Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 01-10-2018 19:30   Güncelleme : 01-10-2018 19:30

Gölbaşı Belediye Meclisi toplandı

Gölbaşı Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısı yapıldı.

Gölbaşı Belediye Meclisi toplandı

Gölbaşı Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısını bugün gerçekleştirdi. Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Milliyetçi Hareket Partisi Gölbaşı İlçe Teşkilatı ve MHP meclis üyelerinin geçtiğimiz hafta yaptığı basın toplantısında Gölbaşı Belediyesi’ne yönelik yaptığı eleştirilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

MHP’nin basın toplantısında Kızılcaşar Mahallesi’nde cami alanının yeşil alana çevrilmesi konusundaki eleştirilerine göndermede bulunan Fatih Duruay, konuyla ilgili yapılan yanlıştan MHP’nin engellemeleriyle dönülmediğini, Ak Parti grubunun reddettiğini ifade etti.

“ÇOĞUNLUK BİZDE, BİZ İSTEMEDİKÇE KİMSE BİR ŞEYİ ENGELLEYEMEZ”

Duruay, “Burada meclis çoğunluğu da komisyonlardaki çoğunluk da Ak Parti’de. Ak Parti istemedikten sonra burada hiç kimse hiçbir şeyi engelleyemez. Cami yeri yeşil alan da olabilir, yeşil alan cami alanı da olabilir. Eğer ki vicdanen Ak Parti grubu buna karar verdiyse engellenmesi mümkün değil.” diye konuştu.

Meclis kararlarında tüm yetkinin Ak Parti grubunda bulunmadığını vurgulayan CHP Grup Başkanvekili Bülent Elikesik ise “Başkanım bu bağlamda sizin de vicdanınız sızlar meclis üyelerinin de vicdanı sızlar. Ak Parti istese bile biz muhalefet olarak gerekirse eylem planı koyarız, bu işin peişini bırakmayız.”

“Eylem zaten sizin işiniz” diyen Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’a karşılık Bülent Elikesik “Bizim işimiz, çok şükür. Halkımız için her zaman eylem yaparız.” dedi. Duruay ise “Vicdanlarımıza uymazsa biz zaten çıkarırız. Ama vicdanımız rahatsa zaten alınan kararlar da oy birliğiyle alınmıştır, kimse engelleyemez” dedi.

Ardından kürsüye çıkarak Ak Parti Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Gökhan Koçak, cami yerinin değiştirilmesi ve kiralanması konusuyla alakalı bir açıklama yaptı.

“SİZ O TOPLATIYA GELMEDİNİZ BİLE”

Koçak, “İdare karar alır, bir de meclisin yetkisi vardır. Kanunun verdiği çerçevede meclise inmeden önce partilerin kendi meclis üyeleri aralarında konuşur, istişare eder, komisyonda her partinin veya çoğunluk meclis üyesi sayısına göre komisyona girmesi gereken her parti temsilcisi orada evet ya da hayır oyunu kullanır. Biz Ak Parti olarak istişareye önem veriyoruz. Meşveretten yanayız. Bu konu bizim grubumuza geldi. Biz de orada arkadaşlarla istişare ettik. Şehirlerin silüeti olduğunu, nüfusları olmasa bile camilerin bizim sembolümüz olduğunu, orada olması gerektiğini söyledik başkanımıza. Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekiline de söyledim ben, dedim bunu oy birliğiyle eski haline döndürelim. Yok dedi. Ama şu da var. Yani katılmadığınız bir imar komisyonunda red verdik, engelledik derseniz bu şık olmaz. Siz o toplantıya katılmadınız, Ali İhsan Bey tek başına katıldı o toplantıya. Nasıl red verdiniz o zaman.” ifadeleriyle cami alanınındaki değişiklik kararlarının Ak Parti grubunda yapılan istişareler çerçevesinde alındığını söyledi.

“2'NİN 3'TEN BÜYÜK OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ”

Koçak’ın ardından kürsüye çıkarak MHP Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili Ali İhsan Güçlü, “Sayın başkanımız benim de içerisinde görev yaptığım imar komisyonunda olan gelişmelerle ilgili birkaç cümle sarf etti. Özellikle şu cümleyi kabullememiz mümkün değil. Bu komisyonlarda Ak Parti 3’e 2 çoğunluktadır. İstediği maddeyi buradan geçirir, istediği maddeyi geçirmez. Siz bunu böyle diyorsanız, öyle söylemeye devam edin. Ama Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak biz de 2’nin 3’ten büyük olduğunu ispat ettik ve edeceğiz. Yani burada konuşurken herkes istişare, meşveret, karşılıklı görüş alışverişi, fikir teatisi, sosyal ütülük, kardeşliğimiz, arkadaşlığımız, komşuluğumuz... Buların tamamını en az sizin kadar önemsiyoruz ve en az sizin kadar da bu işlere kıymet veriyoruz. Yalnız şunu da unutmayalım. Bizler burada 140 bin insanı temsilen bulunuyoruz. Hepimizin tek tek siyasi, vicdani ve hukuki sorumluluğu var. Bütün bu işleri yaparken her şeyin rakamlardan ibaret olmadığını, her şeyin buralarda yazan cümlelerden ibaret olmadığını da bilmek zorundayız.” dedi.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın MHP Grubunun önergelerine karşı sürekli “siyaset yapma” amacıyla eleştirel yaklaştığını belirten Güçlü, “Bakın az önce bir soru önergesi verdik. Başkanımız yine her zamanki tepkisini göstererek ‘siyasi olarak bize önerge vermeyin, siyasi olarak bu tip sorular sormayın’ dedi. Ya şimdi köyün muhtarı gelip sizlere soruyorsa böyle bir arsa kiraya verildi, bu araziyi filanca kişi cami derneğine bağış yapmıştı. Bunu öğrenmek bizim hakkımız değil mi, o köylünün, muhtarın hakkı değil mi? Böyle bir şey olduysa da cevap yazılır üç cümle beş cümle, geçilir gidilir. Yani bu tip şeylerden alınganlık göstermeye gerek yok.” diye konuştu.

“BİR KERE DE ADIM ATIN, ŞURADA EKSİK YAPTIK DİYEBİLİN”

MHP’nin yaptığı basın toplantısına ilişkin açıklamlarda bulunan Ali İhsan Güçlü, “Önceki hafta yapmış olduğumuz basın toplantısında arkadaşlarımızın, büyüklerimizin söylemiş olduğu bazı cümlelerle alakalı eksik anlama, yanlış anlama olabilir. Biz eksik de söylemiş olabiliriz, yanlış da söylemiş olabiliriz. Yeri geldiği zaman özür dilemenin erdemini de biliyoruz. O özürü de dileriz. Fakat ısrarla doğru dediklerimizi de söyleyeceğiz. Siz de bu manada olumlu bir adım atıp ‘ya tamam şurada da biz şunları şunları eksik yaptık’ diyebilin. Biz bugüne kadar ne bu kürsüde ne dışarıda aramızdaki dostluğa, kardeşliğe halel getirecek hiçbir cümle kullanmadık. Bizi bu cümleleri kullanmaya kimse sevk edemez. Yanlız şunu da kimse unutmasın, biz bu cümleleri ahlakımız gereği kurmuyoruz. Yoksa biz de kısa vadede siyaseten geri dönüşü olacak cümleler kurmayı biliriz” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
serkan yılmaz 2 yıl önce
yazık oldu gölbaşımın geçen 5 yılına,marketçiden başkan seçilirse olacağı buydu..hizmet yapmayı park bahçe yol ve bol bol camii yapmaktan ibaret sanan bir başkanımız var..haaaa birde esnafla sabah çayı içmeyi muazzam bir iş olarak zannediyor olmasıda cabası.neyse hayırlısı olsun ne diyelim..
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA