuyor" diyerek, Türkiye’den Çin başta olmak üzere ABD, Hindistan, İtalya gibi ülkelere blok taş ihracatı yapıldığını belirtti.

Güçlü, hammadde olarak giden taşların, işlenmiş halde piyasada 10 katı fiyatına satıldığını ifade etti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantıda yaptığı konuşmada Andezit taşı örneğini vererek, Ankara’nın her alanda kendi markalarını oluşturması gerektiğini dile getirdi.

ATO Duatepe Salonu’nda yapılan ve çok sayıda sektör temsilcinin katıldığı toplantı yerel ve ulusal çapta büyük yankı uyandırdı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
169. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA