Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 26-08-2019 10:02

THK’nın KURTULUŞU İÇİN EN KISA ZAMANDA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ŞARTTIR

Türk Hava Kurumu 1925’te Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz vizyonuyla kuruldu. Ogün bugündür THK’nın bilindik sloganı değişmemiştir: “İstikbal Göklerdedir.”

THK’nın KURTULUŞU İÇİN EN KISA ZAMANDA  OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ŞARTTIR

THK’nın KURTULUŞU İÇİN EN KISA ZAMANDA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ŞARTTIR

Türk Hava Kurumu 1925’te Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz vizyonuyla kuruldu. Ogün bugündür THK’nın bilindik sloganı değişmemiştir: “İstikbal Göklerdedir.”

Tüzüğümüz gereği Atatürk’ten beri misyonumuzun önemine binaen Cumhurbaşkanlarımız THK’nın onursal genel başkanıdır.Mevcut Cumhurbaşkanı da THK’nın Onursal Genel Başkanıdır. TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları genel kurul delegelerimizdir.

1936’da Türkiye’nin ilk uçak motor fabrikasını açan THK’dır. Dünya’daki ilk hava olimpiyatlarını 1997’de yine biz düzenledik. Bu girişim sayesinde başlattığımız Kapadokya balon uçuşları ve Fethiye Babadağ yamaç paraşütü faaliyeti her yıl ülkemize en az 150 milyon dolarlık turizm geliri sağlamaktadır. 5’ncisini de bundan önceki yönetim döneminde bir kez daha 2020’de yapmak üzere Türkiye’ye kazandırdık. Türkiye’de havacılıkla ilgili hangi başarıyı ele alsanız temelinde THK çıkar.

1929’dan beri Lozan merkezli Dünya Havacılık Federasyonu’nun en prestijli (FAI) üyelerinden biriyiz. Geçen yıl tarihimizde ilk kez bu kuruluşa yönetim kurulu üyesi seçtirecek seviyeye çıktık fakat mevcut genel başkan A.BertanNogaylaroğlu adayımızı son anda engelleyerek Kuruma ve dolayısıyla ülkemize büyük zarar verdi. Arkasından da THK’yı FAI üyeliğinden düşürüp bu yetkinin yeni kurulu bir spor federasyonu tarafından devir alınmasına çalıştı.Bu, THK’nın yok olmasına eşdeğer bir hamleydi.

THK kuruluşundan beri 7500 ticari pilot yetiştirdi ve yetiştirmeye devam ediyor. Bünyemizdeki THK Üniversitesi dünya üzerinden en geniş imkanlara sahip havacılık üniversitelerinden biridir.

Ülke çapındaki 400 e yakın şubemiz ve eğitim tesislerimizde her yıl on binlerce Türk gencine tamamen ücretsiz havacılık eğitimleri veriyoruz. Şubelerimiz gönüllülük esasına göre hiçbir ücret almadan çalışan arkadaşlarımızdan müteşekkildir.

Türkiye’nin hava araçlarıyla verilmesi gereken en kritik kamu hizmetleri çok uzun yıllardır THK eliyle verilmektedir. On yıllardır yetiştirdiğimiz tecrübeli insan kaynağı ve alt yapısı sayesinde rakiplerimize göre çok daha kaliteli hizmetleri çok daha ucuz bir fiyatla kamuya sunduk. Örneğin Sağlık Bakanlığına verdiğimiz hava ambulans hizmetini biz teklif sunmamış olsaydık yabancı bir firma bizden %40 daha fazla (Yaklaşık 300 Milyon TL) fiyatla işi alacaktı. Maalesef mevcut genel başkan ve genel sekreter tecrübesiz emekli askerleri işe almak için yetişmiş kadrolarımızı ve uzmanlarımızı işten çıkardılar ve Kurum’u bugünkü tartışmaların ortasına attılar. Üstelik bunu Kurum’da Fetö temizliği yaptık şeklinde bir iftira kampanyasıyla basın üzerinden yürüttüler.

35 yıldır Orman Bakanlığı üzerinden sağladığımız havadan yangın söndürme işiyle ilgili birim fiyatlar, aynı tip uçaklarla dünyada sağlanan hizmetin yarı fiyatının bile altındadır. Bu faaliyet özelinde tarihimiz boyunca hiçbir zaman kar amacı gütmedik. Milletimizin destekleriyle temin ettiğimiz yangın söndürme filosunu millet lehine kullanmak temel misyonlarımızdan biri olmuştur.

Bu yıl yapılan yangın söndürme ihalesi öncesinde THK’nın uçaklarının hazır olmadığı ve olamayacağı hem THK hem Orman Bakanlığı tarafından biliniyordu. Çünkü Orman Bakanlığı’nın delegesi THK Genel Başkan Yardımcısı idi. Bu iş için önceki yönetim tarafından bloke edilen mali kaynak THK Genel Başkanı ve Genel Sekreterinin fonksiyonsuz olarak işe başlattığı çok sayıdaki arkadaşına maaş olarak ödenmişti. Yıllardır bu işi başarıyla yürüten ilgili şirketin genel müdürü işten atıldı ve yerine 8 ayda 6 farklı genel müdür getirildi. Tecrübesiz bu kişiler hem orman yangın ihalesini kaybettiler hem de Kapadokya balon işletmemizde biten sözleşmeyi yanlış yazı ile uzatarak Kurumu milyonlarca liralık zarara uğrattılar,

İkiz kardeşimiz ve en büyük destekçimiz olan Türk Hava Kuvvetlerinin önerdiği A.BertanNogaylaroğlu’nu Ekim 2018’de seçmiştik. Kendisinin THK ve yaptığı işler konusunda hiçbir bilgisi yoktu.Sırf bu sebeple de seçmeden uyarmıştık. Geldiği ilk günden beri Kurum’u yok edecek keyfi uygulamalara girişti. Kurum olarak hiçbir siyasi rengimiz olmadığı halde bir partinin faal PM üyesi olan Haluk Pekşen ile kızının şirketi üzerinden yetkisiz ve yönetim kurulundan gizli bir anlaşma yaptı ve hukuk dışında yönetim yetkilerini de bu şahsa devretmeye kalktı. Bu fikre itiraz eden Yönetim Kurulu üyelerine Haluk Pekşen’in Cumhurbaşkanı’nın gizli danışmanı olduğunu söyleyerek tesir etmeye çalıştı. Bir müddet sonra Haluk Pekşen THK’nın başkanıymış gibi icraatlara başladı ve hükümetle siyasi çatışmaya kalktı.

Genel Başkan her ay yapılan genel yönetim kurulu toplantılarında, kendisinin en tepe diye isimlendirdiği Sn. Cumhurbaşkanı tarafından özel seçilerek THK’ya gönderildiğini, kendisini büyük genel kurul delegelerimizin seçmediğini hatta seçemeyeceğini söyledi. Zamanla elimizdeki mevcut işleri kaybettiğimiz ve yönetim erkinin neredeyse tümüyle aktif görevde olan bir muhalefet partisi üyesine geçtiğinde söylenenlerin gerçek dışı olduğunu ve nüfuz ticareti yaptığını anladık. THK’nın seçilmiş Merkez Denetleme Kurulu olarak 8 maddede yapılan çok büyük hataları sıraladık ve 11 Haziran 2019 da olağanüstü genel kurul istedik. Bu haklı talep karşısında bizleri Fetö’cülükle, yolsuzlukla itham etti. Kamuoyuna basın aracılığı ile gerçek dışı bilgiler verdi. 3-5 yıl önce verilmiş ve gereği yapılmakta olan (kendisinin de bu sebeple görevde olduğu sekiz aylık sürede bu raporlarla ilgili hiçbir işlem yapmadığı halde)yanıltıcı ifadelerle raporlar hakkında hiçbir işlem yapılmadığını ve bunun büyük yolsuzluk olduğu algısını yaratmaya çalıştı. Bunları okuyanların bir kısır çekişme var zannetmeleri ve kendi hukuka aykırı işlemlerini örtmek için suç işlemekten çekinmediler. Aynı şeyleri yaparak kendilerini ve gerçekleri gizlemeye yine çalışacaklardır. Kendisi hakkında kişisel haklarına saldırıldığı, iftira yoluyla suç işlediği, adli makamları yanıltmaya çalıştığı için yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız suç duyurusunda bulundu.Genel Kurul talebimizi yasal zorunluluğa rağmen gündeme almadı. Bunun üzerine 11 yönetim kurulu üyesinden 9’u istifa etti. Tüzüğümüze göre 1 ay içinde olağanüstü genel kurul toplantısı yapması gerekirken bunu yapmadı. MDK olarak tüzüğümüzün bize verdiği ve genel yönetim kurulunun istifası ile doğan yetkiyle genel kurul çağrısı yaptık. Hiçbir şekilde yetkisi olmadığı halde seçilmiş ve denetleme görevi olan MDK üyelerine görevden el çektirildiklerine dair usulsüz ve yetkisiz şekilde suç işleyerek bir yazı gönderdi ve mahkemeye yaptığımız çağrıya yetkimiz olmadığından dolayı tedbir konulmasını istedi. Haluk Pekşen’in de içinde olduğu ekiple asılsız belgeler ve beyanlar üretilerek mahkeme yanıltıldı, aynı konuda bir gün arayla ret edilen tedbir taleplerine ertesi gün tedbir kararı çıkartıldı. Böylece 20-21 Temmuz 2019’da yapmamız gereken genel kurul toplantısı engellendi. Şayet bu genel kurulu yapmış olsaydık şu anda karşı karşıya kaldığımız ve gerek Orman Bakanlığı gerek THK üzerindeki çekişmelerin hiçbiri olamayacaktı.Çünkü Haluk Pekşen’in usulsüz anlaşmasını iptal edecek ve kendisini kuruma yaklaştırmayacaktık. Bir yanda bunlar olurken Genel Yönetim Kurulu olmadığı için karar verilmesi mümkün olmadığı halde kazanılmış ve kurumu ağır zarara uğratanlara yönelik davaları ortadan kaldırmak için görüşmeler yapmaya başladılar.Bu hususta kendilerine ve yetkisiz olduğunu bildikleri halde görüşme yapanlara noterden ihtarname dahi çekmek zorunda kaldık. 
Bu gelişmeler üzerine şube delegelerimizin yaklaşık %70’i olağanüstü genel kurul yapılması için yazılı dilekçeyle tarafımıza müracaat etti. Şimdi bu talebi değerlendiriyoruz.

Milletimizin fitre, zekât ve kurban derisi bağışlarıyla temelleri atılmış ve hayatını sürdüren bu önemli kuruluş bugün başına paraşütle indiğini iddia eden bir kişi, onun genel sekreteri ve 70 arkadaşı tarafından çok kötü bir konuma düşürülmüştür. Öyle ki Bazı TV’lerde 94 yıldır yüzbinlerce gönüllümüzün helal emekleri ve milyonlarca vatandaşımızın bağışlarıyla hayati faaliyetler yürüten THK kapatılsın diye yersiz ve fırsattan istifade sözler söylenmektedir. THK Genel başkanı ve genel sekreteri ile sözde THK ile hukuk müşavirliği anlaşması imzaladığını iddia eden bir kişi 35 yıllık işverenimiz durumundaki Orman Bakanlığı ile kamuoyu önünde polemiğe girişmiştir.Halbuki orman yangınlarına söndürmek tıpkı orman bakanlığımız gibi THK’nın da ana misyonu olup tüzüğünde yetki ve sorumlulukları altında yazmaktadır. THK’yı bu acıklı hale düşüren ve 2,5 aydır yönetim kurulu olmadığı halde mahkemeyi yanıltıp aldırdığı bir kararla THK’nın başında oturan A.Bertan Nogaylaroğlu, onun akıl hocası ve perde gerisindeki organizatör Haluk Pekşen’dir. Bu kişi bir yandan sosyal medya hesabı üzerinden sözleşmesini fesih ettiğini ileri sürmekte, aynı anda da kurumun belgelerini yayınlayarak açıklamalar yapacağını duyurmakta bir mahsur görmemekte, okuyanların aklı ile alay edebilmektedir.THK genel sekreteri Rafet Yavuz da eskiden genel sekreteri olduğu Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) üyesi emekli albay ve generalleri astronomik maaşlarla THK’da istihdam etme derdindedir.

Milletimizin malı olan THK bu basiretsiz ve Kuruma büyük zarar veren ekibin elinden en kısa sürede kurtarılmalı ve Olağanüstü genel kurulunu toplayarak yeni yönetimini seçmeli ve artık güzel şeylerle anılmalıdır. Bizler tüm delegelerimiz ve bize varlığımızı kazandıran şubelerimiz ile birlikte görevimizin bilincindeyiz, en kısa sürede kişilerin yanlış yönetimi nedeniyle oluşan bu mağduriyetlere bir son vererek THK nun kendisine inananlara ve destekleyenlere, onları mahcup etmeyecek yönetimlere kavuşturulmasını sağlayacağız. 
Devletimizin ve dayanağımız olan Milletimizin desteğiyle bu amacı en kısa sürede gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz.
24/08/219
Saygılarımızla,

THK Merkez Denetleme Kurulu

Bşk. Bayram DUMAN
Üye Muzaffer BAŞER
Üye Gökhan DOĞAN

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
163. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA