Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 14-06-2019 17:52   Güncelleme : 14-06-2019 18:07

Yavaş'tan Şimşek'e Temsil Yetkisi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın doğal üyesi olduğu t.c. Jeotermal kaynaklı belediyeler birliği'nin 2019 yılı olağan meclis toplantısı başkent'te gerçekleşti.

Yavaş'tan Şimşek'e Temsil Yetkisi

T.C Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'nin 2019 yılı Olağan Meclis Toplantısı, Başkent’te düzenlendi.

        Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın doğal üyesi olduğu birlik toplantısında yapılan seçimle birliğin yeni başkanı Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan oldu. Toplantıya Başkan Yavaş’ı temsilen Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ercan Şimşek katıldı.

JEOTERMALİN ÖNEMİ

         Jeotermal kaynaklar açısından zengin bir ülke olan Türkiye'de, jeotermal kaynağa sahip belediyeleri bir araya getirmek ve kaynakları verimli bir şekilde kullanabilmek için fikir alışverişinde bulunmak amacıyla 1997 yılında kurulan T.C. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, 107 üyesiyle önemli kararlar almaya devam ediyor.

         Türkiye'nin jeotermal kaynaklar açısından Dünyada 7. sırada, Avrupa'da ise 1. sırada yer aldığını söyleyen Şimşek, şu değerlendirmelerde ve tespitlerde bulundu:

"Türkiye’nin coğrafi ve siyasi Merkezi olmasının yanında termal enerji merkezi olan Ankara mıza hoşgeldiniz diyor Ankara büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın selamlarını ileterek sözlerime başlamak istiyorum .Değerli birlik üyeleri Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, her yıl enerjiye olan ihtiyacı % 4.5 ile % 7 arsında artan bir ülke ve enerji ihtiyacının % 75’lik bir bölümünü dışarıdan ithal ediyor. Geotermal enerji açısından, ülkemizin potansiyeli 31,500 MWt olarak tahmin ediliyor ve bu kaynağın  % 77.9’lik bölümü, Batı Anadolu’da yer alıyor. Üzücü olan enerjinin bu derece kıymetli olduğu bir dönemde, Türkiye bu kaynakların sadec % 13’lük bölümünü kullanılabilir hale getirmiş bulunuyor. Bu haliyle Türkiye, Dünya’da 7. sıradayken, Avrupa’da 1. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin 2023 yılında, enerji ihtiyacının % 30’unu yenilebilir enerji kaynaklarından elde etmeyi hedeflediği dikkate alındığında, jeotermal enerji potanisyelini daha etkin biçimde kullanacak araştırma ve sondaj çalışmalarını artırması kaçınılmazdır. Bu alanda ana sorumluluk MTA ve bazı durumlarda da İl Özel İdarelerindedir. Belediyelerin bu konudaki sorumlulukları ne yazık ki ikincil kalmaktadır. Son yıllarda özel sektörün de sektöre önemli bir girişi yaptığı gözlenmektedir.

Bu doğa dostu kaynağın kullanım alanlarına bakıldığında geniş bir alanda kullanıma uygun olduğu görülmektedir; Konut ve diğer binaların Isıtma ve soğutma, sağlık ve tadavi hizmetleri, termal turizm uygulamaları, balık üetme çifliklerinin ısıtılması, su ürünleri üretimi, ürün kurutma, seracılık ve mantar üretimi, endüstriel ısıtma ve enerji, elektrik üretimi jeotermal enerjinin  en başlıca alanlar olarak öne çıkmaktadır.Jeotermal enerjinin kullanım alanlarını gözden geçirdiğimizde, belediyelerimiz açısından önemli bir boyutun dikkat çektiğini belirtmek isterim. Isınmadan, termal turizme, seracılıktan sağlık ve tedavi tesislerine, bütün bu alanlar yerel niteliktedir. Jeotermal enerjinin diğer bazı enerji kaynakları gibi uzun mesafeler katedemediğini ve yerelde kullanılması gerektiğini de dikkate aldığımızda, jeotermal enerjinin doğası gereği yerel nitelikte bir doğal kaynak olduğunu görüyoruz. Bu durum açık biçimde bu alanda en önemli kamusal gücün belediyelerimiz olması gerektiğini göstermektedir. Ancak bugünkü haliyle ne yazık ki belediyelerimiz bu alanlarda asli güç olmaktan çok uzaklar. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde Birliğin en önemli çabalarından biri jeotermal enerji alanında, belediyelerimizin yetki ve sorumluluklarının artırılması olmalıdır.
Bu konuda ilginç bir örnek oluşturan Endonezya, dünya jeotermal kaynaklarının % 40’lık bölümünü elinde tutmaktadır. 2003 yılında uygulamaya sokulan yerelleştirme yasası çerçevesinde  ülkedeki bütün jeotermal kaynakların sahipliği yerel yönetimlere verilmiştir. Ancak yerel yönetimlerin hazırlıksızlığı ve iyi örgütlenememesi nedeniyle bu düzenlemeden etkin sonuç alınamadığı görülmektedir.Bu örnek bize şunu gösteriyor; yerel yönetimlerin en önemli gücü olarak belediyelerimizin doğası gereği yerel olan jeotermal enerji alanında bugünkünden daha fazla rol üstlenmesi gerekir. Kuşkusuz altyapı ve arama çalışmaları yerel yönetimlerin ötesinde bir iştir. Ancak bu kaynakların kamu yararına kullanımı ve işletmesinde etkin bir işleyişin sağlanması ancak bu alanlarda yerel yönetimlerin yetkili kılınmasıyla olacaktır.

Ancak Endonezya örneğinin gösterdiği gibi yetkili kılınmak tek başına yetmez; yerel yönetimler yetkili kılındıkları bu alanda yetkin hale gelmek için bu alanda bilgi birikimlerini ve yönetim kabiliyetlerini en üst düzeye çıkarmak için hiç vakit geçirmeden çalışmalarına hız vermek göreviyle karşı karşıyadırlar.Bu çerçevede Jeotermal Belediyeler Birliğinin varlığı bir şanstır. Etkili biçimde bu alanda belediyeler arası koordinasyonun sağlanması, işbirliğinin artırılması, bilgi birikiminin dünyanın diğer yerel birimlerinde jeotermal enerji alanında deneyimli yerel yönetimlerle ilişkilerin geliştirilmesi gibi konularda Birliğe önemli görevler düşmektedir. Bu bağlamda Bediye Başkanımız Mansuz Yavaş birkaç gün önce İngilterede bu konu ile ilgili görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin amacı seçim öncesi projelerimizde olan ve tüm Avrupada ilgili kuruluşlarlada temaslarda bulunarak söz verdiğimiz gibi Ankara’yı termal sağlık turizminin merkezi yapmaktır. En kısa zamanda Bu hedefi Gerçekleştirdiğimiz de tüm ülkemiz için önemli bir örnek olacaktırBelediye Başkanımız adına, önümüzdeki dönemin bu açıdan Birlik için başarılı geçmesini diliyor; hepinize beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum."

  Toplantıda alınan kararla birliğin yeni adı “T.C. Enerji Kentleri Birliği” olarak değiştirildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA