Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 15-10-2019 16:01   Güncelleme : 15-10-2019 16:07

"Sevgi Çiçeği" tohumları ekildi

Gölbaşı Belediyesi tarafından "sevgi çiçeği" tohumları törenle ekildi.

Eymir Mahallesi Tema Parkı yanında bulunan 3 bin metrekarelik Sevgi Çiçeği tohum ekim alanındaki törende, halk arasında "Yanar döner, gelin düğmesi, türbe, kırmızı peygamber çiçeği ve hasırcı çiçeği" isimleriyle de bilinen sevgi çiçeğinin tohumları ekildi.
 

Ekim törenine Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçın, Gölbaşı Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti teşkilatları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.Törende bir konuşma gerçekleştiren Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, “ Mogan ve Eymir göllerinin bulunduğu güzel bir göller bölgesindeyiz. 488 yakın bitki türü ve 188 kuşu türünü tespit edildiği doğal bir yaşam alanı aynı zamanda metropol bir ilçede yaşamanın mutluluğu içerisindeyiz.  Dolayısıyla bu bölgede yaşayan endemik türleri korumak geliştirmek ve gelecek nesillere onları doğru bir şekilde aktarma sorumluluğu içerisindeyiz” dedi. 
Sevgi çiçeğinin Gölbaşı’nın marka değeri haline geldiğini vurgulayan Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, “Dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen endemik bir bitki türü olan sevgi çiçeği, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği kriterlerine göre nesli çok tehlikede kategorisinde yer almaktadır. Bu sebeple Gölbaşı Belediyesi olarak sevgi çiçeğinin yetiştiği alanları geliştirmek, yok olmasını engellemek ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl tohum atma töreni düzenlemekteyiz” dedi. Konuşmaların ardından katılımcılar Sevgi Çiçeği tohumlarını öğrencilerle ile birlikte ekti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
164. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA