Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 25-04-2019 14:15   Güncelleme : 25-04-2019 16:31

Daha Güzel ve Yeşil Gölbaşı için

Daha Güzel ve Yeşil Gölbaşı için

Daha Güzel ve Yeşil Gölbaşı için

Gölbaşı Belediyesi Fen İşleri Park ve Bahçeler Müdürlüğünde Gölbaşı Belediyesi tarafından başlatılan Sıfır Atık projesi kapsamında Kompost Makinesinin tanıtım ve organik tohum ekimi programı gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Belediye Başkanı Ramazan Şimşek,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı, TEK İlkokulunun birinci ve üçüncü sınıf öğrencileri,Belediye Birim Müdürleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri katıldı. katıldı.

Programdan önce Gölbaşı Belediyesi Fen İşleri Park ve Bahçeler Müdürlüğünde projenin önemi ve belediyenin sıfır atık faaliyetlerine dair sunum yapıldı. Daha sonra kompost makinesi tanıtıldı.

İlçe Kaymakamı Bilgihan, Belediye Başkanı Şimşek ve programa katılan öğrenciler, kompost makinesine atık bıraktıktan sonra çıkan gübre ile domatesi fidelerini toprakla buluşturdu.

Şimşek, Sıfır Atık Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Gölbaşı Belediyesine kompost makinesi hibe edildiğini belirterek, "Biz de bugün öğrencilerimizle işlevsel hale getirdik. Gelecek nesillere daha yeşil ve güzel bir Gölbaşı bırakmak için başlattık. Organik gübremizi ürettikten sonra halkımıza bedava vereceğiz. Halkımızı organik üretimle ilgili teşvik edeceğiz." dedi.

Belediye Başkanı Şimşek, Tarım ve Orman Bakanlığı ile organik tohumlar üretmeyi planladıklarını aktararak, şunları söyledi:"Şu anda üretilen domates ve biber gibi ürünlerde gübrelemeyi yapıyoruz ama tohumlarını alamıyoruz. Tohumları alamadığımız için de organik bir üretim elde edemiyoruz. Tarım Bakanlığımızla yaptığımız görüşmelerde organik tohumları alacağız ve burada üreteceğiz, Gölbaşı halkına dağıtacağız. Halkımız da bunların ekimini yaparak tohumlarını her sene alabilecekler. Böylece organik bir üretime geçmeyi hedefliyoruz”

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ise Gölbaşı Belediyesinin yapmış olduğu farkındalık için teşekkür etti.

Program fidan dikimi, öğrencilere hediyeler verildikten sonra toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA