Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 06-11-2018 17:49   Güncelleme : 06-11-2018 17:49

Duruay: “Kredi alınmaz ve borçlanma olmazsa Gölbaşı köyden başka bir şey olmaz”

Duruay: “Kredi alınmaz ve borçlanma olmazsa Gölbaşı köyden başka bir şey olmaz”

Duruay: “Kredi alınmaz ve borçlanma olmazsa Gölbaşı köyden başka bir şey olmaz”

Gölbaşı Belediye Meclisinin Kasım ayı ikinci oturumu Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay başkanlığında yapıldı.

 

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, mecliste MHP'nin, Grup Başkanvekili Ali İhsan Güçlü öncülüğünde verdiği soru önergelerine cevap verdi.

 

MHP grubu belediyenin resmi borcunun ne olduğu, 2014 yılından bu güne kadar yapılan arazi satışının miktarı ve bu satışlardan elde edilen gelir ve Gölbaşı Belediyesi emlak servisinde meydana gelen ve adli makamlara intikal eden zimmette para geçirme olayına dair soru önergeleri vermişti.

 

Başkan Duruay, bugünkü meclis toplantısında bu önergelere cevap verdi.

İlk önce MHP grubunun verdiği Gölbaşı Belediyesi emlak servisinde meydana gelen ve adli makamlara intikal eden zimmette para geçirme olayı ilgili bilgi veren Duruay, olay ile ilgili kapalı oturum isteyen MHP grubunu eleştirdi.

 

Duruay, “Size söylediğimizi vatandaş da bilsin, kapalı oturum istemek sanki olay bu dönemde olmuş görüntüsü vermektedir. Bu olay 15 yıllık bir olaydır. Bunu tüm vatandaş da biliyor” diyerek kapalı oturum isteyen MHP’yi eleştirdi.

 

Duruay şunları söyledi:

 

“Kapalı oturum istemek bazı insanları zan altında bırakmanın bir yoludur. Ayıp denen bir şey var. Bu üç senedir yapılan bir şey değildir. Onlarca senedir yapılan ama bizim dönemimizde tespit edilip ortaya çıkartılan bir konudur. Varsa bildiğiniz bir şey buyurun kürsü burada halka açık bir şekilde anlatınız. 15 senedir fark edilmemiş, biz fark ettik. Bunu adliyeye biz kendimiz vermişiz. Bu önerge ile bu işlem şimdi çıkmış gibi lanse edilmeye çalışılıyor. Kapalı oturum istemek yanlıştır. Bu olay çok önceden yapılmaya başlanmış ve bizim dönemimizde ortaya çıkmıştır. Kapalı oturuma gerek yok size söylediğimizi vatandaş da bilsin. Adli makamlara gitmiş bir konudur. Biz kimsenin, belediyenin, kamunun malına el atmasına müsaade etmeyiz.”

 

Duruay’ın eleştirilerine cevap veren MHP Grup Başkanvekili Ali İhsan Güçlü, kapalı oturum istemelerindeki nedenin “Kimseyi töhmet altında bırakmamak” olduğunu söyledi.

 

Güçlü şunları söyledi:

 

“Bizim kapalı oturum istememizdeki amacımız hem Gölbaşı Belediyesini töhmet altında bırakmamak hem de siyasetin ve siyasetçinin itibarını korumaktı. Zaten verdiğimiz önergede konunun adli makamlara intikal edildiğini söylemiştik. Sadece kısa bir bilgilendirme istedik. Çünkü dışarıda herkes farklı yorumlar yapıyor. Biz de belediyede olduğumuz için bazı sorularla karşılaşıyoruz. Konu ile ilgili doğru bilgi vermek için böyle bir önerge verdik. Yaptığınız açıklamayı siz yeterli buluyorsanız. Bizim için de yeterli olacaktır.”

 

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Behsat Aydemir ise “Başkan siz kapalı oturum demişsiniz. Açık oturum derseniz Gölbaşı halkı da bilsin. Adli makamlara gitmiş bir olayla ilgili kapalı oturum yapamazsınız zaten. Sizin verdiğiniz önerge vatandaşın kafasına şüphe düşürür” diyerek MHP’yi eleştirdi.

 

Belediyenin arazi satışı ve borçlanma ile ilgili de konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Ne kadar arazi satıldığını siz de biliyorsunuz. Bunların hepsi açık ihale ile satılan arsalardır. Bu arsalardan bir tanesi hariç diğerleri bu yönetimin kendi bileğinin hakkı ile ortaya çıkardığı arsalardır. Bundan önceki dönemde yapılan hazıra konma bitmiştir. Daha bir ay önce bütçe görüşmelerinde hepsi yazıldı. Siz de bunu biliyorsunuz. İkinci soru hangi bankalara kredimiz var. Arkadaşlar borçlanma belediyenin gelirlerinden bir tanesidir. Belediye kanununa bakarsanız görürsünüz. Artı devlet size ne kadar borçlanacağınızın yetkisini vermiştir. Devletin belirttiği kadar borçlanabilirsiniz. Kredi alamazsınız, arsa satamazsınız derseniz Gölbaşı köyden başka bir yer olmaz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
157. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA