Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 24-09-2019 15:04   Güncelleme : 24-09-2019 15:29

Gölbaşı’nın coğrafi işaretli ürünleri ATO’da tanıtıldı

Gölbaşı’nın coğrafi işaretli ürünleri ATO’da tanıtıldı

Gölbaşı’nın coğrafi işaretli ürünleri ATO’da tanıtıldı

Gölbaşı’nın coğrafi işaretli ürünleri olan Sevgi Çiçeği ve Andezit taşı, ATO Congresium’da yapılan 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde tanıtıldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, coğrafi işaretin, yöresel nitelikte ve geleneksel değerler taşıyan ürünleri ilgi odağı haline getiren bir tescil sistemi olduğunu belirterek, "Küreselleşen dünyada yerel değerlerin önem kazanması coğrafi işaret tescilli ürünleri önemli hale getiriyor." dedi.

Baran, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de 436 ürünün coğrafi tescil aldığını, 416 ürünün de coğrafi işaret için işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

Avusturya, İtalya, Gürcistan, Güney Afrika, Ekvador ve Tanzanya'nın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerin büyükelçiliklerinin katıldığı zirvede kurulan stantlarda ülke, bölge ve yörelerin geleneksel ürünleri tanıtıldı.

19, 20, 21 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin 20 Eylül tarihli 5. oturumunda ise Gölbaşı’nın coğrafi işaretli ürünleri olan Sevgi Çiçeği ve Andezit taşı tanıtıldı.

10 tonluk Andezit taşı sergilendi

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, 5. oturumda bulunan zirve konuklarına Sevgi Çiçeği tablosu hediye etti. Zirvede katılımcılara Andezit taşından yapılmış Sevgi Çiçeği de hediye edildi.

Ayrıca ATO Congresium kongre ve sergi merkezinin önünde de Ankara Ticaret Odası logosuyla işlenmiş 10 tonluk Andezit taşı, katılımcılar için sergilendi.

Gölbaşı’na ait coğrafi işaretli ürünlerin ATO’da tanıtılmasına öncülük eden ATO Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü ise zirvede yaptığı konuşmada Türkiye’nin dünya mermer rezervinin %40’ını elinde bulundurduğuna ve “Ankara taşı” olarak bilinen Andezit taşının da işlenmiş doğal taş ihracatında büyük bir yer edindiğine dikkat çekti.

Güçlü’nün konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

“Türkiye doğal taş bakımından en zengin ülkelerden biridir. Örneğin Türkiye, 5,2 milyar metreküp ile dünya mermer rezervinin %40’ını elinde tutmaktadır. Dünya doğal taş üretiminde yedinci, ihracatta ise sekizinci sırada yer almaktadır. İşlenmiş doğal taş ihracatında da her yıl daha da ileri sıralara yükselmektedir. Türkiye’nin son yıllardaki doğal taş ihracatı 2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu gelişmenin sadece doğal taş üreticilerine değil, yan sektörlere de olumlu yansıması olmuştur.”

‘İnşaat ve sanayi sektörleriyle entegre çalışacak doğal taş projeleri teşvik edilmeli’

“Doğal taş ve mermer sektörümüzün rekabet gücü yüksektir. Bu sektörde üretim ve kalite artışı ile birlikte inşaat ve sanayi sektörü ile entegrasyonu amaçlayan kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planların, bir doğal taş politikası temelinde geliştirilerek süratle uygulamaya konulması, gerek toplum gerekse madencilik sektörünün gelişimi bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Rekabet gücü yüksek olan bu doğal kaynağımızdan en iyi şekilde yararlanılması için inşaat ve sanayi sektörleri ile entegre çalışacak mermer ve doğal taş projeleri öncelikle teşvik edilmelidir.”

‘Andezitin kamu binalarında kullanımı hem Ankara’ya hem taşımıza değer katar’

“Ülkemizde taşla yapılan işlerde yine ülkemizden çıkarılan taşların tercih edilmesi sektörün gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Netice itibari ile yapılması gereken alınması gereken birçok tedbir vardır. Özel değilse adı Ankara ile özdeşleşmiş “Ankara taşı” yani “Andezitin” küçük ölçekli kamu binalarının yapımında başkentimizin tarihi dokusuna uygun mimari bir tarzda kullanılması hem Ankara’mıza hem de taşımıza değer katacaktır.”

ATO Congresium’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan’ın yanı sıra Gölbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Albut, Gölbaşı Sanayiciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatif Başkanı Mehmet Aktay, Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Yakup Sarıçiçek, esnaf odası eski başkanı Hulusi Gürpınar, İsa Ömercan ve bıçak ustası Turan Tuncay da katılım sağladı.

Zirvenin ardından bir teşekkür mesajı yayınlayan Ankara Ticaret Odası 30. Komite ise mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ankara'mızın iki güzide değeri “Ankara Taşı (Andezit)” ve “Gölbaşı Sevgi Çiçeği”mizin layık olduğu yere gelmesi adına yaptığımız çalışmalar kapsamında Ankara Valimiz Sayın Vasip Şahin'e, Gölbaşı Kaymakamımız Sayın Tülay Baydar Bilgihan'a, ATO Başkanımız Sayın Gürsel Baran'a, oda başkanlarımıza, meslek örgütü başkanları ve temsilcilerine, başkentimizin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren STK temsilcilerine, doğal taş, mermer ve hazır beton sektör temsilcilerine ve her zaman desteğini bizlerden esirgemeyen gönül dostlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
166. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA