Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 10-01-2019 17:05   Güncelleme : 10-01-2019 17:05

Ali ihsan Güçlü, genç nüfusa sahip çıkılmalıdır

Ali ihsan Güçlü, genç nüfusa sahip çıkılmalıdır

Ali ihsan Güçlü, genç nüfusa sahip çıkılmalıdır

Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve 30.Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Güçlü, “İlçemizdeki Genç Nüfusun İstikbaline Sahip Çıkılmalıdır” dedi.

 

ATO Meclis Üyesi Ali İhsan Güçlü, ilçemizde üretim yapan fabrika ve tesisler ile genç nüfusa dikkat çekerek, siyasilerin ve sivil toplum örgütlerinin gençliğin üretime ve girişimciliğe yatkın yetişmesi için yoğun çaba içinde olması gerektiğine dair yazılı bir açıklama yaptı.

 

ATO Meclis Üyesi GÜÇLÜ, yaptığı yazılı açıklamada  “Gününüzde ülkelerin gelişimi üretim gücünün kapasitesi ile orantılı olarak aşama kaydetmektedir. Üretemin kapasitesi ise bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, en yüksek ve kaliteli verimi gerçekleştirecek insan gücünün eğitilmesi ile alakalıdır. Mesleki ve teknik eğitim, sanayileşmenin bir nevi alt yapısı konumundadır. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığının mesleki ve teknik eğitim lisesi öğrencilerine iş önceliği ve burs imkanı sağlamayı planladığını açıklamasını olumlu bir gelişme olarak takdir etmekteyiz. Bu kapsamda yoğun bir genç nüfusa sahip olan Gölbaşı’mızda üretim yapan fabrikalar ve tesislerde dikkate alındığı, gençlerimize iş imkanı sağlama noktasında nitelikli yetişmeleri için neler yapılması hususunda önemli bir planlama gerektiği açık bir şekilde ortadadır. 

 

Örneğin Gölbaşı’mızda 800 öğrencisi olan mesleki ve teknik eğitim veren bir lisemiz vardır. Bu lisemizde elektrik ve elektronik, mobilya ve iç mekan tasarımı, bilişim teknolojileri ve metal bölümü mevcuttur. İlçemizde bu alanlarda yurt içi ve yurt dışına üretim yapan firmalar vardır. Yapılması gereken bu iş yerleri ile öğrencilerimizin koordinesi sağlayacak bir alt yapı oluşturarak, öğrencileri nitelikli mezun ederek, bu fabrikalarda istihdam etmenin yollarını aramaktır. Yine onlarca andezit taşı üretimi yapan tesisimiz mevcuttur. Bu tesislerin ilçemizdeki mesleki teknik eğitim merkezi ile işbirliği halinde olarak, çalıştırdığı iş gücünün niteliğini artırmaya yönelik kurslar açmasının alt yapısını oluşturmak gerekmektedir. Yine sanayi sitesi esnafımız çırak yokluğundan yakınmaktadır. Bu noktada usta-çırak kültürünü yaşatacak kurumların oluşturulması lazımdır. Tüm ifade edilenlerin hayata geçirilmesinde her şeyi merkezi idareden beklemek yerine yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, ticaret odaları, meslek birlikleri taşın altına elini sokarak gençliğimizin nitelikli yetişmesi için elinden geleni yapmalıdır. İlçemizdeki fabrikalar ve tesisler ile genç nüfus dikkate alındığında, siyasi ve sivil yöneticilerin sorumluluğunun ve vebalinin ne kadar ağır olduğu açıktır.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
156. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA