Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 05-10-2019 11:10   Güncelleme : 05-10-2019 11:54

Gölbaşı’nda bir ilk ‘Kütüphane sohbetleri’

Gölbaşı'nda bir ilk ‘Kütüphane sohbetleri’

Gölbaşı’nda bir ilk ‘Kütüphane sohbetleri’

Park Eymir Toplu Yapı Konutlarında Kültür faaliyetleri başlıyor.

 Gölbaşı’nda ilk defa gerçekleştirilen ‘Kütüphane sohbetleri’ Park Eymir Toplu Konut alanı içerisinde bulunan Fuat Sezgin Aile Yaşam Merkezindeki Halis Bozkurt Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

İlki gerçekleştirilen etkinlikte bir açıklama yapan Park Eymir Toplu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yalgın; ‘insanın yalnızlaştığı günümüz dünyasında, günün stresini ve yorgunluğunu atmak, nezaketi ve tevazuyu yaşamak isteyenlerin ilgisini çekecek kültürel faaliyetlerden olan kütüphane sohbetleri başladı. Eski Anadolu yaşamında kış galipte dışarıda yapılacak işlerin bittiğinde, köy odalarında sohbetlerin başlardı. Aile büyüklerinin hoş sohbetlerine gençlerde servis hizmetleri ile dinleyici olarak katılırlardı. Bu sohbetlerin sonucu, kendisi ve toplum ile barışık nesiller ortaya oluşur, sözün gümüş, dinlemenin ise altın olduğu bu dost sohbetlerinde millet kültürü meydana gelir ve yine buralardan sonraki kuşaklara bu kültürler aktarılarak yaşatılırdı” dedi.

Yalgın açıklamalarını şöyle devam etti; “Günümüzde artık olmayan bu köy odalarının yerine yenilerinin konamaması sonucu kültürüne yabancı, kendisi ile kavgalı, topluma saygısız, edep bilmez, ahlakı tükenmiş ben merkezli yaşayan bir kuşak doğmuştur. Okumayan, okuduğunu anlamayan, anladığını anlatamayan bu nesilde gördüğümüz eksikliğin giderilmesi için; Park Eymir Toplu Konut alanı içerisinde bulunan, Gölbaşı Belediyesine ait dr. Fuat Sezgin Aile Yaşam Merkezi İçerisindeki Mehmet Halis Bozkurt Kütüphanesinde kütüphane sohbetleri başlattık. Sadece site sakinlerinin değil, umarım ki tüm Gölbaşı’lıların dikkatini çekecek bu sohbetler Kültür Bakanlığı, Kütüphaneler Genel Müdürlüğü ile koordine edilerek, Gölbaşı Kütüphane Müdürlüğümüzün Koordinasyonu ile hayata geçirilmektedir. Bu güzel düşüncenin hayata geçirilmesindeki zarafet kadar Gölbaşı’nın ve tabi ki bizim konut alanımızın tercih edilmiş olması bizleri mutlu etmiştir. Emeği geçen tüm taraflara teşekkür eder, tüm sakinlerimizi bu sohbetlere bekleriz’’

İlki gerçekleştirilen ‘Kütüphane sohbetleri’ etkinliğine konuşmacı olarak Ali Odabaş’ı katıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
163. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA