Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 22-11-2018 11:35   Güncelleme : 22-11-2018 11:35

Başkentin çocukları kendi müzelerinde haklarını öğrendi

Başkentin çocukları kendi müzelerinde haklarını öğrendi

Başkentin çocukları kendi müzelerinde haklarını öğrendi

Yenimahalle Belediyesi tarafından çocukların daha verimli eğitim alması için hizmete açılan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi minik misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

 

Kurulduğu günden bu yana yaklaşık 32 bin öğrenciyi ağırlayan müzede özel gün ve haftalarda düzenlenen programlarla minik ziyaretçilerde farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında da müze ziyaretçilerine özel eğitim programlarıyla çocuk hakları eğitimi verildi. Minik ziyaretçilere hakları eğlenceli aktivitelerle anlatıldı.

 

Çocuk Müzesi’nde eğlenceli eğitim

 

Kurulduğu günden bu yana çocukların değişmez adreslerinden olan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde 4-12 yaş okul gruplarına yaş ve gruplara uygun interaktif ders programları uygulanıyor. Çocuklar alışılmış eğitim uygulamalarının aksine oynayarak, eğlenerek, dokunarak, eğitimlere aktif olarak katılarak çeşitli kazanımlar elde ediyor. Her yaş grubuna farklı programların hazırlandığı müzede, özel günlere özel yapılan çalışmalarla  çocuklarda farkındalık oluşturulmaya çalışıyor.

 

Her çocuk özeldir

 

Dünya Çocuk Hakları günü kapsamında çocuklar, özgürce oyun oynama hakkı olduğunu, ırk, dil, din, cinsiyet ve kökeninden dolayı ayrım yapılmaması, şiddete maruz kalmama hakkı, barış içinde savaşsız bir ortamda yaşama hakkı, sağlık bakım ve eğitim hizmetlerinden yararlanma hakkı, düşünce özgürlüğü gibi haklarını çeşitli oyunlarla etkinliklerle çalışmalar yaparak öğrendiler.

 

Her birey haklarını bilmelidir

 

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ülkemizde yaşayan her bireyin kendi kişisel haklarını bilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Toplumda yaşayan her bireyin hakları vardır. Bu hakların çocukluk döneminde öğrenilmesi önemlidir. Çocukluk döneminde haklarını iyi öğrenen çocuklarımız ilerleyen yılarda hayatlarının her köşesinde bireysel haklarını bilen bireyler olarak devam ederler” dedi. Her çocuğun iyi bir eğitim alma hakkı olduğunu ifade eden Yaşar, “Biz Yenimahalle Belediyesi olarak çocuklara yönelik projelere önem veriyoruz. Evrensel Değerler Çocuk Müzesi projesini çocuklarımızı geleceğe daha iyi hazırlamak için hayata geçirdik” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA