Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 25-10-2019 11:17

‘Engelliler için Teknoloji Tabanlı Mesleki Eğitim Laboratuvarı’ Projesi

‘Engelliler için Teknoloji Tabanlı Mesleki Eğitim Laboratuvarı’ Projesi

‘Engelliler için Teknoloji Tabanlı Mesleki Eğitim Laboratuvarı’ Projesi

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Gölbaşı yerleşkesinde ‘Engelliler için Teknoloji Tabanlı Mesleki Eğitim Laboratuvarı’ Projesinin kapanış yapıldı.

TANAP Doğalgaz İletişim A.Ş. tarafından Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edilen ve ZİÇEV (Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı) tarafından yürütülen ‘’Engelliler için Teknoloji Tabanlı Mesleki Eğitim Laboratuvarı’’ Projesinin kapanış yapıldı.

Gölbaşı ZİÇEV yerleşkesinde yapılan ’Engelliler için Teknoloji Tabanlı Mesleki Eğitim Laboratuvarı’’ Projesinin kapanış toplantısına ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, TANAP Kalite, İş Sağlığı Güvenliği, Sosyal ve Çevre Direktörü Fatih Erdem ve çok sayıda davetli katıldı.

Projeyle, zihinsel engelli bireylerin ekonomik ve sosyal uyumunun güçlendirilmesi için yenilikçi yaklaşımlarla yerel insan kaynakları potansiyelinin ve sosyal sermayenin arttırılması hedefleniyor.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Projeler Direktörü Asuman Erdem projeyi ZİCEV’in diğer 14 şubesinde de hayata geçirmeyi istediklerini söyledi.

Asuman Erdem “ Biz aslında hem Türkiye’de hem de dünya’da yeni bir işe imza attık. Teknoloji temelli meslek eğitim ve dijital beceri geliştirme laboratuvarı geliştirdik. OTTÜ ve Gazi Üniversitesi hocalarından akademik destek aldık.  Hem eğitimcilerin eğitimi hem de zihinsel engelli öğrencilerimizin eğitimini üç alanda mesleki, eğitim ve yazılımda gerçekleştirdik. Bunu 14 tane şubemizde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Kürşat Çağıltay ise “Proje kapsamında gerçekleştirilen teknolojiler dünyada ilk olan teknolojilerden arttırılmış gerçeklik teknolojisini zihinsel engelli çocukların gelişimi ve eğitimi sürecinde çok yeni bir teknolojidir. Bunun değişik alanlarda TIP ve Savunma sanayisinde kullanımı var ama zihinsel engelli çocuklara mesleki beceriler kazandırma konusunda bir ilktir. Dünyada kullanımı mevcut değil bildiğimiz kadarıyla bunun uygulamasını burada hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

Gazi üniversitesi öğretim üyesi Dr. Necdet Karasu, Projenin devletinde uygulaya bileceği bir model olmaya aday olduğunu söyledi.   

Dr. Necdet Karasu “Proje ZİCEV’in diğer kurumlara önere bileceği bir model olma yolundadır. Laboratuvarı kurulması, becerilerin öğretilmesi, eğitim paketlerin hazırlanması, öğretmen eğitimlerin gerçekleştirilmesi ile bir bütün olarak ele aldığımızda sadece diğer kamu yararına olan dernek ve vakıfların kullanabileceği değil, aynı zamanda devletinde uygulaya bileceği bir model olmaya aday bir projedir” dedi.

Törenin sonunda zihinsel engelli öğrenciler hazırlanan laboratuarda uygulamalar yaptı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA