Advert
Bala
Giriş Tarihi : 13-09-2019 16:26   Güncelleme : 17-09-2019 16:00

Bala’da yöresel ürünler yenilenebilir enerji ile üretilecek

Ankara Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Yerel Ürünlerin Ticarileştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Minimum Karbon Ayak İzi İle Afşar Ellerinden Afşar Bala’m Ürünler” projesi ile yenilenebilir enerji kullanılarak yöresel ürünler üretilecek.

Bala’da yöresel ürünler yenilenebilir enerji ile üretilecek

Ankara Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Yerel Ürünlerin Ticarileştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Minimum Karbon Ayak İzi İle Afşar Ellerinden Afşar Bala’m Ürünler” projesi hayata geçiyor. Bala Belediyesi ve Bala Kaymakamlığı aracılığıyla ortak yürütülen proje kapsamında Bala ilçesine bağlı Afşar Mahallesi’nin yöresel ürünleri yenilenebilir enerji ile üretilerek kullanıma sunulacak.

Proje kapsamında yerel tarımsal ürünler “Afşar Bala'm Kadın Kooperatifi” eliyle üretilecek. Yenilenebilir enerji kullanılarak minimum karbon ayak izi ve minimum atıkla üretilen yöresel ürünler, proje kapsamında tescillendirilecek “Afşar Bala’m” markası ile ticarileştirilecek. Üretim aşamasında kullanılan elektrik, güneş enerjisinden sağlanacak.

Ayrıca, üretim sırasında ortaya çıkan ve yöredeki evlerden toplanan organik atıkların solucan gübresine çevrilmesiyle minimum atıkla üretim ve yörede atık yönetimi bilincinin geliştirilmesi sağlanacak. Projenin pazarlama başlığı altında e-ticaret ve zincir marketler üzerinden tüketiciye ulaştırılması ve tanıtım faaliyetleri yer alırken, eğitim başlığı altında üniversitelerin ilgili bölümlerinden alınacak programlar yer alıyor.

Kadın emeği desteklenecek

Projede üretimin yanı sıra kadının ekonomik hayata katılımını destekleyici faaliyetler yürütülecek. Bu kapsamda kurulan “Afşar Bala’m Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” eğitimler vererek bölge insanının girişimcilik kapasitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

12 ayda tamamlanacak proje sonunda; elektriğini güneş enerjisinden sağlayan 100 metre kare prefabrik üretim işletmesi ile 25 metre kare prefabrik solucan üretim tesisi kurulması amaçlanıyor. Yenilenebilir enerji yöntemleri ile yılda 1 ton erişte, 1 ton tarhana, 1 ton konserve soslar dahil, 1 ton salça, 500 kilogram pestil, 1 ton reçel, 1 ton turşu, 500 litre sirke, 500 kilogram meyve sebze kurusu elma, armut, erik, kayısı, domates üretilmesi hedefleniyor. Projenin yerel kalkınma modeli olarak diğer ilçelere örnek olması bekleniyor.

Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran ise Bala Belediyesi olarak ilerleyen süreçte kırsal kalkınmaya yönelik Kalkınma Ajansı ve Avrupa Birliği projelerine daha etkin olarak hazırlanacaklarını belirtti.

Buran, “Bala’nın Ankara’nın ve İç Anadolu’nun tarım kenti olacağını ifade eden Buran, “2 bin 570 kilometre kare yüz ölçümü olan ilçemizde Kesikköprü ve İrfanlı barajlarımızdan da faydalanarak tarımsal sulama alanları oluşturmak için çalışmalara başladık. Bala Ankara’da hayvancılığın başkenti diyebiliriz. 250 bine yakın büyük ve küçük baş hayvan mevcut ilçemizde. Sayın cumhurbaşkanımızın da dikkat çektiği üzere üretime yönelik projeler geliştireceğiz. Belediyeler olarak bizler de vatandaşlarımızı yönlendirmeliyiz.” diye konuştu.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
184. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA