Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 06-02-2019 14:54   Güncelleme : 06-02-2019 14:54

Gölbaşı’nda “Yaya öncelikli trafik uygulaması” yapıldı

Gölbaşı’nda “Yaya öncelikli trafik uygulaması” yapıldı

Gölbaşı’nda “Yaya öncelikli trafik uygulaması” yapıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan projeyle yaya geçitlerinin fark edilmesi, kullanılması ve yayalara öncelik verilmesi için başlatılan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” uygulaması Gölbaşı’nda yapıldı. Çocuklarla birlikte yaya geçidi üzerinde araçlar durduruldu ve sürücülere broşür dağıtıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla 81 ile genelge gönderdi ve ülke genelinde aynı anda uygulamanın başlamasını istedi.

Bu kapsamda Gölbaşı’nda Gölbaşı Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmayla Kaymakamlık önünde uygulama başlatıldı.

Uygulama kapsamında yaya geçidinde sürücülerin yaya geçidi ve yayaları fark etmesi amacıyla öğrenciler trafik polisi eşliğinde araçları durdurdular. Ayrıca sürücülere projenin önemini anlatan broşür dağıtıldı.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, vatandaşların uygulamaya hassasiyet göstermelerini isteyerek

“ Yaya öncelikli trafiğin amacı can kayıpların önlenmesi, trafiğin sağlıklı ve güvenli bir şekilde icra edilmesi. Hepimiz aynı zamanda yayayız ve sürücüyüz. Dolayısıyla bu bilinç ve farkındalıkla hareket etmemiz lazım. Yıl içerisinde bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Hayatların kurtarılması noktasında bu farkındalık çok önemli bunun dışında medeni bir toplum olarak yaşamamızın da ön şartı. Özellikle engelli vatandaşlarımıza çocuklarımıza ve hamile kadınlara bu öncelik verilmelidir” dedi.  

Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı’da kendi bölgelerinde uygulamayı başlattı.

Uygulamaya Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Garnizon Komutanı Yüzbaşı Murat Kuyucu, Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Murat Sapmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA