Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 21-12-2018 16:07   Güncelleme : 21-12-2018 16:07

Hasan Celal Güzel'in İsmi Gölbaşı’nda Halk Kütüphanesine verildi

Hasan Celal Güzel'in İsmi Gölbaşı’nda Halk Kütüphanesine verildi

Hasan Celal Güzel'in İsmi Gölbaşı’nda Halk Kütüphanesine verildi

Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesi düzenlenen toplantı ile ismi değişti. Kütüphaneye eski Bakan Hasan Celal Güzel’in ismi verildi.

Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesinin ismi Gölbaşı Hasan Celal Güzel İlçe Halk Kütüphanesi olarak değiştirildi.

Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesinde düzenlenen merasim saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuranı Kerim Tilaveti ile başladı.

Toplantıya, eski bakanlardan Abdulkadir Aksu, Güldal Akşit, Hasan Celal Güzel'in eşi Ülker Güzel Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay,  Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş , Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi (YTSAM) Yayın Kurulu Koordinatörü Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ, Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Türk Tarihi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek, Ankara’nın İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer,  Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Özbey Uçak  ve çok sayıda davetli katıldı.

İsim değişikliği merasiminde konuşan Hasan Celal Güzel'in eşi Ülker Güzel buruk bir gurur yaşadığını söyledi.

Ülker “ Güzel bir açılış ve birliktelik oldu. Gelecek nesillerimize bu fikirleri aktarma çalışmalarımız devem ederek, kütüphaneler, eğitim ve araştırma yoluyla intikali bizim için en güzel gururdur. Hasan Celal Güzel’ın vefatından sonra ailecek bize düşen en büyük görev onun yarım bıraktığı çalışmaları devam ettirmek olduğunu düşündük. Bu yarım kalan çalışmaları vefatından hemen sonra 2018 yılı içinde tamamlamaya gayret ettik. Çalışmaların bir kısmını tamamladık. Hasan beyin çok önem verdiği Türk dili cildini ve arkasından UNESCO’nun yüzüncü yıl dönümü münasebeti ile kabul ettiği Atabetül Hakayık gibi eserleri bir uluslar arası çalışmayı tamamladık. İki projesi daha vardı. Bunlar ortak Türk tarihi ve Türk musiki adlı çalışmaları gündeme taşıdık ve halen üzerinde çalışıyoruz. Bunların dışında hasan celal güzel yılı ilan edilen 2018’de hasan celal güzel özel sayısı kitabını çıkardık.250’ye yakın dostlara telefon ederek bu yayın için destek verip vermeyeceğini söyledik. Kabul ettiler ve 3 ciltlik bir eser çıkardık” dedi.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ise “Bizim için çok anlamlı bir gün sizler benim için çok değerlisiniz. Münevver bir insanı demokrasiyi hazmetmiş bir siyaset adamını, önemli bir düşünürümüzü anmış oluyoruz” dedi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş “ Türk milletinin içinden geçtiği zor zamanlarda ve özellikle 28 Şubat sürecinde siyasetçi kimliği ile milletin yanında dimdik durması ile hatırladığımız bir insandı. Ama onun yanı sıra kitapla bu kadar henhal olmuş bir kültür adamı ve münevver olarak Hasan Celal Güzel'in isminin  kütüphanemizde yaşayacak olması bakanlığımızı ve genel müdürlüğümüzü ziyadesi ile memnun edecektir” dedi.

Merasime katılan Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi (YTSAM) Yayın Kurulu Koordinatörü Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ ve Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Türk Tarihi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek’de hasan celal güzelin yaptığı çalışmalar hakkında birer konuşma gerçekleştirdi.

Gölbaşı İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Özbey Uçak, Hasan Celal Güzel'in biyografisinin sunumunu yaptı.

Merasimde ayrıca Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Hasan Celal Güzel'in eşi Ülker Güzel’e çiçek takdiminde bulundu. Merasim toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA