Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 14-03-2019 16:09   Güncelleme : 14-03-2019 16:09

Sevgi Çiçeğinin ‘Coğrafi İşaret’ belgesi alındı

Sevgi Çiçeğinin ‘Coğrafi İşaret’ belgesi alındı

Sevgi Çiçeğinin ‘Coğrafi İşaret’ belgesi alındı

Türkiye’de koruma altında olan endemik bitki Sevgi Çiçeğine ‘Coğrafi İşaret’  belgesi verildi.

Sevgi Çiçeğine  “Coğrafi İşaret” verilmesine ilişkin yapılan tören Gölbaşı Belediyesine ait bir kafeteryada yapıldı.

Törene, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Ahmet Demirtaş, Ankara Kalkınma Ajansı Program Yönetimi Birim Başkanı Zekai Efeoğlu, Gölbaşı Siyasi Parti Temsilcileri, Birim Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, burada yaptığı konuşmada, dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen sevgi çiçeğinin coğrafi işaretini aldıklarını belirtti.

Türkiye’de ilk defa bir bitkinin coğrafi işaretini aldıklarını belirten Duruay, “ Bu gün Gölbaşı için tarihi günlerden bir tanesidir. Bizim artık tescilli bir çiçeğimiz var. Biz senelerce Andezit Taşı, Mogan Gölü ve Sevgi Çiçeği için festivaller yaptık. Gölbaşı’nın bir markası var artık. Sevgi çiçeğimiz kaybolmak üzere olan bir bitkimizdi. Endemik bir bitki, Gölbaşı’ndan başka bir yerde yetişmeyen bir bitkidir. Çevre Şehircilik Bakanlığımız koruma alanı oluşturdu. Gölbaşı Belediyesinin de koruma alanı var. Şehir parkımızın yanında üç bin metrelik bir alanda artık tohumlarını yetiştirmeye başladık. Gecen sene ektiğimiz çiçeklerimizi dolu vurdu. Eğer vurmasaydı biz bu sene bazı parklarımızı sevgi çiçeği ile süsletecektik” dedi.

Duruay, Gölbaşı'nın turizmden daha fazlı katkı alması için çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Markamız var artık. Gölümüz temizleniyor. Ankara Kalkınma Ajansı ile beraber bir sanat sokağı yapıyoruz. İlk etapta dört tane dükkan olacak. Burayı sanatkarlarımıza teslim edeceğiz. Orada sevgi çiçeğini işleyerek sevgi çiçeğinin Ankara’da bir marka olduğunu hep beraber göstereceğiz”

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ise “ Bu çalışma ben eminim ki çok güzel bir şekilde sahaya yansıyacak. Sevgi çiçeği oluşturacağımız marka unsurlardan önemli bir simgedir. Ama tek bir simge değildir. Gölbaşı eğitim, hizmet ve stratejik bir şehirdir. Gölbaşı’nın bu değerlerini bilerek, his ederek ve daha iyisini nasıl yapacağımız noktasında da güç birliği yapılması gereken bir şehirdir. Güç birliğini yaparsak ve insan kaynağını da eklersek ben eminim ki çok daha güzel yerler bizi bekliyor” dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise Ülkelerin kalkınmasında markalar, patentler, tasarımlar çok önemli olduğunu söyledi.  

Coğrafi işaretlerle Avrupa birliğinde yıllık 50 Milyar Avro üzerinde katma değer yaratıldığını vurgulayan Asan “Artık ülkelerin kalkınmasında markalar, patentler, tasarımlar çok önemlidir. Katma değeri yüksek ürün diyoruz. Bununla birlikte coğrafi işaretleri olan ürünlerde en az onlar kadar önemlidir. Ülkeler coğrafi işaretleri artık birer kalkınma aracı olarak kullanılıyor. Bu işten çok büyük katma değer elden ediliyor. Örnek vermek gerekirse Avrupa birliğinde yıllık  50 Milyar Avro üzerinde katma değer yaratılıyor. Özellikle İspanya, Fransa İtalya tarafından. Bizde bu alanda son dönemde büyük bir atılım içerisindeyiz. Türkiye’de 408 tescilli coğrafi işaretimiz var.  402 tane işlemleri devam eden coğrafi işaretlerimiz var. AB Komisyonunda 3 tescilimiz var. Bunlar Malatya kaysısı, Aydın inciri ve Antep baklavasıdır. 14 tanede AB Komisyonunda işlemleri devam eden var” dedi.

 Gölbaşı’nda sevgi çiçeğinden daha fazla coğrafi işaretli ürün olduğunu belirten Habip Asan “  Başvuru hazırlıkları devam ediyor başta andezit taşı olmak üzere, Ankara’da 12 tane tescil var.3 tane işlemleri devam eden ürünümüz var. Bu konuda Ankara ön sıralarda diyebiliriz. Hükümetimizde bu konuya çok büyük önem veriyor. İkinci yüz günlük eylem planında coğrafi İşaretlerle ilgili eylemler vardı. Bunlardan bir tanesi Türkiye’de coğrafi işaretlerle ilgili bir dijital platform oluşturmaktı. Bu site şuanda yayındadır. Aynı zamanda Gölbaşı Sevgi Çiçeğini de burada görebilirsiniz. Yine hizmet planında coğrafi işaretlerle ilgili daha fazla katma değer nasıl yaratırızla ilgilide eylemler var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan Sevgi Çiçeği Coğrafi İşaret belgesini Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay teslim etti.

Katılımcılar daha sonra “Sevgi Çiçeği Sanatla Buluşuyor" projesi kapsamında Gölbaşı Belediyesi tarafından Mogan Gölü kenarında yapılan “Sanat Sokağı” çalışmalarını yerinde inceledi.

Sanat sokağı ilk etapta dört dükkanda oluşuyor. Sokakta yumurta oymacılığı, testicilik, bıçakçılık, bakırcılık gibi Gölbaşı'na özgü geleneksel el sanatlarının üretiminde Gölbaşı'nın sembollerinden Marka Tescil Belgesi alınan sevgi çiçeği ürünler üzerinde 'motif' olarak kullanılacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA