Advert
Seçim Yasakları Başladı
Seçim Yasakları Başladı
12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak milletvekili seçimleri için, bugünden itibaren hem propaganda süreci, hem de seçim yasakları başladı. Buna göre, 11 Haziran Cumartesi günü saat 18.00’e kadar olan propaganda süresinde, denetim ve gözetim yetkisi ilçe se
Advert

Seçim Yasakları Başladı

 

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak milletvekili seçimleri için, bugünden itibaren hem propaganda süreci, hem de seçim yasakları başladı. Buna göre, 11 Haziran Cumartesi günü saat 18.00’e kadar olan propaganda süresinde, denetim ve gözetim yetkisi ilçe seçim kurullarında olacak.

Seçim propagandası döneminde, ilçe seçim kurullarınca gösterilenler dışında açık ve kapalı yerlerde toplu olarak propaganda yapılamayacak.


Bugünden itibaren açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler düzenlenemeyecek, seçim propagandasına dönük gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılamayacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen diğer seçim yasakları şöyle:  

HEDİYE VE EŞANTİYON YASAK

Partiler ve adaylar, kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür ve el ilanları dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak ve dağıttıramayacak.

ANKET YASAĞI

2 Haziran Perşembe (bugün) ile 11 Haziran arasındaki dönemde yazılı, sözlü ve görsel
basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtımı yapılamayacak.

 

TÜRK BAYRAĞI VE DİNİ İBARE OLAMAZ

Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk bayrağı ve dini ibareler bulundurulamayacak. Siyasi partiler ve adayların, yapacakları propagandalarda, Türkçe kullanılması esas olacak.

 

AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENLERİ...

Bugünden itibaren ayrıca 298 sayılı Kanun’un 62. maddesinde sayılı bütün daire, teşekkül ve müesseselerle Bankalar Kanunu’na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla, açılış ve temel atmaları da kapsayan törenler tertiplenemeyecek, nutuk söylenemeyecek, demeç verilemeyecek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulamayacak.

 

RESMİ HİZMETE AİT ARAÇLAR KULLANILAMAZ

Bu dönemde, Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezilerde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlar kullanılmayacak, bu amaçla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlamalar ile törenler yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek.

Bu dönemde Başbakan ve bakanlar seçimle ilgili çalışmalarında ve konuşmalarında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanun hükümlerine bağlı olacak.

MEMURLAR KATILAMAZ

Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandasıyla ilgili yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.

Seçim propaganda dönemi 11 Haziran Cumartesi Saat 18.00’de bitecek. Seçim yasakları ise oy verme günü 12 Haziran saat 24.00’de sona erecek.

ETİKETLER
propaganda Seçim yasakları oy memur kanun Türk Bayrağı Gölbaşı Ankara
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert