Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 27-12-2019 15:57

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 100. Yılı Kutlandı

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ve Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan’ın katılımı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara'ya gelişinin 100. Yılı için bir tören düzenlendi.

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 100. Yılı Kutlandı

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 100. Yılı iki bin 500 kişilik seğmen  gösterisi ile kutlandı

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ve Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan’ın katılımı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara'ya gelişinin 100. Yılı için bir tören düzenlendi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan tören daha sonra Başkan Şimşek ve Kaymakam Bilgihan'ın, Atatürk heykeline çelenk bırakması ile devam etti.

Tören Gölbaşı Şehir Stadı'nda devam etti.

Stad ‘da ki tören günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Törene seğmen elbisesi ile katılan ve tören boyunca dikkatleri üzerine çeken Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “Atamızın Ankara’ya gelişinin 100. Yılını coşku ile kutladığımız bu günde öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını yüz yıl önce bu gün atamıza ve kurtuluş mücadelesine canı pahasına sahip çıkan seğmenleri ve tüm Ankaralıları saygı ve minnetle anıyor ve tüm Ankaralıların 27 Aralık gününü yürekten kutluyorum” dedi.

Başkan Şimşek konuşmasına şöyle devam etti.

 “ 27 Aralık Ankara’nın en önemli ve anlamlı günüdür.  Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Ankaralılarla bir ve bütün olduğu gündür. 27 aralık Ankaralıların ve seğmenlerin Mustafa Kemal’in etrafında etten duvar ördüğü gündür. Atatürk Ankaralıların bu heyecanı ve inanmışlığının etkisi ile Ankara’yı önce milli mücadelenin karargahı sonrasında ise Türkiye’nin kalbi ve Cumhuriyetin başkenti olarak belirlemiştir. Kurtuluş mücadelesinin başarı ile devam edip Ankara’mızı başkent olmaya kadar götüren bu yolda Gölbaşı’mız önemli bir güzergah, güvenli bir hat, kıymetli bir yer teşkil etmiştir. Bu bizim için her daim tarifi imkansız bir gurur vesilesidir.”

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ise “ Bu gün tarihi kahramanlıklarla dolu olan yüce Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde 19 mayıs 1919’da başlattığı milli mücadeleyi sevk ve idare etmek için merkez olarak seçtiği Ankara’ya 27 aralık 1919’da gelişinin yüzüncü yıl dönümünü kutlamanın onurunu, gururunu ve heyecanını yaşıyoruz.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyetinin Gölbaşı ilçemizden de geçmek suretiyle Dikmen sırtlarına adım attığı gün milletimizin makus tarihi değişmiş, önderliğinde verilen bağımsızlık mücadelesi Cumhuriyet ile taçlanarak zafere ulaşmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından tören, Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi öğrencilerin şiir okumaları ile devam etti.

Konuşmalar ve şiirlerin okunmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, ve seğmenler tarafından karşılanması canlandırıldı.

Gölbaşı Kaymakamlığı tarafından yaklaşık bir aydır hazırlıkları yapılan 2500 kişilik Seğmen gösterisi yapıldı. 2500 kişilik seğmen ekibi gösterisine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında, Gölbaşı’nda  Türk Hava Kurumu'nca (THK) motorlu yamaç paraşütü gösterisi yapıldı. Türk Hava Kurumu tarafından gerçekleştirilen motorlu yamaç paraşütü gösterisinde Gölbaşı semalarında Türk bayrağı dalgalandırıldı.

Programın sona ermesi sonrası seğmen kıyafeti giyen Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ve Ankara Kulübü Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Uğur Okman Ankara oyun havası oynadı.

Törenin sonunda Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ve Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan Seğmenler ve 2500 kişilik seğmen gösterisini hazırlayan kutlama komitesi ile fotoğraf çektirdi. Tören TÜRKSAT tarafından canlı olarak yayınlandı.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA