Advert

Gölbaşı’nda ‘Sevgi Çiçeği Sokağı’ açıldı

Gölbaşı’nda ‘Sevgi Çiçeği Sokağı’ açıldı

Gölbaşı’nda ‘Sevgi Çiçeği Sokağı’ açıldı
Gölbaşı’nda ‘Sevgi Çiçeği Sokağı’ açıldı Murat YILDIZ

Gölbaşı Belediyesi tarafından, Ankara Kalkınma Ajansının katkıları ile birbirinden farklı sanat dallarının yer aldığı yeni bir sanat sokağı açıldı.

Gölbaşı Mogan Gölü kenarında yer alan "Sevgi Çiçeği Sokağı’"nda, yumurta oymacılığı, testicilik, bıçakçılık, bakırcılık gibi Gölbaşı'na özgü geleneksel el sanatlarının yer alıyor.

Ürünlerin üzerine Marka Tescil Belgesi alınan sevgi çiçeği 'motif' olarak kullanılacak.

Sanat sokağı açılış törenine, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık,  Gölbaşı Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Isa Albut, Gölbaşı Siyasi Parti Temsilcileri, Birim Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, görev süreleri boyunca Gölbaşı’na turizm açısında katkı vermek için ellerinde gelen çalışmayı yaptıklarını belirtti.

Duruay, “Turizm şehri olan Gölbaşı’nda Mogan Gölünün temizliği başladı. Sadece bununla yetinmeyip gölün etrafının süsleyen bu tür tesislerinde olması lazımdı. 5 yıllık süreç içerisinde yaptığımız en güzel işlerden bir tanesi de Sahil Parkın tapusunu Gölbaşı Belediyesi tarafından alınması oldu. Orası dolgu alanıydı ve bizim değildi. Ya Bakanlığa ya da Büyükşehir’e kalıyordu. Güzel projelerde var. İnşallah seçilen arkadaşımız projeleri devam ettirip, Mogan Gölüne talebi arttırır” dedi.

Gölbaşı Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Isa Albut, “ Bu sadece el sanatları olarak değil, dünden, bugüne kültürümüzü oluşturan ahilik kültürümüzün Gölbaşı’nda devam ettirilmesini sağlayacaktır. Bizde esnaf sanatkarlar olarak ahilik kültürünün Gölbaşı’nda yeniden canlanması için ve toplumumuz tarafından da birlik beraberlik içerisinde devam ettirilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız”

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ise "Sevgi Çiçeği Sokağının genişletilmesi için gerekli olan yardımları yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Şayık “ Ankara Kalkınma Ajansı olarak El Sanatları değerlerimizin gelişmesi için kale’de bir merkez kuruyoruz. ‘El Sanatları Tasarım Merkezi’ merkezimiz uluslar arası çapta bir merkez olacak ve atölyelerimiz olacak. Ankara’nın tüm değerlerini taşıyacak olan merkezimizin uluslar arası turizme açılması için büyük çaba sarf ediyoruz ” dedi.  

Konuşmaların ardından Sevgi Çiçeği Sanat Sokağı açıldı. Açılıştan sonra Nevruz Bayramı'na özgü gelenek yaşatıldı. Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Cumhur İttifakı'nın MHP adayı Ramazan Şimşek ve Millet İttifakı'nın İYİ Parti adayı Mahmut Aksoy çekiçle demir döverek, yumurta kırıp ateşin üzerinden atladılar.

GÖL-DER Başkanı Gürsel Demirci, Mogan bıçakçılığı ile uğraşan Mehmet Turhan Tuncay ve eski Belediye Başkanı Cevdet Kara, geçtiğimiz günlerde coğrafi işaret belgesi verilen sevgi çiçeği işlemeli bıçağı Başkan Duruay'a takdim ettiler.

Ankara Gölbaşı Fatih Duruay Sevgi Çiçeği Mahmut Aksoy Ramazan Şimşek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı