Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 09-07-2019 17:42   Güncelleme : 09-07-2019 17:42

“Gölbaşı bir yaşam tarzıdır”

“Gölbaşı bir yaşam tarzıdır”

“Gölbaşı bir yaşam tarzıdır”

Gazetemiz imtiyaz sahibi Soner Aksakal ve Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut OSTİM Radyo’ya konuk oldular.

Yekpa Ahmed ile Hayatın İçinden Gündem programına konuk olan Gazetemiz imtiyaz sahibi Soner Aksakal ve Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut Gölbaşı’nı konuştular.

Yaklaşık bir saat sürecek program şu konular konuşuldu

Gölbaşı’nın genel özellikleri nelerdir?

Soner Aksakal “ Gölbaşı’nın Ankara’da eşi benzeri yok diyebiliriz. Her alanda bu geçerli, kentin yönüne sadece başkan karar verebilir. Kentte her şey var. Sanayi, Üniversite, Truzim, Tarım, Hayvancılık. Ankara’da böyle bir kapasiteye sahip bir ilce yok. İki gölümüz var. Bütün Ankara hafta sonunu burada değerlendiriyor.  Gölbaşı 15 Temmuzda tarih yazıldığı bir ilçedir. O geceyi Gölbaşlılar asla unutmazlar”

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası ne zaman kuruldu. Gölbaşı’nın ilk ticari faaliyetleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut “1972 yılında kurulduk. Her meslek dalında ki arkadaşlarımıza biz hizmet vermekteyiz. Gölbaşı’nda ki ilk ticari faaliyet gölün etrafında ki topraktan dolayı orada kurulan Tuğla Fabrikaları ile başladı. Daha sonra ise çömlekçiler orada ki toprağı fark edip uzun süre çömlekçilik yapıldı. Hatta Ankara’da son çömlekçiler bizim Gölbaşı’nda hala faaliyet göstermekteler. Truzimde hala hak ettiğimiz noktada değiliz. Ama son dönemde atılım içindeyiz. Özellikle sanatkarlarımızın eserlerini sergilediği sanat sokağı hem Gölbaşlılar hemde Ankaralılar tarafından büyük bir ilgi görüyor.

Mogan ve Eymir’de ki son durum ne projeler hayata geçecek mi?

Soner Aksakal “Gölbaşı’na son dönemde iktidar kaynaklı çok büyük yatırımlar yapıldı. Konya yolu, Mogan Gölü Temizliği, Hastane gibi yatırımlar yapıldı. Bazı aksaklıklar olsa da mevcut başkan Ramazan Bey aksaklıkların giderilmesi çok ısrarcı ve çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istiyor. Yeni seçilen belediye başkanın belediyeyi tanıma ve kendi ekibini kurması için zamana ihtiyacı var. Ramazan beyde şuanda acil gördüğü konular üzerinde eğilimlerini yaparken bir yanda da vaat ettiği projelerin yapılması için alt yapı hazırlıyor. Seçim döneminde hazırladığı kitapçıkta “Yüz Yılın Modern Kenti Gölbaşı” sloganı ile yola çıktı. İkinci başlığı ise “ Potansiyelini Değere Dönüştüren Gölbaşı” ile çalışmalar yapıyor. Başkanın gerçek projelerini hayata geçirmesi için İktidar, Büyükşehir ve Gölbaşı birlikte hareket etmelidir. En önemlisi de sağlam bir ekip kurması lazımdır.

Gölbaşı’nın bir Bayan Kaymakam’da var. Esnaf ile Kurumlar arasında ki ilişkiler nasıl?

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut “ Bu açıdan Gölbaşı’nın çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Gölbaşı’na vizyon ve yöneticilik olarak değer katan bir kaymakamımız var. Esnaf odası olarak ta iyi bir diyalogumuz var. Kendisinin öncülüğünde bir toplantı gerçekleştirdik. Özellikle Gölbaşı’nda ki öğrencilerin Gölbaşı’nda kalması için yapılacak çalışmalar için, biz esnaf odası olarak ta bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Öğrencilerimizle bir araya geldik. Sonrada esnaf ile öğrencileri bir araya getirdik.  Gölbaşı’nda kalıpta Mogan’ı görmeye inmeyen öğrencilerimiz var. Bu onların değil bizim eksikliğimizdir.

Soner Aksakal “ Gölbaşı’nda öğrencilerin yurt sıkıntısı yok. Devasa yurtlar yapıldı. En büyük sıkıntı kiralık daire bulmaktadır. Bu konu ile ilgili imar bakımında bir çalışmanın yapılması lazım.

İnsanlar neden Gölbaşı’na gelsinler?

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsa Albut “ Sevgi Çiçeğimiz var. Dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen endemik bir bitkidir. Andezit taşımız var. Her anlamda kendini kanıtlamış Gölbaşı’nın lokomotifi arasında gösterilen taşımız. Gölde yaşayan 200 üzerinde kuş çeşidimiz var. Henüz ziyarete açılmamış Tulumtaş ve Damlataş mağaramız var. Ziyaret açılması için çalışmalar devam ediyor.

Soner Aksakal “ Gölbaşı bir yaşam tarzıdır. Gölbaşı’na gelene kadar bir ön yargı vardır ama geldikten sonra evlerini Gölbaşı’ndan alırlar hayatlarını Gölbaşı’nda idama ettirirler. Gölbaşılı olurlar. Gölbaşı açılmaya devam ediyor”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA