Reklamı Geç
Advert
Advert
GÜNEY KENT PROJESİ'NDE TÜM MERAK EDİLENLER
GÜNEY KENT PROJESİ'NDE TÜM MERAK EDİLENLER
Gölbaşı’nın Gündemine oturan ve uzun zamandır konuşulan ayrıca Gölbaşı için önemi çok yüksek olan Güney Kent Projesini Emlak Denizi /Gölbaşı İşyeri Sahibi Baran Adalı Kaleme aldı.
Advert

GÜNEYKENT (GÜNEYPARK) PROJESİ! 

Baran ADALI’nın kaleminden…
 

 Gölbaşı’nın Gündemine oturan ve uzun zamandır konuşulan      ayrıca Gölbaşı için önemi çok yüksek olan Güney Kent    Projesini Emlak Denizi /Gölbaşı İşyeri Sahibi Baran Adalı Kaleme aldı.

İşte Baran Adalı’nın Kaleminden Güneykent Projesi.

 

500.000 KİŞİLİK GÜNEYKENT (GÜNEYPARK)

Başbakan Erdoğan’ın Mayıs ayı sonunda seçim öncesi açıkladığı Ankara’nın çılgın projeleri olan;

 

 

·         Ankara savunma sanayi’nin başkenti

·         Uzay merkezi

·        Yeni adalet sarayı,

·        Ankara’ya dev hastane,

·        40 bin kişilik stadyum,

·        Yıldırım Beyazıt Üniversitesi farklı konseptte tasarlanacak olması

·        Ankara fuar kenti olacak olması

·        Yeni hayvanat bahçesi

·        Altındağ çevresi temizlenmesi

·        Kızılay farklı bir çehreye bürünecek olması

·        Milli botanik parkı açılacak olması

·        Ankara termal turizmin merkezi olacak olması

·        500 bin nüfuslu yeni şehir Güneykent,

Ankaralıların gündemine oturmuş ve kendi seçmeni olmayanlar dâhil olmak üzere hemen herkeste bir heyecan yaşatmıştır.

İstanbul, Ankara ve İzmir projelerine bakıldığında özellikle büyük şehirlerin bir cazibe merkezi haline getirilmeye çalışıldığı Projelerden Ankara Gölbaşı nda olacağı söylenen 500 bin kişilik Güneykent  projesinin arazi özellikleri, ulaşım, altyapı, yapı maliyeti, gayrimenkullerin tahmini fiyatı,  Ankara Merkeze mesafe ve bu kentsel projeye rağbet gösterecek (yerleşecek) olan insan kitlesini inceleyerek Gölbaşında nerde olabileceği hakkındaki öngörülerimi sizlerle paylaşacağım.

Güneykent nerede olacak?

Bu kentsel projenin Gölbaşı’nda olması çok mantıklı görünüyor. Ankara Mücavir alan sınırlarına kadar bakıldığında arazisi en geniş ilçe Gölbaşı’dır. Ankara’yı ve batı şehirlerimizi doğu illerimize bağlayan E-5 karayolu, Adana-Pozantı otoyolunun Hacılar-İncek’e bağlanması ve Karagedik projeleri üstünden (Gökçehöyük arazisininden) İzmir’e gidecek olan otoban gibi ulaşım kolaylığı sağlayan modern kentleşme unsurlarına ek olarak tarihi zenginliği ile bilinen Gölbaşı ilçesi ve bu ilçedeki doğal güzelliği ile bilinen Mogan ve Eymir gölleri de gelecekte Ankara’nın en nitelikli yerleşim alanı olacağı öngörüsünü ortaya çıkarıyor.

Bahsedilen 500 bin kişilik kent! Nufus açısından birçok ilçeden büyük olan bir sosyal kitleden bahsediliyor ki; bu da ortalama 100 bin km2 (100 bin dönüm) gibi bir arazinin kamusallaştırılması (kentselleştirilmesi) demek oluyor. Bazı merkez ilçelere göz atalım;

 

Bazı İlçeler

Nüfus (2011)

Yüzölçüm (Km2)

Yüzölçüm (Dönüm)

Kişi/ Hektar

ÇANKAYA

797,109

157

157,000

50,8

KEÇİÖREN

817,262

759

759,000

10,8

MAMAK

549,585

90

90,000

61,1

YENİMAHALLE

648,160

295

295,000

22

GÖLBAŞI

95,109

1,810

1,810,000

0,5

 

Eğer bu bahsedilen kent parça parça konumlanmayacak ise tahmini Çankaya ilçesi yoğunluğunda (bir hektarda 50 kişi) gibi bir kent olacak ve 90 bin dönüm arazisi ile Etimesgut ilçesinin tamamı büyüklüğünde bir alan olacaktır. Ağaçlandırılacak alanlar, göl ve gölet havzaları, parklar, açık alan tesisleri vb gibi unsurlarla medeni bir yaşam alanı olacak olması 100 bin dönüm araziye ortalama 150 bin konut ve 500 bin kişilik bir kent!

 

Kentleşmenin yapılaşma yoğunluğu değişkenlik gösterse de bahsi geçen bu yeni şehir alanı tek bölgede yani birkaç etap olarak olmayacak ise mevcut kentsel projeleri içine alan ama her bir projenin en az  2 katı kadar bir bölgeye yerleşecek gibi görünmekte! Mevcut kentsel dönüşüm ve gelişim projelerini inceleyelim.

 

Bursal (Yaylabağ) – Karataş – Yakupabdal:

Eymir Göllü devamı olan Mühye Köyü’nü de bir Vadi kabul ederseniz Yaylabağ-Karataş-Yakupabdal projesi bu vadinin sağ tarafındaki Samsun Otoyolun’a cephe Mamak Doğu Kent ve İmrahor’a kadar uzanan, diğer taraftan Oran şehrinin tam karşısında kalan bir kentsel dönüşüm projesidir. Yedi sene önce proje sınırları belirlenmiş bu bölgenin son durumu hakkında net bir bilgiye sahip değilim.  Fakat hatırladığım kadarıyla 60 bin konutluk bir projeydi (180 bin kişi civarında yaşam alanı). Arazisi 50 bin dönüme yakın olmasına karşın yeşil alan ve ağaçlandırılacak alan çoğunlukta bir projeydi. Zaten başka türlüsü de düşünülemez, çünkü projedeki arazi özelliklerine bakıldığında özellikle Yakupabdal bölgesi arazisi çok inişli çıkışlı. Bu bölgeye getirilecek altyapı maliyetinin fazla olmasıyla birlikte yeşil alanı yoğunlukta olacaktır. Buna karşın proje arkasından Çankaya- Sancak ‘a yapılacağı öngörülen viyadük ile 180 bin kişinin yerleşebileceği bir proje.

 

Hemen proje bitişiği olan 10 bin konut 40 bin kişi ile Bursal Kooparatifler Birliğinin diğer adıyla Yaylabağ Toplu Konut Projesi yeri, devamındaki Özel çevre koruma sınırının dışında kalan Gerder (Yurtbeyli), Bala’da iken Çankaya ilçesine bağlanan Kömürcü, Karahasanlı, Tohumlar hatta Bala ilçesi gözdesi Beynam bölgesi.

Diğer taraftan Projenin Mamak tarafında kalan İmrahor, Doğukent (Kusunlar ve Kıbrıs köyüne kadar) araziler de bu yaşam alanına destek verecek diğer bölgeler. Yani bağımsız projelerde bu kentleşmeye dahil edildiğinde hem yaşam alanı, hem de insan sayısı olarak bahsi geçen kent kurulabilir.

 

Tuluntaş-Koparan-Hacılar (eski güneykent) :

İlk olarak 4 etap olarak tasarlanan projede Tuluntaş, Koparan, Hacılar, Hallaçlı, Velihimmetli ’nin de içinde bulunduğu bir projeydi. Daha sonrasında 1. Etap’ın sınırları genişletilerek şu anki haliyle Tuluntaş’ın tamamı, Koparan ve Hacıların bir kısmını içeren tek etaplı Tuluntaş Proje veya gene Güneykent ismiyle anılan projeye dönüştürülmüştür. Meslek odalarından buraya konumlanacak projenin yanıltıcı olduğu, mahkeme kararıyla projenin iptal edildiği söylense de mevcut bölge; bahsedilen 500 bin kişilik Kente aday bir proje.

Kafa karıştıran bir durum var; Tuluntaş’ın merkez teşkil edeceği alan, Ankara’nın en nezih bölgesi olacağı farzedilen İncek’in çok yakınındadır. Başbakan Erdoğanın   İstanbul’daki gibi, gecekondu bölgelerimizden ben oraya yerleşmek istiyorum diyen vatandaşlarımızı oraya taşıyabileceğiz” sözü bu 500 bin kişilik kentin sosyokültürel yapısını aşağı yukarı ortaya koyuyor. Diğer proje olan “Altındağ çevresi temizlenmesi” projesini de bu projeyle örtüştürürsek Ankaradaki gecekondu sahiplerinin buraya taşınması planı gibi görünmekte. Bu kentin Tuluntaş’a kurulması demek; o kadar insanın Ankara’nın en nezih yeri olacak İncek’in yanı başında olması; ulaşımda ve sosyal yaşam alanı olarak İncek’i kullanmaları demek oluyor.

İkincisi Kurulacak olan şehrin maliyeti de önem arz ediyor.  Büyük bölümünün hazine arazisi olacağı tahmin edilen projeyi düşünürsek, Hem hazine arazisinin az olması hemde bu bölgedeki şahıslara ait arsa fiyatlarının yüksek olması durumu aslında O Güneykent’in 4 etaplı veya şuan belirlenmiş sınırlarıyla bu Güneykent olmadığı öngörüsünü ortaya çıkarır.

Bahsi geçen diğer etapların açılması ve eski projenin yenilenmesine (Yoğunluk artırılmasına) ek olarak Y.mahhalle ilçesinin Şehitali, Fevziye, Hisarlıkaya’sının bir bölümü ile Gölbaşına bağlı olan Hallaçlı, Koparan, Hacımuratlı, Velihimmetli Mahallelerinin neredeyse tamamını içerecek bir yaşam alanı olarak düşünürsek projenin buraya yerleşmesi mantığa uzak değil.

Toki, Velihimmetlideki 4500 dönüm araziyi müzayede de halka arz etmiş ve hemen hepsini satmıştır. Eğer çok önceden tasarlanmış bir proje değil ise ve yandaşlara alındırılmamış ise, bu projede Velihimmetli’nin de olması ilginç bir tesadüf olacaktır.

 

Mahmatlı:

4-5 sene önce 2 etaplık toplu konut projesi olarak duyuldu olarak duyuldu. İlk’i  Ahiboz mahalle sınırının bittiği yerden Mahmatlı köy içine giden yolun sol tarafında kalan ve kısmen de Günalan arazisini içeren 15.000 dönümlük bölge ve Konya Yoluna göre Mahmatlı ardında kalan 5.000 dönümlük 2. Etap. 

Güncelliğini yitirmiş gibi görüntü veren 2. Etap TKA da hazine arazisinin çok oluşu ve sınırlarını genişleterek 1. Etapla birleşebileceğini, hatta Arka tarafta kalan Karaali ve Günalan, Bağiçi, Soğulcak, Yöreli hatta bir ihtimal Abazlı nın da içinde bulunduğu 500 bin  kişilik bir yerleşke olabilir.

Gölbaşı merkeze uzaklığı 30km olan olası projeyi Konya Yolu tek başına taşıyamayacaktır ve olası proje bölgelerinden Ankaraya en uzak olan projedir. Fakat Başbakanın yapacağını açıkladığı Hacılar-İncekten gelen otobanın tam bu proje önünden geçerek mesafesini kısaltmasa bile hem Alternatif bir yol, hemde İstanbul otoyolundan buraya 15-20 dakikada ulaşılacak bir bölge olması bu projenin hayata geçebileceğini gösteriyor.

Daha ileri bir zamanda Konya yolu üzerinden gelen otoban Adana-Pozantı otoyoluna bağlanacaktır.

Özetle: Mahmatlı için düşünüldüğünde; Ulaşım, Yerleşik kişilerin sosyokültürel seviyesi, Arazi ve altyapı maliyeti gibi unsurlar göz önünde bulundurulursa şahsi kanaatim Güneykentin Mahmatlı ve çevresinde olma olasılığını artırıyor.

 

Karagedik (Bilkent- MNG - Fatih) :

Karagedik Projeleri Bilkent, Mng, ve Fatih Toplam alanı 40.000 dönüm civarı. Aslına bakılırsa buraya 250 bin kişilik bir plan olarak kabul edilebilir.

Bilkent Projesi: tüm konut alanlarının 1.00 emsal olduğu varsayımı ve proje değişikliği olmaması durumunda konut büyüklüğü 200 m2 genişliğinde 28.000 konut görünüyor. Her konutta ortalama 4 kişi olacağı varsayımı ile yaklaşık 112.000 kişi.

MNG Projesi: Konutlar 1,5 emsal ve 200 m2 lik konutlar olarak düşünürseniz 32.000 konut görünüyor yaklaşık 128.000 kişi

Yani Bilkent ve MNG toplamı 200 bin kişidir. Yeni imar tapuları verilen Fatih projesinde de ortalama  50 bin kişi olursa projelerde 250 bin kişilik bir yerleşke olur. İkizce, Dikilitaş ve Karagedik’in diğer kısımlarındaki hazine arazilerinin de kamulaştırılmasıyla 500 bin kişilik bir yaşam alanı olma ihtimali de yüksek.

Vaadedilen kentleşmede; “Hepsini sıfır baştan projelendireceğiz” gibi bir açıklama olmadığı için Karagedik in mevcut projelerinin, Özel çevre koruma sınırının dışında kalan ve etrafına yapılacak diğer 75 bin konut, yani 250 bin kişilik bölgeyle beraber. “Sözümüzü tuttuk, İşte Güneykent burasıdır” şeklinde bir açıklama da hiç şaşırtıcı olmaz.

Tabi ki bu söylediklerim matematiksel tahminlerdir! Diğer taraftan MNG ve Fatih Projelerinin %85’ini oluşturan arsalar MNG Holding, Fatih Üniversitesi ve Erdoğan Mustafa Akdağ Eğitim vakfı (fatih proje iç) arsalarıdır. Bu kurumlarla bir şekilde anlaşmaya varılır. Fakat saydığım ve şekilde gösterdiğim  mevcut ve olası projelerin tam ortasında kalan Bilkent Projesi, mevcut proje ile bu yapılaşmanın içinde yer alması için en azından golf sahasının olmadığı yeni bir projelenmeye gidebilir. İmarsız halleriyle şu anki imarlı relatif (orantılı) değerlerine göre ciddi paralara satılmış ve Arsaların çoğunluğu;  şahıslara, sivil kurumlara ve kooparatiflere geçmiştir.

Yukarıdaki görüşlerimi yazmadan önce bu projenin belirli bir bölgede olması varsayımıyla yazmıştım. Özel çevre koruma bölgesinin bittiği yer ile büyükşehir mücavir alan sınırını geçmeyen sor iki proje; Konya yolu çevresindeki sanayi bölgeleriyle beraberce hayata geçmesi daha mantıklı görünüyor. (şekil: Aşağıda)

Projenin nerede olduğundan daha önemlisi, Gölbaşı ilçesi hudutlarında olacak olması önemlidir. Her neresi olursa olsun projelerde adlarını anmadığım ve Özel çevre koruma sınırları içinde kalan Ballıkpınarı, Gökçehöyük , Yavrucak, Karaoğlan ,Oğulbey ve ÖÇK dışında kalan Ahiboz ve İkizce da, nitelikli yaşam alanları ve önemli ticari alanlarıyla oldukça değer kazanacaktır.

·        Hangi bölgede ne kadar hazine arazisi var?

·        Hangi bölgelerde Ticari kurum ve kuruluşlar  ciddi miktarlarda araziler almışlardır?

·        Hangi Kurum ve Kuruluşlar yer aldı? Neden?

·        İlk etapta Kamulaştırılacak bölgeler nerelerdir?

Gibi sorulara da karşılık olabilecek bilgi ve verilerimiz olmasına karşın, her bilgiyi detaylı olarak yazmamın etik olmayacağını düşünüyorum. Nitekim ne  demişler: gırtlak dokuz boğum sekizini yut birini söyleBen dördünü yuttum, beşini söyledim. J

Bu yazım bir Emlak Müşaviri (Yatırım Danışmanı) olarak tamamı ile sahsımın görüş ve tahminlerinden oluşuyor. Hiçbir resmi ya da gayri resmi duyum almadığım gibi amacım Hiçbir bölgeyi speküle etmek veya yatırımcıları yanıltmak ve/veya belirli bir bölgeye yönlendirmek değildir. Sadece yazarak paylaşılmasında sakınca görmediğim ve merak edilen Güneykent hakkında kısmi bilgilerimi derleyerek tahminlerde bulundum

Siyasi görüşler ne yönde olursa olsun bu projeyi hayata geçirecek olan şahıs ve kurumlara inanmak ve güvenmekte fayda görüyorum.

Baran ADALI

ETİKETLER
Baran Adalı Baran Adalı Baran Adalı Baran Adalı Baran Adalı Baran Adalı Baran Adalı Baran Adalı Güney Kent
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kemal     2016-10-04 Yaylabağ projesine sizde alet olmayın lütfen. Bu projesi yapanlar yıllardır insanları kandırıyor maalesef.
mehmet     2016-01-26 Bu haberin neden tarihi yok acaba.
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert