Advert
Kahverengi Koltuk
Giriş Tarihi : 19-10-2018 12:44   Güncelleme : 19-10-2018 12:44

Nisa Sayar ile Kahverengi Koltuk

Kahverengi Koltuk'ta bu hafta İYİ Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Mahmut Aksoy'u ağırladık.

Nisa Sayar ile Kahverengi Koltuk

 

Mahmut Bey hoş geldiniz. Öncelikle kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz biraz? Özellikle siyasi geçmişinizden..

Hoş bulduk, öncelikle Aktif Haber Gazetesi’ne, Soner Bey’e ve size teşekkür ediyorum. 1962 Ankara, Gölbaşı, Hacımuratlı doğumluyum. İlkokulu Hacımuratlı Köyü, ortaokul ve liseyi Dr. Şerafettin Tombuloğlu’nda okuduktan sonra üniversiteyi Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler bölümünde tamamladım. O dönemlerden beri siyasetin içindeyiz. Ocakta olduk, daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi’nin çeşitli kademelerinde görev aldık. En son da zaten oradan İYİ Parti’yi kurarak bu tarafa geçtik.

Geçtiğimiz yıl MHP’den kopuş süreci nasıl gerçekleşti Mahmut Bey? İYİ Parti’nin kuruluş sürecinde özellikle, görevden alındınız, sonrasında zaten bunu beklediğinizi söylemiştiniz. Derken hemen önünüzde bir seçim, zor olsa gerek. Süreç nasıl geçti, neler yaşadınız?

7 Haziran seçimleriyle birlikte bir umut olmuştuk ama 1 Kasım seçimleriyle birlikte Milliyetçi Hareket Partisi’nin içinde sıkıntılar oldu. Biz kongrenin yapılıp, yeniden bir adaya gidilmesi yönünde 800 civarı bir delege ile birlikte hareket ettik. Kongre talebimiz oldu. Genel merkez bunu kendi şartları içerisinde uygun görmedi. Daha sonra da bu kongre sürecini yaşamış ilçe başkanlarının görevine son verildi. Bizler de zaten Meral Hanım ile bir yola çıkmış, beraber yürüyorduk. Partinin kurulma aşamasında, çalışmaların hepsinde bulunduk. Daha sonra da arkadaşlarla birlikte İYİ Parti’nin Gölbaşı’nda kurucu ilçe başkanı ve yönetimi olarak görevde bulunduk. Çalışmaya bu şekilde başladık.

Sayın Genel Başkanınız Meral Akşener. Seçim akşamı Muharrem İnce ortadan kayboldu, sonrasında da bir iki aylık süreç boyunca Meral Akşener’i çok fazla göremedik, ekranlarda özellikle. Ardından istifalar, ikna çabaları vesaire derken bu yaşananlar sizi nasıl etkiledi, ilçe teşkilatına nasıl yansıdı?

Meral Hanımı ekranlarda göremedik derken zaten Meral Hanım’ı hiç görme şansınız olmadı, çünkü Türkiye’de basın artık tek elden idare edildiği için İYİ Parti’nin ve partililerin basında pek yer alma şansı olmadı. 24 Haziran akşamı genel başkanımızın saat 3’e kadar genel merkezde olduğunu biliyoruz, sonuçları takip ettiğini biliyoruz. Ondan sonraki süreçte tabii ki bir özeleştiri, kendi içinde bir hesaplaşma durumları oldu.

Kendisini başarısız bulduğu için mi istifa etmek istedi?

Mutlaka öyledir. Yani hedefleri olan biriydi, Türkiye’de hedef koymuştu kendisine. Yani bu hedefler olmayınca, partinin gerisinde de kalınca bundan dolayıdır diye düşünüyorum.

Peki, bunlar ilçe teşkilatına nasıl yansıdı?

Gölbaşı’ndaki ilçe teşkilatına olumsuz bir yansıması olmadı. Bizim arkadaşlarımız hakikaten birlik beraberlik içerisinde devam etti. Teşkilatta en ufak bir çalkalanma olmadı. Biz görevimize devam ettik. Meral Hanım’ın bu teşkilatları bırakıp gitmeyeceğini, bizimle devam edeceğini biliyorduk.

8 aylık bir parti olarak ilçe teşkilatlanmanızı sağladınız, sonrasında 24 Haziran’da 10 bin civarı bir oy aldınız. Şimdi yerel seçim yaklaşıyor ve kilit parti rolünde gözüküyorsunuz. Hedefiniz ne parti olarak? Hazırlıklarınız neler? Yol haritanızı belirlediniz mi şimdiden?

Son sorudan başlayalım. Bizim hedefimiz yerelde iktidar. Başa dönersek, biz 30 Kasım’da görevlendirildik, ben kurucu ilçe başkanı olarak. Yönetimimizin onaylanıp göreve başlamamızın tarihi 8 Ocak’tır. Yani 24 Haziran’a kadar yaklaşık 5 aylık bir dönemde bizle bir ilçe kongresi, bir il kongresi, bir partinin kuruluş günü, bir kurultay yani biz her ay bir iki program yapmak zorunda kaldık. Bu yoğunluğu bu parti her türlü imkansızlıklara karşı başarıyla atlattı ve partileşme sürecini tamamladı. 24 Haziran seçiminde aldığımız 10 bin oy dışarıdan bakıldığında çok iyi. Ama biz hedeflerimizi büyüttüğümüz için daha fazla bir sonuç bekliyorduk. Bu sadece Gölbaşı’yla alakalı değil, Türkiye’yle alakalı bir durum. Ama bu millet 5 milyon oy verdi bize, 40 milletvekiliyle mecliste temsil yetkisi verdi. Şu anda da meclisin en çalışkan, en başarılı grubu İYİ Parti grubudur. Milletvekillerimizin inanılmaz bir çalışması var. İYİ Parti, iyi yolda devam ediyor.

“İYİ PARTİ’NİN BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYIYIM”

Yerel seçime yönelik neler yapıyorsunuz hazırlıklarınız var mı?

Tabii ki. Yani partinin hazırlıkları var, aday adayları konusunda. Çalışmalar tamamlandıktan sonra da teşkilatlara bu çalışmalarla ilgili görevler verilecektir. Ama bizim Gölbaşı’nda bir siyasi parti olarak yaptığımız çalışmalar, vatandaş ziyaretleri, onların iyi gününde kötü gününde yanında olmak. Bunların hepsinde sahadayız.

Peki siz, aday adayı mısınız?

Evet. Geçen hafta itibariyle ilçe yönetimi olarak istifalarımızı genel merkeze sunduk. Burada meclis üyesi aday adayı olacak arkadaşlarımızın da istifaları alındı. Evet, ben şu an İYİ Parti’nin Gölbaşı Belediye Başkan aday adayıyım. Bunu da sizin platformunuzdan açıklıyorum.

Sizden sonra ilçe başkanlığı koltuğunu devralacak aday isimler var mı şu anda? Bir de biz gazete olarak, başkan adayının profiliyle elbette ilgileniyoruz ama bundan daha çok ekibiyle ilgileniyoruz. Bu konuyla ilgili olarak sizin ekibinizin farklı yanları nelerdir? Ekibinizi oluşturdunuz mu şimdiden, kimlerle birlikte hareket ediyorsunuz?

İlçe başkanlığı konusunda şunu söyleyeyim. Biz geçmiş siyasi partimizde de beraber siyaset yaptığımız, uzun yıllar beraber çalıştığımız bir kadroyuz. Bunun ağırlığı oradan geliyor. Bunun dışında bu ülkede vatanı milleti düşünen, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkanlardan oluşmuş bir hareketiz. Burada uzun yıllar bizimle beraber siyaset yapmış, Gölbaşı’nda siyaseti bilen arkadaşlarımız var. Elbette bunlardan biri ilçe başkanı olacak. Bu da siyasetin içinden gelen bir arkadaşımız olacak, bizimle beraber yol yürümüş bir arkadaşımız olacak. Ondan yana bir sıkıntı yok.

Kadro konusunda şunu söyleyeyim. Gölbaşı’nda ilçe teşkilatları içerisinde en deneyimli, profesyonel, saha çalışmalarına hakim kadronun ben bizde olduğuna inanıyorum. Bu kadronun içinden sadece bir tane değil, bir sürü ilçe başkanı, belediye başkan adayı çıkar. Ben buna da inanıyorum. Tüm arkadaşlarımız bu görevi layıkıyla yapacaklardır. Aday adayı olacak arkadaşlarımız, ilçe başkanı olacak arkadaşlarımız olacaktır. Buradan biz kadromuzu kurup yolumuza devam edeceğiz.

Aday adayı olarak, belki erken ama bunları konuşmak için, projeniz nedir, vaadiniz nedir? Niçin başkan olmak istiyorsunuz?

Bizler Gölbaşı’nda yaşayan burada doğmuş, burada yaşayan, ekmeğini buradan kazanan insanlarız. Biz Gölbaşı’nın kazanacağı sosyal politikaların önde olduğu, sadece parklarla bahçelerle değil, insana değer veren, Gölbaşı’nı güzelleştirecek politikalar, planlar üzerinde duracağız. Çalışmalarımız bu yönde olacak.

“GÖLBAŞI’NI KONUŞACAK VAKTİMİZ OLMADI”

Sizinle ilgili şöyle bir tespitimiz var Mahmut Bey. Doğruluğu tartışılır, sadece bir tespit. Göreve geldiğiniz günden bu yana, muhalefet partilerinden biri olmanıza rağmen mevcut yerel iktidara yönelik olumlu veya olumsuz herhangi bir eleştiriniz çok fazla olmadı. Elbette mecliste grubunuz yok ama ilçe teşkilatı olarak da bu yönde bir adımınız olmadı. Seçim sürecinde çalışmalarınızı devam ettirdiniz, seçim bitti, şimdi yeni bir seçime doğru gidiyoruz. Sessiz, sakin, kararlı bir şekilde devam ediyorsunuz. Bu denge politikasının nedeni nedir, altında yatan sebepler nelerdir?

Siyaset dengeler üzerine kurulur. Biz şimdi 6 aylık bir siyasi partiyiz. Açıkladığım gibi yaptığımız kongreler, kurultaylar, seçimler.. Bizim Gölbaşı’nı konuşacak çok fazla vaktimiz olmadı. Gölbaşı’yla ilgili sıkıntıları da zaten hepimiz biliyoruz. Bunların çoğunun da Gölbaşı meclisinde konuşulmadığını da biliyoruz. Ama bizlerin konuşacağı süre bundan sonraki süreç olacaktır. Belediyeyle ilgili şunu söyleyebilirim. Tabii ki yaptıkları her iyi şeyi biz de takdir ediyoruz. Bunların hepsi Gölbaşı’nın hayrına olan şeyler. Biz onların yanındayız. Ama eksiklikleri, sıkıntıları neyse biz bunları da konuşmak zorundayız. Asfalt plentindeki vahim durumu, Bellas personelinin promosyonunun ödenmemesi gibi konuları konuşmak zorundayız.

Mevcut belediye yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkçası çok iyi değerlendirmiyorum.

Konya Yolu, Mogan Gölü, devlet hastanesi projeleriyle ilgili düşünceleriniz neler? Büyük projeler..

Bu saydığınız üç proje de devletin projeleri zaten. Burada tabii ki belediyenin Ak Parti’nin elinde olmasından dolayı bu yatırımlara öncelik verilmiş olabilir. Şu ana kadar bunlardan biten de yok. İnşallah seçime kadar bir ikisini yetiştirecekler gibi görünüyor. Yani şu yolun alta alınmasının tamamlanması lazım. Çünkü insanlar karşıdan bu tarafa, buradan da karşıya geçemiyorlar. Bu sıkıntıyı hepimiz yaşıyoruz. Bittiği zaman Gölbaşı’na iyi bir şey olacağına biz de inanıyoruz. Burada emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz.

Bunlar devlet destekli projeler. Diğer yandan kültür merkezleri, şehir parkı çalışmaları var belediyenin. Bunları göz önüne aldığımızda Fatih Duruay’ı başarılı buluyor musunuz?

Tabii ki. Bunlar iyi çalışmalar. Yani şehir parkı olsun, Pazar yeri ve otopark olsun Gölbaşı’na kazandırılmış şeyler. Ama bir belediyenin de görevi bunlar, yani yapılması normal.

“KUŞKUSUZ İTTİFAK OLACAK”

Son seçimde aldığınız oy ile bu seçimde bu seçimde İYİ Parti’nin rolü büyük. İlerleyen süreçte herhangi partiyle ittifak yoluna gitmeniz, şartların sizi o konuma getirmesi.. Böyle bir öngörünüz var mı? Olur mu böyle bir şey?

Nisa Hanım genel siyasetin dışında Gölbaşı siyasetine baktığımız zaman yerel seçimlerde genelde ittifakı milletin kendisi yapıyor. Yani burada partilerin kendi aralarında yaptığı ittifaklar çok fazla etkin değil. Hepimiz biliyoruz, 2009’da nasıl seçim kazanıldığını. Yani burada toplumun yapmış olduğu ittifak önemli. İki parti çıkıp da biz seninle ittifak yapıyoruz dese bile seçmenin oraya gelip gelmeyeceği muamma. Ama toplum kendi içinde ittifak yaptığı zaman buradaki katılım çok daha büyük olur. Mesela 2009 seçiminde 7 bin seçmeni bize oy verdi ve o dönem Milliyetçi Hareket Partisi’nin Gölbaşı’nı kazanmasında en büyük etkendi. Burada partiler arasında bir diyalog, bir işbirliği yoktu. Ama toplumun alt tabanında vardı bu birlik. O birliktelikle kazanıldı. Yerel seçimlerde seçim ittifaklarından ziyade aday endeksli toplum ittifakı, millet kendi ittifakı önemli.

Aynı şey bu seçimde de yaşanır mı?

Kuşkusuz yaşanacak.

İYİ Parti seçmeni herhangi bir partiye yönelecek olsa, bu hangi parti olur sizce?

İYİ Parti seçmeni mi yönelecek başkası mı göreceğiz bunu işte. Önemli olan burası. Seçimlerin kendi ruhu var. Yani sahadaki hakimiyetin, alandaki partinin görünürlüğü, toplumdaki karşılığı, hizmet götüreceğiniz yerlerdeki karşılığınız. Bunların hepsi etkin olacaktır. Biz bu seçimin galibinin İYİ Parti olacağına inanıyoruz. Çok iddialı konuşuyorum ama bu böyle yani.

Yılların siyasetçisisiniz. Siyasi hayatınız boyunca hiç unutamadığınız veya hafızanızdan çıkarmak istediğiniz kötü bir anı var mı? Veya çok mutlu olduğunuz bir olay..

20019’da seçim kazandığımızda çok mutlu olmuştuk, 2014’te kaybettiğimizde de çok üzülmüştük. En üzücü ve en güzel olanı buydu. İktidara karşı belediye kazanıyorsun. Burada üçüncü partiyken kazanıyorsun bunu, çok güzel bir olaydı. Elinde iktidar varken kaybetmek de onun kadar üzücüydü.

“2009’DA BELEDİYEYİ CHP SEÇMENİ İLE KAZANDIK”

Son olarak, biraz eskiye gidecek olursak.. 2014 yerel seçimleri. Sayın Yakup Odabaşı’yla aranızda bir gerginlik var mıydı, varsa bu seçime nasıl yansıdı?

Herhangi bir gerginlik yoktu. 2014 yılında Yakup Bey zaten belediye başkanıydı. Çalışmalarının tamamını kendi inisiyatifinde, listesini de kendisi yaptı. Bizde bir şey yoktu, ilçe yönetimi ve teşkilatı pek bir dahil olmadı. Kazansaydı da kendi kazanacaktı. Kaybettiğinde de kendi kaybetti. Fark eden bir şey olmadı bizim için.

O dönem öncesinde Gölbaşı’nda MHP, büyükşehirde CHP iddiaları doğru mu? Mansur Yavaş dönemi..

Yani bunlar iddiadan ibaret ama çıkan oylar da bunu gösteriyor. 2009 yerel seçimlerinde Mansur Bey’in Ankara’da en fazla oyu aldığı ilçe Gölbaşı’ydı. 2014’te Mansur Bey başka bir partiye geçti. Ama yerelde bizim aldığımız oyun çok çok altındaydı.

Benim sormayı unuttuğum, sizin söylemek istediği son bir şey var mı?

Ben teşekkür ederim. Sorularınız gayet hoş ve güzeldi. Bizler de dilimizin döndüğünce cevap vermeye çalıştık.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
169. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA