Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 27-12-2018 12:16   Güncelleme : 27-12-2018 12:16

İnsana hizmeti esas alan bir hayat felsefesi

İnsana hizmeti esas alan bir hayat felsefesi

İnsana hizmeti esas alan bir hayat felsefesi

MHP Meclis Grup Başkan Vekili A. Güçlü: “Atatürk’ün Seğmenlerce karşılanarak Ankara’ya girişinin 99.yılı Kutlu Olsun” dedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grup Başkan Vekili Ali İhsan Güçlü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara’ya gelişin 99.yılı münasebetiyle yazılı bir kutlama açıklaması yaptı.

 

MHP Meclis Grup Başkan Vekili Güçlü, yaptığı yazılı açıklamada:

“Anadolu, Türk milletinin yüzyıllarca önce vatan edindiği coğrafyanın adıdır. Milletimizi vatanından etmek isteyen emperyal güçlerin hain emelleri bitmek bilmemektedir. Ancak necip Türk milleti her hamlelerini bugüne kadar yerle yeksan etmeye muktedir olmuştur.

 

Yedi düvelin bir olarak Osmanlı Devleti üzerine yüklendiği 1.Dünya Savaşı sonrasında verilen Kurtuluş Savaşı neticesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti geleceğe emin adımlarla yürüme azmindedir. Yetişen nesillerimizin milli tarihimizi gerekli şekilde öğrenmesi devletimizin istikbale emin adımlarla yürümesinin teminatıdır.

 

 27 Aralık 1919 yılında güzide ilçemiz Gölbaşı’ndan geçerek binlerce seğmenin karşılaması ile Keklik Pınarı’ndan Ankara’mıza giren Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, genç Cumhuriyetimiz inşa edilmiştir. Ankara geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir Ahi şehridir. Seymenliğin beslendiği Ahiliğin ruh ikliminin hakim olduğu Ankara, yeni Cumhuriyetin kuruluşuna başkentlik etmiştir.

 

Devletimizin geleceğe güven içinde bakması Ahilik kültürünün ihyası ile mümkündür. Ahilik düşünce sisteminin merkezinde dünyada ve ahirette mutlu olması için insana hizmeti esas alan bir hayat felsefesi vardır. Ahi birliklerinin amacı, toplum içinde varlığın rahatlığı ile yokluk sıkıntısını çekenleri, emek sahibi ile sermaye sahiplerini, üretici ile tüketicileri bir ideal etrafında toplayarak, millet ve devlet kaynaşmasını sağlamaktır. Bu kapsamda Ahiliğin, sosyal, kültürel, iktisadi ve siyasi yönleri vardır.

 

Seymenliğin yeşerdiği Ahilik müessesi bir kurum olarak tarihteki saygın yerini almıştır. Ancak bugün ekonomik dar boğazla mücadele eden ülkemizde üretim ve tüketim dengesini kuracak, israftan ve tembellikten uzak bir ekonomik ahlakın yeniden ihyası için Ahiliğin beslendiği ölçüler net olarak ortadadır. Yapılması gereken Ahilik anlayışının temel dinamiklerinin beslendiği ana noktaları tespit ederek, yeni bir ekonomik ahlakın siyasal ve sivil toplum eliyle tesis edilmesidir.

 

 

Bugün Atatürk’ün Ahilik kültürünün insan modeli olan seymenlerce karşılanması ile Ankara’ya girişinin 99. Yılını idrak ederken, bu çerçevede yapılan etkinliklerin Ahilik kültürünün yeniden yeşermesine vesile olması temenni ediyor ve 2019 yılının başta milletimiz olmak üzere dünyada fakru zaruret içinde mazlum olanlara hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
156. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA