Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 08-02-2019 12:14   Güncelleme : 08-02-2019 12:14

2 günde 100 ünite kan bağışlandı

2 günde 100 ünite kan bağışlandı

2 günde 100 ünite kan bağışlandı

Yenimahalle Belediyesi, kan bağışının önemine dikkat çekmek için Türk Kızılayı ile ortaklaşa belediye önünde “Kan Bağışı Etkinliği” düzenledi.

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte kan bağışında bulunmak isteyen personel ve vatandaşlar saatler öncesinden kuyruklar oluşturarak kan vermek için seferber oldu.

“Kan vererek belki çok can kurtaracağız”

Kan bağışçılarını yalnız bırakmayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, duyarlı vatandaşlara ve personeline teşekkür ederek, “Kök hücre donörü olarak bir hayat kurtarsak bile bunun mutluluğu hepimize yeter. Bugün Yenimahalleliler olarak Türk Kızılayı’na kan vereceğiz. Yani hayat kurtaracağız. Yenimahalle’de sağlıklı yaşamı geliştirmek için 10 yıldır mücadele veriyoruz. Çocuğundan gencine, yaşlısından engellisine herkesin yaşamaktan mutlu olduğu sağlıklı bir Yenimahalle’yi yaratmak uğruna mücadele veriyoruz. Bugün de insana hizmet edeceğiz. Kan vererek belki can kurtaracağız. İnsan başına gelmeden anlamıyor sağlık çok önemli bu yüzden duyarlı olalım” dedi.

Kan bağışında artış var

Türk Kızılayı’nın çalışmalarından bahseden Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler  ise, “Başımıza gelmedikçe aklımıza gelmiyor kan bağışlamak. Ne yazık ki istediğimiz seviyelere tam olarak gelemedik ama ümitliyiz. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde istediğimiz seviyelere geleceğiz. 1957 yılından bu yana Türk Kızılayı kan bağışı toplaması yapıyor. Ama 2004 yılından bu yana da güvenli gönüllü düzenli kan bağışçılarından kan bağışı alarak çalışmalarımızı ivmelenmiş bir şekilde arttırmış bulunmaktayız. O dönemlerde Türkiye çapında 300 binlerde kan bağışlanırken bugün 2 milyon 571 bin ünite kan bağışı yapılıyor. Ankara’ya baktığımızda da bu sayı 268 binlere ulaştı. Bu ne demek; yüzde 20’lerini Türk Kızılayı olarak Türkiye’de kullanılan kan bağışlarını karşılarken bugün yüzde 90’lara ulaşmış durumdayız” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Güler, Başkan Yaşar’a desteklerinden ötürü teşekkür ederek plaket takdim etti.

Kan bağışı etkinliğinin bitiminde toplamda 100 ünite kan ve 30 kök hücre bağışı yapıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA