Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 12-10-2018 14:19   Güncelleme : 12-10-2018 14:19

İmar Barışında Gelinen Nokta

Arif Küçük İmar Barışı Hakkında Vatandaşı Bilgilendirdi..

İmar Barışında Gelinen Nokta

Ülkemizdeki imara aykırı yapıların toplam yapı stokunun %50’sinin üzerinde olduğunu bilmekteyiz.. Bu da yaklaşık olarak 13 milyon bağımsız birime tekabül etmektedir. Bu yapılarda daha çok dar gelirli vatandaşlarımız oturmaktadır. Yapılan yasal düzenleme ile ülkemizde imar barışını sağlamak maksadı hedeflemiştir. Vatandaş ve Belediyeler arasında ortaya çıkan imardan kaynaklı sorunlar mahkemelerde altından kalkılamayacak kadar dosyaların birikmesine yol açmaktadır. Ayrıca Belediyeler imara aykırı yapılarla ilgili olarak yıkım işlemini bir çok sebepten dolayı gerçekleştirememektedir. Vatandaşlar bu ihtilaflardan dolayı oturdukları evlerine su, elektrik ve doğal gaz bağlatamamakta ya da kaçak kullanım yapmaktadır. Konut veya iş yerleri ekonomik olarak bir değer ifade etmemektedir. Fabrika ve konut yapıları ticari piyasalarda ipotek veya teminat olarak gösterilememektedir. Bu sebeble vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi maksadıyla 06.06.2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan YAPI KAYIT BELGESİ VERİLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR belirtilmiştir.

Ben sizlere burada bu yönetmelik hakkında sadece son başvuru tarihi olan 31 Ekim 2018 ve son harç ödeme tarihi olan 31 Aralık 2018 tarihine vurgu yaparak vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunlardan bahsetmek istiyorum. Devletimiz yapıların kaydı ile ilgili işlemlerinin ilk aşaması olan Yapı Kayıt Belgesi işlemini her bir vatandaşın kendi TC Kimlik numarası ve şifresi ile E-devlet sistemi üzerinden girilmesi gibi bir kolaylık getirmiştir.Ancak gelinen noktada basit tarzda tek bağımsız bölümlü karmaşık olmayan yapılar kolaylıkla sisteme girilirken, çok bağımsız bölümlü karmaşık yapıda yada bir arazide birden fazla yapının olması durumunda geri dönüşü çok zor olan hatalar yapılabilmektedir. Bu noktada devreye konuya hakim, ehliyet sahibi, meslek erbablarının vatandaşa yardımcı olması hasıl olmuştur. Çünkü yapının sisteme girişi ve matematiksel detaylar bilgi sahibi olmayan kişileri ziyadesiyle hata yapmaya itmektedir.

Firmamıza ve şahsıma son birkaç haftada ulaşan vatandaşlarımızın %75 inin işlemleri ya kendileri yada ikinci şahıslar tarafından yanlış girilmiş ve düzeltme yapma ihtiyacı doğmuştur. Tabi ki yaşanan sürecin bir başka boyutuda; vatandaş adına yapı kayıt belgesi girişlerini yapıp fırsatçılık yaparak yalan yanlış bilgilerle sisteme giriş yapan kişilerdir.Bu kişiler köylerimize mahallelerimize gidip yerinde kaba halde sisteme girişler yapıp yanlış beyanla doldurulmuş yapı kayıt belgeleri düzenlemektedirler ve fahiş fiyatlar talep etmektedirler.Bu konuda bilgisi yetersiz olan vatandaş da yanlış beyan olunan belgenin hiç farkına varmadığı için ilerleyen günlerde belge iptalleri meydana gelecektir ve devlet tarafından yanlış beyan olunan işlere ait yatırılan bedeller iade edilmeyecektir.Ayrıca vatandaş hakkında Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyanda bulunmaktan suç duyurusunda bulunulacaktır.

Ben şahsım Arif KÜÇÜK olarak ve Firmam PRO-GÖL MÜHENDİSLİK MİMARLIK LTD.ŞTİ. olarak vatandaşlarımızın bu yanlışlara düşmemesi ve ehil insanlar eliyle doğru veri girişleri yapılabilmesi adına Yapı Kayıt Belgesi giriş işlemi ve Danışmanlık hizmetini vatandaşlarımızın gerekli bilgilerle tarafımıza ulaşması ile birlikte ÜCRETSİZ olarak yapmaktayız. Bizler Ülkemizin her zamankinden daha çok birbirine yardımcı olması gerektiği şu günlerde ‘Halka Hizmet, Hakka Hizmettir.’ diyerek bir dayanışma ve yardımseverlik için buradayız. Bunu dışında vatandaşımızdan talep gelmesi halinde Kat Mülkiyeti aşaması için gerekli projelendirme ve haritacılık hizmetlerini de Firma olarak vermekteyiz.

Bizlere Vatandaşlarımızı bilgilendirme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Arif KÜÇÜK

İnşaat Mühendisi

PRO-GÖL MÜH.MİM.İNŞ.

SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
157. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA