Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 15-10-2018 13:42   Güncelleme : 15-10-2018 13:42

Türkiye'nin Hattat'ı Gölbaşı'na Aday...

Yaklaşan yerel seçimler her geçen gün siyasi arenanın yeni isimlerle karşılaşmasına neden oluyor. Yine bu minvalde birbirinden farklı profil ve özellikteki başkan adayları bir bir isimlerini açıklıyor. Türkiye çapında isim yapmış, alanında tüm ülkede adın

Türkiye'nin Hattat'ı Gölbaşı'na Aday...

Hattat Bekir Er.
 

Gölbaşı Emirler Köyü doğumlu ve yıllarını sanata adayarak Hasan Çelebi'den icazet almış Bekir Er, Ak Parti Gölbaşı Belediye Başkan aday adayı olarak kamuoyuna ismini duyurdu.

Tüm Türkiye onu hattat olarak tanısa da kendisi aynı zamanda Kırıkkale Üniversitesi Mahalli İdareler (Belediyecilik) bölümünde yükseköğrenimini gerçekleştirmiş ve ayı zamanda Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde bu alanda staj görmüş bir profile sahip. Hem sanatçı yapısı hem de belediyeciliğiyle farklı bir aday olarak karşımıza çıkan Gölbaşılı Bekir Er birçok eseriyle de Türkiye gündemine nüfuz etmiş durumda.

Kendi ifadesiyle küçük yaştan beri sanata büyük ilgi duyan Bekir Er, Hüsn-i Hat sanatı ile 1989 yılında tanışmış. Hat sanatıyla ilgili çalışmalarını ise İstanbul'da bulunan hocası Hattat Hasan Çelebi ile devam ettirmiş. Hat sanatının olmazsa olmaz koşulu icazetnâmedir. Hz. Ali'den günümüze kadar gelen icazet bugün tüm dünyanın Reis-ül Hattatin olarak kabul ettiği Hasan Çelebi ile devam etmektedir.

Hiç kesintiye uğramamıştır. Hasan Çelebi'den icazetini alarak hattatlık makamına ulaşan Bekir Er şu anda bine yakın öğrencisiyle sanatını devam ettiriyor. “Kur'an-ı Kerim Mekke'de indirildi, Mısır'da okundu, İstanbul'da yazıldı” sözünden yola çıkarak hat sanatının İslama ve Türk dünyasına dokunuşunun ne oranda büyük olduğunun vurgusunu yapmak gerek. Hattat Bekir Er'in hocası Hasan Çelebi, bugüne kadar Ravza-i Mutahhara başta olmak üzere Türkiye'de ve dünyada birçok camiinin de hatlarını yazmıştır.

Bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Çamlıca Camii'nin hatlarını yazmaktadır. Bekir Er ise Reis-ül Hattatin olarak tanınan Hasan Çelebi'nin öğrencisi olmanın ve ondan icazet almanın haklı gururunu yaşayan bir belediye başkanı aday adayıdır.

Bekir Er, 2004 yılında Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde memuriyete başlasa da sanata olan bağlılığından dolayı kısa süre donra görevinden istifa etti. Devlet bünyesindeki çeşitli platformlarda Türk İslam sanatları hususunda seminerler verdi. B-20 ve G-20 zirvelerinde bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının düzenlemiş olduğu yardım kampanyalarında sergiler düzenleyip eserleri ile katkıda bulundu. İHH'nın düzenlemiş olduğu Nijer yetimleri yararına yapılan kampanyalara katılımları oldu. Halen Ankara Hamamönü'ndeki atölyesinde Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde ve imam hatip liselerinde Türk İslam sanatları alanında dersler vermekte olup ulusal ve uluslararası koleksiyonerlerde eserleri bulunmaktadır.

Hattat Bekir Er'i bu kadar ön plana çıkaran sanatı, sadece bir sanat dalı değil, aynı zamanda bir okul vazifesi de görmektedir. İcazet verilen hattatlarda en önemli düstur haddi bilmektir. Hat bilmek, had bilmektir sözünden yola çıkarak hattatları farklı kılan bu yapı belediye başkan adaylığı konusunda çok farklı bir yüzü karşımıza çıkarıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında yerel seçimlere yönelik yaptığı konuşmada “Partimize, şehirlerimize en iyi katkıyı sağlayacak yaklaşımda olmanızı bekliyorum. Bize tevazu ehli isimler getirin. Halkına tepeden bakacak isimler getirmeyin. Gurur kibir abidesi insanları getirmeyin. İşini iyi yapan davayı hazmetmiş isimleri getirin. Hiç ilgisi olmamış ama seçime gidiyoruz onu da buradan aday yapalım, hayır emeği olacak.” ifadelerinin kendisinde heyecan uyandırdığını söyleyen Bekir Er, “Hadsizlikten Allah'a sığınırım. Cumhurbaşkanımıza gönül vermiş bir partili olarak elimizden geldiği, gönlümüzün yettiğince halkımıza hizmet edebilmek amacıyla belediyecilik geçmişimi de göz önünde bulundurarak aday olma kararı aldım. Allah'ım bu yolda bizleri tevazudan, gönül kazanmaktan, ülkemize hizmet etmekten ve doğup büyüdüğüm güzel şehre güzellik katmaktan ayırt etmesin.” dedi.

Er, böylelikle Ak Parti Gölbaşı Belediye Başkan Aday Adayları listesine ismini yazdırarak adaylığını açıklamış oldu. Bugüne kadar sanatına gönül vermiş ve bu anlamda emek vermiş, Türkiye çapında birçok esere imza atmış, sanat dünyasında iz bırakmış Bekir Er'in son yaptığı çalışma yine Türkiye gündemine oturmuştur. İki buçuk metre boyundaki Hüsn-i Hat ile yazılmış İstiklal Marşı eseri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edilmek üzere bekliyor. Belediye başkan aday adayı olarak yola çıkan Bekir Er, donanımlı bir ekibe sahip olduğunu, en yakın zamanda yapacağı basın toplantısı ile projelerini ve ekibini kamuoyuyla paylaşarak adaylığa ciddi anlamda hazırlandığının göstergesi olarak ilk adımını atacağını da belirtti.

NELER SÖYLENDİ?
@
Muhsin Demirel 2 yıl önce
Sn Bekir Er abim amcam a sonsuz saygılarımı sunar ve yürüdügü bu kutlu yolda başarılar dilerim.
Aliihsan Polat 2 yıl önce
Rabbim yolunu acik etsin bașkanım umarım istegine nail olursun
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
157. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA