Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 30-08-2018 16:25   Güncelleme : 30-08-2018 16:25

Romanyalı bestecinin Atatürk için yaptığı beste seslendirildi

Romanyalı bestecinin Atatürk için yaptığı beste seslendirildi

Romanyalı bestecinin Atatürk için yaptığı beste seslendirildi

Yenimahalle Belediyesi tarafından “Türkiye-Romanya Diplomatik İlişkilerinin 140. Yılı” dolayısıyla düzenlenen “Atatürk” konulu konserde, Romanyalı besteci ve kompozitör Eugen Doga'nın Atatürk için yazıp bestelediği eser seslendirildi.

Yenimahalle Belediyesi tarafından “Türkiye-Romanya Diplomatik İlişkilerinin 140. Yılı” dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen "Atatürk" konulu konserde Romanyalı besteci ve kompozitör Eugen Doga’nın Atatürk için yazıp bestelediği eser seslendirildi.

Orkestra şefi Eray İnal yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Türk sanatçılar tarafından verilen konserde Doga’nın Atatürk için yazıp bestelediği eser seslendirildi.

Konsere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Moldova’nın Romanya Büyükelçisi Iuliana Gorea Costin, Bükreş Belediye Başkan Yardımcısı Aurelian Badulescu ve Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Konser öncesi yaptığı konuşmada 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “30 Ağustos sadece Anadolu’da Türkün varlığını korumak değildir, neslimizi de kurtarmak demektir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, yok edilmekte olan bir milletin başkaldırısıdır ve yalnızca biz Türklerin değil, tüm uluslar için emperyalizme, sömürgeye, işgale başkaldırıdır.” dedi.

Atatürk’ün sadece Türk insanının değil, dünya tarihinin takdirini kazanmış bir lider olduğunu vurgulayan Yaşar, 8 ay önce Romanya Türk İşadamları Konseyinin davetlisi olarak Romanya’ya gittiğini ve burada dünyaca ünlü besteci Eugen Doga ile tanıştığını söyledi.

Doga’nın Atatürk’e olan hayranlığını öğrendikten sonra sanatçıyı Ankara’ya davet ettiğini belirten Yaşar, şunları ifade etti:

“Kendisini Ankara’ya davet ettim. Anıtkabir’i gezdi. Ona Nutuk hediye ettik. Bugün işte o eseri dinlemeye sıra geldi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın da eşlik edeceği eseri hep birlikte bu akşam dinleyeceğiz ve bir kez daha dünya çapında bir lidere sahip olmanın gururunu yaşayacağız.”

Eugen Doga ise “Atatürk’ün kişiliğinden ilham alarak sizlerin ilgisini müziğime çekebilmek beni çok duygulandırdı. Dünyanın Atatürk gibi liderlere ihtiyacı var. Yarın sizin için Zafer Bayramı, bayramınız kutlu olsun.” diye konuştu.

Moldova’nın Romanya Büyükelçisi Iuliana Gorea Costin de “Türkiye-Romanya Diplomatik İlişkilerinin 140. Yıldönümünü kutluyoruz. Zafer Bayramınızdan dolayı Türk halkına tebriklerimi sunuyorum. Aynı zamanda hem Romanya’nın 100. Yıldönümünü hem de Moldova’nın Romen dili bayramını kutluyorum.” dedi.

Türkiye-Romanya Diplomatik İlişkilerinin 140. Yılının bu konserle kutlanmasından dolayı teşekkür eden Bükreş Belediye Başkan Yardımcısı Aurelian Badulescu, Bükreş’te Mustafa Kemal Atatürk adını taşıyan bir Türk kültür müzesi yapılacağını söyledi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, sanatçı Eugen Doga Moldova’nın Romanya Büyükelçisi Iuliana Gorea Costin’e plaket takdim etti. Belediye Başkan Yardımcısı Aurelian Badulescu ise Fethi Yaşar’a plaket takdim etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA