Advert
Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 03-11-2018 15:59   Güncelleme : 03-11-2018 15:59

Orhan Sarıtaş Gölbaşı'na Aday

Orhan Sarıtaş, Gölbaşı Belediye başkanlığı için Ak Parti'den aday oldu.Yaklaşan yerel seçimler öncesi Ak Parti'den Gölbaşı Belediye başkanlığı için bir aday daha ismini açıkladı. Geçtiğimiz iki dönemde Gölbaşı Belediye Başkanlığı yapan Mümtaz Sarıtaş'ın o

Orhan Sarıtaş Gölbaşı'na Aday

2014'le 2018 arasında uzun bir dört yıl geçti. Beş yıl öncesinin siyasi konjonktürü ile şu günlerin gündemi arasında büyük bir farklılık var. Ülkemizin dış siyasette yaşadığı sorunlar, her geçen gün katlanarak artıyor. Bununla beraber ülkemiz ekonomik olarak abluka altına alınmış durumda. Ekonomik ve sosyal hayat şartları gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu zorluklar, bizim kısa dönemde vatandaş olarak değiştirebileceğimiz olgular değil. Ancak değiştirebileceğimiz şeyler yok mu? Tabi ki de var. Her birimiz vatandaş olarak geleceğimizi tayin edebiliriz. Allah'ın bize verdiği aklı ve mantığı en doğruyu tespit etmek için kullanabiliriz. Vicdanımızdan gelen iç sese kulak vererek, kısa vadeli menfaat kazançları yerine orta ve uzun vadeli toplumsal kazançlara odaklanabiliriz. İşte tam bu noktada yaklaşan yerel seçimler hem Türkiye için hem de Ankara için kritik önem kazanıyor. Ama ben bir Gölbaşılı olarak önce Gölbaşı halkının refahını, kazancını, huzurunu ve sosyal bütünleşmesini düşünürüm. Neden mi? Çünkü benim ailem Gölbaşı'nın kurucu ailelerinden biri.


1950'lerde dedem Paşa Mehmet Sarıtaş Gölbaşı'nın ilk esnaflarından. Gölbaşı hane hane sayılırken dedem Mehmet Sarıtaş'ın oteli, kasabı, marketi ve lokantası vardı. Yani o dönem içinde Gölbaşına parasını, hayatını, bahtını ve en önemlisi de ondan sonra gelecek nesilleri yani bizleri bu güzel ilçeye bağladı. Ardından babam Mümtaz Sarıtaş daha Gölbaşı küçücük bir beldeyken halkın büyük desteği ile 1973 - 1977 yıllarında belediye başkan vekilliği, 1977-1980 ve 1984-1989'da ise iki defa belediye başkanlığına seçildi. O dönem maddi imkanları şimdiki gibi değildi. Hem belediyenin maddi imkanları yoktu hem de yasalar yerel belediyeler için çok kısıtlıydı. Ama o imkansızlıklara ve sayısız zorluklara rağmen içme suyunun merkeze getirilmesi, kanalizasyon sisteminin yapılması, mülkiyet sorunun çözülmesi, tüm ana caddelerin açılması, sağlık ocağının yapılması ve HASVAK Hastenesinin tesisi gibi kritik alt ve üst yapı sorunlarını çözdü. Orada durdu mu? Durmadı. Gölbaşılı Ankara'ya gidemezken 18 adet otobüs alarak Gölbaşılının ulaşım sorununu çözdü. Gölbaşı gençliği 80'li yılların siyasi karamsarlığı içinde ikiye bölünmüşken, bu gençliği birleştirmek için Gölbaşı Spor Klübü'nü kurdu. Halen kullanılan iki pazar yeri tesisi ve kurulumunu yaptı. O dönemlerde belediyeler çalışanlarına maaş ödeyemezken, Gölbaşı Belediyesi her ay personeline düzenli maaşını ödüyordu. Görevi bırakırken belediyenin bir kuruş borcu yoktu. Kısacası Gölbaşının bir ferdi olarak Gölbaşılıya hizmet etmek için sayısız mücadele verdi ve Allah'a şükürler olsun muvaffak oldu. Ardından Sarıtaş ailesinin son nesil ferdi olarak eğitim için gittiğim yurtdışından döndükten sonra Gölbaşı dışında hiçbir yere yatırım yapmayıp sadece Gölbaşına istihdam sağlamayı düşünerek bütün yatırımlarımı Gölbaşına yaptım. Kronos Otel'in altı yıl önce inşaasını tamamladım ve halen de profesyonel yöneticiliğini yapmaktayım. Tesisimiz her geçen gün ciro arttırarakbüyümekte. Sarfiyat malzemesi fiyatlarındaki artışlara rağmen maliyetlerimizi sabitledik ve iş artışımız her yıl baki kıldık. Turizm alanında Gölbaşı'nın adını sadece Ankaralı'ya değil, yurt dışından gelen sayısız yabancı turistlere de duyurduk, yabancı misafirlerimizle ileriye dönük sağlam dostluklar kurduk. Gölbaşı'ndaki sanayicimizin ihtiyaçlarına yönelik konaklama imkanları sağlayarak güzel bir B2B iş modeli sağladık. Tabi bunlar bir anda olmadı. Esnaf bir dedenin torunu, Gölbaşı'na iki dönem belediye başkanlığı yapmış bir babanın oğlu, iyi bir eğitim yapmış ve yapmaya devam eden, genç, dinamik, sürekli işin başında ve en önemlisi de tecrübeye ve tavsiyeye kulak veren Gölbaşılı bir iş adamıyım.


Eğitim hayatıma ilk olarak ODTÜ Koleji'nde başladım. Kolejden mezun olduktan sonra yurt dışı eğitim sınavlarını kazarak Amerika'daki en iyi 10 inşaat mühendisliği fakültesinden biri olan Purdue University İnşaat Fakültesine girdim. Fakülteyi bitirdikten sonra yüksek lisans sınavlarında başarılı olarak İnşaat Mühendisliği Zemin Mekaniği Bölümünde master yapmaya başladım. Masterı da bitirdikten sonra artık benim için önümde iki yol vardı. Jeoloji mühendisliği hocalarımdan Terry West kalmamı ve doktoraya devam etmemi istiyordu. Ben ise memleketime dönerek hem aileme hem Gölbaşı'na hem de genel olarak ülkeme faydalı ve yararlı bir birey olmak istiyordum. Nihayetinde dönmeye karar verdim, arkama hiç bakmadım ve her zamanda iyi ki dönmüşüm diyorum. Çünkü bu ülkenin ve milletin değerleri, ruhu, maneviyatı, teveccühü, çalışkanlığı, cesareti, memleket sevgisi, ata sevgisi ve dava inancı hiçbir millette yok.


Ardından genç bir mühendis olarak Gölbaşı'nda ilk inşaatımı yaparken şunu anladım. Mühendislik sizi projelendirme, analitik düşünme, sorun çözme, planlama gibi özelliklere hakim kılabilir ama bu bir iş adamına ve bir yöneticiye yeterli olamaz. Bir yönetici, bir işin gelir gider dengesini, bir işin karlı bir yatırım olup olmadığını, nasıl pazarlanması gerektiğini ve doğal olarak hedef kitlesini iyi seçmelidir. Bu yeterli mi? Yeterli değil. Aynı zamanda insan yönetimi, işlerin ve kaynakların sevk idaresini, yapılan işlerin kalite kontrolünü de iyi bilmelidir ki gereksiz icraatlara girmesin. İşte bu nedenle askerlik görevimi yaptıktan sonra Bilkent Üniversitesi'nde işletme üzerine ikinci masterımı yaptım. Daha sonra öğrenmenin sınırı yoktur diyerek doktoraya başladım. Bu öğretim hayatı bana ülkemi ve dünyayı tanımamda çok faydalı oldu ve İngilizce ve Almanca olarak iki lisan öğrendim. Ancak dededen ve babadan aldığım hayat dersleri hepsinin ötesinde çalışkan, azimli, disiplinli ve prensipli olmayı bana öğretti.


Sosyal hayat içinde meslektaşlarımın görüş ve çalışmalarını anlamak için çeşitli derneklere üye oldum ve aktif olarak çalıştım. Türkiye Genç İş Adamları Derneği'nde uluslararası ilişkiler komisyonunun Ankara kurucu üyeliğini yaptım. Mısır'dan Kazakistan'a, İngiltere'den Fransa'ya Avrupa Genç İş Adamları Derneği Federasyonu çatısı altında bulunan ve onamüdahil derneklerle birlikte AB Parlamentosunda iş adamlarının sorunları çözme konusunda birçok görüşmelerde bulundum. Parlamento ilişkiler komisyonunda parlamenterle ilgili birçok sorunları çözme yolunda hizmetlerde bulundum. Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Vakfı' da Turizm Komisyonunda görev yaptım. Aynı zamanda Turizm derneklerinden ATİD ve SKAL Ankara üyesiyim. Sonuç olarak ülkemdeki ve bölgemdeki sivil toplum kuruluşlarının Büyük Türkiye vizyonundaki önemini anladım.


Evet 2014'ten 2018'e dört uzun yıl geçti. Beş yıl önce dededen ve babadan gördüğüm görev bilinciyle Gölbaşı için hem ticari hem sosyal hem de siyasi olarak taşın altına elini değil tüm benliğini koyan bir Gölbaşılı olarak Ak Parti'den belediye başkanlığı için aday adayı oldum. O dönemin şartları içinde halkın teveccühü ve partinin takdiri mevcut Belediye Başkanı Fatih Duruay Bey'den yana oldu. Allah'a şükürler olsun ki partimiz seçimleri kazandı. Bu beş yıl boyunca Fatih Duruay Bey'in çeşitli hizmetleri oldu ve bir Gölbaşılı ve partili olarak da kendisine teşekkür ediyorum. Ancak 2018 ile 2023 arası ülkemiz çok çetin şartlara giriyor. Hem ekonomik hem de sosyal olarak zorluklarımız misliyle arttı.


Yeni dönemimizde iş bitirme özelliği ön planda olan yöneticilere acil ihtiyaç var. Sayın Cumhurbaşkanımızın esaslarını belirlediği sosyal belediyecilik anlayışı halkımızın bütünlüğünü ve bir olmasını sağlamak için çok büyük önem arz ediyor. Bundan sonra yapılacak projelerin geri dönüşünün hem ekonomik olarak hem de halkımızın sosyal değerlerini arttırmak açısından kıymeti artmış durumda. Çok çalışmak, bir çalışmak, kaynakları doğru yönetmek, tasarruf kanalları açmak ve geleceğe emin adımlarla ilerlemek dışında millet olarak başka şansımız yok. Bu açıdan bizim Gölbaşılılar olarak kaybedecek bir dakikamız yok. Gölbaşı'nı markalaştırmak, turizmi geliştirmek, Gölbaşı'ndaki sanayicilerimizi Gölbaşı'nın iç ekonomik girdilerine katkı sağlayacak projeler üretmemiz esastır. Bunları yapmak içinde hem eğitim olarak hem ticari olarak vasıflarımı tecrübeyle harmanlamaya çalıştım. Halkımızın teveccühü, partimizin takdiri olduğu sürece Gölbaşı'nın değişen, gelişen, markalaşan yüzü olmaya adayım. Gölbaşı için çok çalışıp Gölbaşı'nı Ankara'nın parlayan yıldızı yapmak için tekrar AkParti'den belediye başkanlığı için aday adayıyım.

Bunları yapmak içinde hem eğitim olarak hem ticari olarak vasıflarımı tecrübeyle harmanlamaya çalıştım. Halkımızın teveccühü partimizin takdiri olduğu sürece Gölbaşı’nın değişen, gelişen, markalaşan yüzü olmaya adayım. Gölbaşı için çok çalışıp Gölbaşını Ankara nın parlayan yıldızı yapmak için tekrar AkParti’den Belediye Başkanlığı için aday adayıyım.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA